Spoetnik voelt als theaterwerkplaats Dieuwke Parlevliet dook voor kinderboek in de wereld van het parfum 12 ZEELAND In 'Het zeeparfum van oom Francois' zoekt Rafy naar de geur van de zee in een flesje. Waar zijn oom door een rotstreek faalde, hoopt hij te slagen. Het strijkorkestje begint te spelen... FZC Colofon 088-0561510 088-0139910 Het zou leuk zijn als haar boek een dave rend succes zou wor den. Vertaald in het Ita liaans zodat haar vrienden in Ita lië het kunnen lezen. „En in het Frans. Daar ligt de basis van de parfumerie." Vrijuit durven fanta seren en dat combineren met een vleugje humor. Dat Dieuwke Par levliet uit Zierikzee dat als de bes te kan, laat ze met haar kinder boek 'Het zeeparfum van oom Francois' zien. In dat boek gaat Rafy (Rafaël Li- lar) - in navolging van zijn oudoom Francois - op zoek naar het zeeparfum; de geur van de zee in een flesje. Oom Francois reisde er met zijn schip de Sinaz wereld zeeën voor over. Nu woont hij in een verpleeghuis, waar hij een ge heim nachtelijk reisbureau leidt voor bewoners die willen vertrek ken. „Een soort Charon, de veer man die mensen over de doodsri vier zet", verduidelijkt Parlevliet de beeldspraak. Waarmee ze, zon- der de dood expliciet te noemen, er toch naar verwijst. Zo is er spra ke van een zwarte auto met twee zwarte vlaggetjes op de motorkap, een strijkje speelt hemelse mu ziek en er trekt een afscheidsstoet door de stad. De juf op de basisschool schreef Dieuwke ooit: 'Het zal me niets verbazen als jij later kinderboekenschrijfster wordt'. 'Dat later werd veel later' staat in de promotiefol der van het boek te lezen. 'Want Dieuwke werd eerst kleuterjuf, toen dominee, daarna dichter en ook nog ontwerper'. Met 'Het zee parfum van oom Francois' is ze - alles onder de vlag van de stich ting Zeeuws Blauw- nu ook als kinderboekenschrijver en uitgever in de weer. Dat begon met een foto van een oude man met kind, die 70 voor een opdracht on der ogen kreeg toen ze de Schrijversacade mie in Antwerpen volgde. Die man doopte ze meteen oom Francois, maar het verhaal over het zilte parfum liet nog even op zich wachten. Voor een project over de geur van de zee, waarvoor ze samen met grafisch ontwerper Jeroen van 't Leven plannen smeedde om een Zeeuwse parfumeur aan te stellen en op zoek te gaan naar de geur van Zeeland, dompelde ze zich zelf onder in de wereld van het parfum. 'Een intrigerende wereld omdat geur de drager is van heel diepe herinneringen.' Het project ging niet door, maar loslaten deed Parlevliet niet. „Kwam bij dat ik in die tijd elke week in verpleeghuis Ter Valcke HET ZEEPARFUM VAN OOM FRANCOIS in Goes kwam voor mijn lieve, oude tante. Dat was, naast ver driet om alle verlies, ook een bron van humor. Daar komt veel van in het boek terug." Humor, spanning, afscheid, ver driet, ontluikende verliefdheid. En bovenal: verzoening. „Uiteinde lijk gaat het daarover. De levensop dracht van oom Francois is dat zee parfum te vinden. Dat lukt niet en daar is zijn broer schuldig aan. Die broer is de opa van Rafy en hij heeft Frangois écht een rotstreek geleverd. Maar oom Francois en Rafy? Die houden van elkaar." Vanavond mag er in Vlissingen best een champagnekurk tegen het plafond knal len. Locatie: de nieuwe theaterruimte Spoetnik aan de Oude Markt. Daar gaat de honderdste productie van de Zeeuwse Komedie in première: Treinen kunnen keren van Paul Haenen. Henk Geelhoed (58) is de