O O O O O Zondag 'Alleen oudere weet nog hoe bitter witlof smaakte' ZEELAND 11 MARGOT MargotVerhaagen schreef eerder in deze krant over lekker eten en drinken in Zeeland. Zij pakt de draad weer op. Lofoten om te paaien en kuit te schieten. Wan neer ze precies komen weet niemand - iets eer der dan de paashaas, vaak met volle maan. Vis sers wachten ze op en vangen ze met de lange lijn. Negatievelingen vinden het skreiverhaal een folkloristisch marketingpraatje voor ge woon diezelfde kabeljauw. De skrei heeft sma kelijk, stevig wit visvlees. Knolselderij, aardap peltjes en spinazie in de bouillon maken er een complete, gezonde maaltijd van. Mijn disgenoot gaat ook voor vis, de slipton- getjes. Er verschijnt geen extra vismes maar het visvlees is keurig van het graatje te schui ven. Perfect gebakken tongetjes. Vanwege de ri sico's van glutenresten in de frituur komt er naast heerlijke frieten nog een kom aardappel puree op tafel. Nu zijn wij allebei geen puree- fans maar deze is kruidig en lekker tot de laat ste hap. Ook de kleine salade met onder ande re witlofblaadjes, kappertjes en granaatappel pitten maakt indruk. De toetjes zijn een prima afsluiter. Het me nudessert is 'witte dame' oftewel dame blanche. Vanille-ijs en chocolade-ijs, zelfge maakt, niet enorm zoet. Er zit een kunstige chocostreep op het bord die ik als vraatzuchti ge criticus ook op wil eten, maar het is meer decoratie dan echt saus. Tafeldame heeft crème brülée zoals-ie hoort: kamertempera tuur, knapperig suikerlaagje, als garnering een amandelkrokantje. Beide toetjes zijn bekroond met torenspitsen van wit bros schuim. We sluiten af met muntthee, met zelfgemaakt ko- kosmakroontjes. Steeds die extraatjes maken dat je je als gast bijzonder welkom voelt. Mooie maaltijden in een ongedwongen sfeer. Als we af willen rekenen stroomt de zaak in eens vol - in de bovenzaal vierde een grote groep een feestje, maar daar hebben we niets van gemerkt. We pinnen 89,15 euro en zijn vol daan, maar niet stampvol. Bescheiden porties, veel verwennerijtjes en goed doordachte com binaties. Hier bij Ter Nose zetten ze graag een stapje extra. BEOORDELING Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs/kwaliteit Op zondagmorgen flambeerden mijn ouders vaak cognac. Dat vonden wij als kinderen hele maal geweldig en ook best wel chic. Zo rond de klok van elf kwamen mijn grootouders op de koffie en dan mochten wij in een soeplepel wat cognac bo ven de vlam van een kaars verwarmen. Op een gegeven moment vatte de vloeistof zelf ook vlam. Vooral in de winter zag je dat goed; een blauwe gloed boven de lepel en vervolgens in het kopje koffie. Mijn ouders doen dat trou wens nog steeds. Mijn moeder verzuchtte zelfs laatst dat ze wel wilde dat het iedere dag zondag is. Het lijkt me, nu ze op een gezegen de leeftijd zijn, dat ze best iedere dag cognac kunnen flamberen. Maar dat is toch echt een zondagse aangelegenheid. Bij mij is dat specia le zondagsgevoel overigens steeds meer aan het verdwijnen. We hadden vroeger op zon dag bijvoorbeeld ook altijd krentenbrood en roomboter. Nu doen we op de zondagen niet iets speciaals. Hoogstens eten we een wat uit gebreidere avondmaaltijd, maar dat heeft alles met tijd te maken. Man maakte bijvoorbeeld lamsbout. Maak met een mes inkepingen in het Zeeuwse lamsvlees en stop daar knoflook tenen in. Dan de lamsbout flink aanbraden in de olijfolie. Voeg peper, zout, wortelen, uien, tomaten, laurierblaadjes, takjes rozemarijn en een glas rode wijn toe. Zet de pan, met deksel erop, in de oven van 180 graden Celsius. Be druip de lamsbout af en toe en laat deze onge veer een uur braden. Het vlees mag nog wat ro sé zijn. Lekker bij aardappelpuree. Echt een ge recht voor op de zondag. De witlofwortels - ook wel cichorei - worden tussen okto ber en december gerooid. Ze worden in het donker opgesla gen. Dan komt er opnieuw een groeipunt op de wortels. Dit is het begin van de witlofstronk, zoals we die eten. Sjan van Gorsel geeft tijdens een rond leiding in zijn bedrijf graag uit leg. Hij is trots op wat ze hier doen. Er staan grote bakken lof klaar om verwerkt te wor den. Al die witlofpunten naast elkaar zien er prachtig uit. Ze worden gekweekt door de kweekmeester. De controle en de begeleiding gaan de hele dag door. De watertempera tuur en de luchtvochtigheid worden steeds bijgesteld. Alles is afhankelijk van de vraag naar witlof. Dat gaat het hele jaar zo door. Aan de lopende band staat een ploeg mensen te werken. Zij snijden de krop pen los en halen er aan de on derkant wat bladeren af. Dan zijn ze klaar om te verpakken. Reijnpack heeft geen contrac ten met grote supermarkten, ze willen hier graag zelf de re gie houden over de prijs. „Dat betekent overigens niet dat je altijd de hoogste prijs krijgt", zegt Van Gorsel. „Maar het maakt ons als bedrijf snel en flexibel. We doen graag din gen die bij een ander niet kun nen onder het mom van 'u roept wij draaien'. Dat onder scheidt ons. Daar heb je lef voor nodig en daar hou ik 'De witlof is de laatste jaren wel zoeter en dus minder bitter geworden' van." Hij nam het bedrijf 43 jaar geleden over van zijn va der. Hij wilde niet leren maar juist ondernemer worden. En nu is Reijnpack een van de grootste witlofbedrijven in Ne derland. Per dag gaan er onge veer 40.000 verpakkingen uit. Ze exporteren vooral veel wit lof naar Zuid-Italië. Daar wordt het veel gegeten. Al is het van oorsprong een Bel gische ontdekking. „Het witlof is de laatste ja ren wel zoeter en dus minder bitter geworden", zegt Van Gorsel. „Anders eten jongeren het niet meer. Alleen de oude ren weten nog hoe bitter het witlof smaakte." ZATERDAG 5 MAART 2016 >se (Prijs/kwaliteit telt dubbel) In Sint Philipsland, bij de firma Reijnpack bv kweken ze het he le jaar door witlof. De teelt van witlof bestaat uit twee fases. Eerst worden de wortels van het witlof op het land geteeld. Dat gebeurt in mei en juni. Rien Reijngoudt van Reijnpack bv. foto Leo Adriaansen foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44