Ineêns waere me ons oöd kwiet In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Zij was echt een vaderskindje, zegt Sylvia Cosijn. Hij was haar held. Ze is 'm dankbaar en mist hem nog iedere dag. Het is drie jaar gele den dat hij stierf, maar nog steeds als er een kraan lekt of de vaatwasser kuren vertoont, grijpt zij naar haar telefoon om hem te bellen, vertelt Sylvia Cosijn (41). „Ik zie mij zelf die beweging maken. Het is een reflex. Ik was er zo aan gewend dat hij in mijn leven is. Hij vertelde vaak stoere verhalen over vroeger; over zijn Harley Davidson, auto's, vrien den. En over het plezier met mijn moeder met wie hij vanaf zijn 25e sa menleefde." Ook was hij haar steun en toeverlaat: „Altijd kon ik hem vra gen hoe iets moest. Voor hem was het geen enkele moeite om dat te ko men uitvoeren." Sleutelen aan auto's, campers, elec- tronica, huishoudelijke apparatuur; met impulsieve hartelijkheid helpt Adri Cosijn iedereen. Ook op eigen initiatief: „Toen ik net op mijzelf woonde, liep hij de deur plat. En in de jaren dat ik een kinderkledingwin kel had in Vlissingen, werd ik wei eens gebeld door een van de mede werkers: Je vader staat hier. Het is hartstikke druk. En hij repareert een slot!" Ook wanneer zij allang met haar partner en hun drie kinderen in Oost-Souburg woont, struint hij ge woon binnen. 'Hee!' riep hij dan in de deuropening. „Als ik moe was of net onder de douche vandaan kwam en 'Nu even niet, pap' zei, werd hij mopperig. Eigenlijk vond hij dat wij hem zijn gang moesten laten gaan." Zij had een hechte band met haar vader. Maar innige omhelzingen en diepgaande gesprekken zijn niet aan hem besteed: „Zijn betrokkenheid en genegenheid toonde hij met prakti sche oplossingen." Zij herinnert zich hoe trots zij als klein meisje was toen hij, nadat hij kraanmachinist was ge weest, zijn loopbaan vervolgt als on derhoudsmonteur bij de gemeente Vlissingen: „Hij werd ook verant woordelijk voor de vlagvoering op het stadhuis. Met nationale feestda gen mocht ik met hem mee. Dan hees hij de driekleur, al of niet met wimpel. En alle mensen keken!" Adri Cosijn geniet van het leven. En van winkelen in Rotterdam. Ook van Albert Heijn XL of Blokker in Vlissingen, waar hij, eenmaal in de VUT, met zijn handen in zijn zakken, en vroeger met een plakkend shagje tussen zijn lippen, rondbanjert en met bekenden een praatje maakt. „Verder gebruikte hij aparte uitdruk kingen voor sommige voorwerpen. Een zaklamp noemde hij een batterij tje. Elke keer als ik mijzelf ergens moet bijlichten, hoor ik hem dat zeg gen." Als in 2010 prostaatkanker wordt geconstateerd, stelt hij de behande ling uit. Op haar aandringen laat hij zich een paar maanden later toch be stralen. En hoewel de kanker aanvan kelijk verdwenen is, blijft hij moe en kwakkelen. In juli 2012 keert zij, zwanger van de vierde, van haar gezinsvakantie te rug uit Italië, en treft haar vader in bed. Vermagerd en grauw. „Hij had twee weken niet gegeten en plaste bloed. 'Het is niet veel meer,' zei hij." Drie weken ligt hij in het ADRZ in Goes, met uitzaaiingen in zijn lever, maag en botten. Wanneer hij naar huis kan, krijgt hij morfmepleisters mee. „Hijzelf dacht toen dat hij weer beter werd. Maar langer dan eenen twintig dagen zou het niet meer du ren. Mijn moeder heeft hem tot het einde toe verpleegd." Hij komt op een speciaal bed in de woonkamer terecht, wat hij verschrik kelijk vindt. „Hij wilde niet zo te kijk liggen terwijl de kanker hem opvrat. Hij had armen als stokjes. Een groot gezwel in zijn zij. En de nachten vond hij naar. Dan lag hij maar naar het plafond te staren en soms te hui len van de pijn. Van de morfine ging hij hallucineren. 'Sylvia, pas op voor die slangen!', zei hij angstig." De rollen draaiden om. Hij die al tijd voor haar klaarstond, lag weer loos in de kussens. „En ik liet hem drinken met een rietje, kuste en streelde hem en vertelde hoeveel ik van hem hield, dat hij zo'n goede va der was. 