regisseur. Het is zijn vier de regieproductie bij het Vlissingse gezelschap. Dat hij nog eens extra aandacht voor de premiè re van vanavond vraagt, zit 'm niet alleen in het feit dat de Komedie het honderdste stuk voor het voet licht brengt. Het is eerder blijdschap en opluchting, dat het in 1968 opgerichte theatergezelschap on danks alle bezuinigingen van de gemeente toch kan blijven spelen. Het gedwongen vertrek uit de Wïllem3 deed pijn, maar het nieuwe theater in de Spoetnik is volgens Geelhoed uitermate veelbelo vend: „We kunnen per voorstelling bekijken hoe we de ruimte inrichten. Als regisseur krijg je zo het gevoel van een theaterwerkplaats. Met een café en een keuken. Zo heeft Vlissingen weer een 'huis' in de stad." Kun je zeegeur in een flesje doen? door Esme Soesman Dieuwke Parlevliet: „Uiteindelijk gaat mijn boek over verzoening." foto Marieke Mandemaker Geen krant ontvangen? Vragen over verhuizing of va Onze excuses kantie? t Bezorgservice »PZC Leveringsvoorwaar De PZC wordt van maandag Edisonweg 37e Vlissingen den t/m vrijdag voor 7.00 uur be Postbus 5046 4380 KA Op alle abonnementen zorgd en op zaterdag voor Vlissingen zijn 7.30 uur. Heeft u een bezorg Telefoon: 088-0130200 leveringsvoorwaarden klacht? De bezorgservice is redactie@pzc.nl van toepassing. Deze open van maandag t/m vrij BTW Nr.: NL001094592B01 kunt u nalezen via dag tussen 7.00 - 17.00. Op KVK Nr.: 10017784 pzc.nl/service of zaterdag van 8.00 -12.00 opvragen via uur. Ook kunt u 24 uur per Redacties 088-0139910. dag uw bezorgklacht doorge Telefoon: 088-0130200 ven via pzc.nl/geenkrant of redactie@pzc.nl t Advertenties 088-0561510. Walcheren Wilt u in de PZC adverteren De van oorsprong Zonnemairse Vera Verseput maakte de tekenin gen. „Dat past goed. Haar tekenin gen hebben iets zogenaamd naïefs en ze laat open wat open moet blijven. De tekeningen geven een prachtige sfeer, die goed past bij het boek." Het eerste exemplaar van 'Het zee parfum van oom Francois' wordt donderdag 17 maart gepresen teerd aan de kinderburgemeester van Schouwen-Duiveland in boek handel De Vries in Zierikzee. Kin deren interviewen de schrijfster, er is een 'grote geweldige parfum machine' en er zijn geurtheetjes en geursnoepjes. Van 16.00 tot 17.30 uur. Het boek is vanaf die dag als hard copy verkrijgbaar in alle boekhan dels in Nederland en via internet. Ook als luisterhoek verkrijgbaar via Luisterrijk en Bol.com. Meer informatie via: www.zeeuws- blauw.nl. ...Het klinkt hemels en wie het hoort raakt in vervoering. Nies is gaan zitten met haar oren gespitst en begint zachtjes te janken. Uit verschil lende hoeken van het plein komen zwervers tevoorschijn, ledereen luis tert ademloos. Sommige mensen huilen. Als het muziekstuk afgelopen is, klinkt er een zacht applaus op. Een verlopen vrouw roept: 'Bravo!' De kapitein gebaart direct dat iedereen stil moet zijn. De muzikanten buigen naar meneer Antonio. Meneer Antonio buigt voor de muzikan ten. Oom Francois wijst op de klokkentoren en verder trekt de stoet. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. t Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar ozc.nl/service. Regisseur Henk Geelhoed tijdens de generale repeti tie van Treinen kunnen keren, foto Lex de Meester Zeeuwse komedie - Treinen kunnen keren: vanavond pre mière, 20.00 uur in Spoetnik, Oude Markt 41 Vlissingen. door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45