Kerkenpaden langs de akkers in Zeeland onm'ken werk ZEELAND 15 een ander beeld van net Zeeuwse nieuws Overgewaaid Ze komen uit Vlaanderen overgewaaid naar Cadzand-Bad. Eindelijk eens echt kennismaken met de elementen, zonder dat beton en glas het zicht op de einder ontnemen. Zo maak je je kinderen meteen duidelijk wat zandstralen is. foto Ronald den Dekker Bij een ommetje Linten en Ruggen wandel ik over het Brigdamsepad richting Middelburg en in mijn verbeelding recht op één van de kerken af. Is dit een ker kenpad? Thuis wacht Google en een virtuele zoektocht brengt me op het spoor van kerkenpaden in Zeeland. Maar of ik er op een liep, is en blijft voor mij een raadsel. Voordat gemotoriseerd verkeer of zelfs maar het stalen ros be stond, namen mensen de kuierlat ten om ergens te komen. Kortom ze gingen te voet en vaak ook nog eens trouw naar de kerk. Dat heeft zijn sporen in het land schap achtergelaten. Eeuwenlang zijn langs akkers voetpaden ge vormd en belopen om bij de kerk te komen, die natuurlijk altijd ver derop stond. Landschapsbeheer Zeeland, Zeeuwse Landschap en de VVV hebben het over de char me van kerkenpaden in Zeeland als cultuurhistorisch en religieus erfgoed. In het tijdperk dat de nood zaak tot lopen verdween en men sen met de auto of fiets ter kerke gingen zijn historische paden soms letterlijk overwoekerd. Ruil verkaveling ging niet alleen over grenzen, maar ook over paden. Niet iedere eigenaar is ervan ge charmeerd dat oude paden wor den betreden. De rel om het Hoo- ge Pad in Kloetinge zal sommi gen nog vers in het geheugen lig- gen. Bij juridische toetsing in 2012 is het bezwaar tegen het ge bruik van het pad van tafel ge veegd. Het kerkenpad bleef be gaanbaar. Het tijdperk van de wandelknooppunten brengt pa den weer tot leven. Wandelroutes die over onverharde paden, langs de randen van akkers lopen, gaan over kerkenpaden. Het is lekker wandelen met zicht op de kerk, die steeds dich terbij komt. Meditatief ook wel, als niemand praat en met slechts het geluid van een zachte bries in de oren. Ik wil meer wandelen met uitzicht op een kerk. Met heel wat gepuzzel vind ik een heuse 'GPS Kerkpadenroute rond om Zuiddorpe' en een route 'His torische Paden Noordgouwe'. De beschrijving belooft mij een com binatie van cultuur, natuur en rust in een harmonieuze sfeer. De routes lopen over dijken, wegen, akkers en voormalige 'kerkenpa den' en er wordt zelfs een bankje in het vooruitzicht gesteld met zicht op Zonnemaire. Maar, in Zeeuws-Vlaanderen zouden de kerkenpaden toch het best be waard zijn gebleven. Voor wande laars lijkt het alleen minder aan trekkelijk, want hun kwaliteiten worden vooral geroemd in het ka der van een Mountainbike Net werk. 'Dat we nu routes door dit cultuurhistorische landschap heb ben mogen leggen is uniek en is iets waar we zuinig en trots op mogen zijn', schijnt de projectlei der van het Routebureau Zeeland over het netwerk gezegd te heb ben. Niks wandelen langs 's hee- ren wegen - één langsrazende ra cer en weg devotie. In mijn ver beelding resten er dan slechts ka- potgereden sporen. Maar toch... het lijkt me de moeite waard een mooi boekje te maken over ker kenpaden. Een uitdaging voor ie mand met tijd en liefde voor oude kaarten en cultuurhisto risch en religieus erfgoed. ZATERDAG 5 MAART 2016 Kek! door José Baars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48