'Als ik jullie kindje nog maar kan zien!', zei hij dan." Op zijn laatste avond is zij bij hem, samen met haar moeder en haar partner. „Ik had weer de hele dag naast zijn bed gezeten. Af en toe keek hij mij met betraande ogen aan, en zei: 'Ik heb een goed leven gehad, Sylvia.' Op een gegeven moment had hij zin in ijs. Dat zijn we nog gaan ha len. Ik voerde hem een paar hapjes. Adri Cosijn En toen hij moe werd, dronken wij thee in de zithoek terwijl we een afle vering volgden van Goede Tijden, Slechte Tijden. Vanuit zijn bed lag hij naar ons te kijken. En opeens was hij er niet meer." Vier maanden later, tijdens de be valling van haar zoon, voelt zij haar vader om zich heen. Soms ziet zij hem nog wel eens lopen. Zijn eigen schappen herkent zij in haarzelf en in haar kinderen; de lach van de jong ste lijkt sprekend op de zijne. „Het is nog steeds alsof hij zo kan binnen stappen", zegt ze. „Dan verwacht ik dat de deur opengaat en ik zijn stem hoor in de gang." Streektaal "X ie doe toch wat bie de PZC?', 1 vroeg iemand me een paer we- I ken gelee. Ik zette een gezicht asof ik nog meegedaen ao mee 't proberen de baene van hoofdre dacteur te kriehen, mè meldde ver volgens da mien inbrieng in 't geheêl minder dan minimaal was. Dat weerieuw de vraehensteller d'r nie van te opperen, da'k di wè eêl wat mee verdiende. En ik voel de op m'n beurte wi de behoefte om te reageren en mee te dêlen, da me misschien wè meer zouwe mohe verdiene dan da me kriehe, mè da me d'r echt nie rieke van hore bin...! Op de eên of andere manier docht de vraehensteller toch, da'k wè een bepaelde in vloed op het beleid kon uutoefe- ne, wan ie begon noe over de kwa liteit van de krante. Of ik er vó wou zurge, dat er wi nietjes in de krante kwaeme. Dan kon 'n die krante makkelijkerverdêle' as 'n koffie droenk mee z'n vrouwe. Verder vond 'n wè, dat er vee te le zen viel in de PZC en dat 'n zelfs de twide krante die d'n las, ao op- gezeid! Ie begreep wè, dat het nie aol Zeêuwse pennen waere, die de PZC vuile! De krante van papier maekt na tuurlijk zwaere tieden mee. Vee mensen leze d'r gewoon hin mi of oogstens digitaal op uldere laptop. Dan vroeger, toen las iedereên een dagblad a was 't soms mee ver- scheiene andere saemen. M'n moe der las 'n in d'r anleunweuning mee z'n vuven. Ulder énige pro bleem was dat er wè es êèn 's ochens weg moest....! Dan waere ze een bitje van slag! De leste vraehe hieng over on ze rubriek, over streektaal. Wirom waere onze foto's bie 't geschre vene noe sinds een paer maenden weg? Een eêl goeie vraehe! Vó mien was en is dat ook een raed- sel. Een klein jaer stoeng onze 'kop' bie ons 'stikje' streektaal, mè ineêns waere me ons oöd kwiet. Wirom dan toch? Natuurlijk mis se me de uutstraeling van de dae- gelijkse columnisten, die wè d'r 'oód' ieuwe. Nie die rondborstig heid, die hröte kop aer, die antrek- kelijke, jeugdige, moederlijke of diepzinnige blik van die luiDie zurge iedere dag vó een frisse blik op bladzij tweê..! Eên ei t'r zelfs een artikel gewijd an z'n oód...!! Bie ons is 't beste d'r af, dat weet ik ook wè! Mè toch. Naevraeg leerde me dat ook dit onder de noemer van 'beleid' valt. Ik snappe dat. Zóas het dialect langzaemerand verdwient uut het daegelijks leven, zó verdwiene ons ook in de nevel van de tied. Ik ebbe gevrohe om in ieder geval een klein rond fotootje te plaet- sen, zóas t'r zóvee stae in de kran te patriespoortjes noeme ze die), mè 'het beleid' ei dat ook afge keurd! Gelukkig ei ieder naedeêl z'n voordeêl. Vó mensen die 'koppen' uut de krante spaere, bin de foto's van ons zodoende vee waerd hore! Me kunne alleên nog zeie, da me 'gelukkig de foto's nog ebbe' mè, dienkend an ons dialect èn an ons eihen herinner ik me nog dat ouwe soldateliedje uut Amerika, wi ze zoenge: 'Old soldiers never die, they just fade away' Vrie vertaald is dat: 'Ouwe dialecten (en schrievers d'r in) sterve nooit uut, ze verbleke langzaem! Ik ope.... eêl langzaem! Ik ouwe nog oop, want onze nieuwe hoofdredacteur liet in de ze krante optekene: 'De PZC kent nu vele gezichten...!' ZATERDAG 5 MAART 2016 'Hij hees de stadhuisvlag' In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Jacoline Vlaander Adri Cosijn in 2011. 29 oktober 1933- 3 september 2012 (op de foto drie jaar oud) Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? En is er een da tum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Frans van der Heijde Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46