Verdachte inbrekers mogelijk ook in België actief 'Andere werkwijze justitie zou veel geld besparen' en justitie houden verdachten van lichte vergrijpen onnodig lang vast ZEELAND 3 verloopt de termijn van zes uren waarbinnen de politie mensen mag ophouden voor verhoor. Het politieverhoor moet dan nog be ginnen. De vrouw had in een winkel haar boodschappen betaald. Ze had echter een taart van 5,99 euro in haar tas gestopt en deze niet af gerekend. Vergeten als gevolg van de vele medicatie die zij slikt. Mij blijkt al heel snel dat cliënten de feiten min of meer bekennen. De vraag is of zij ook strafbaar zijn. Op dat moment (rond 19.15 uur) had ik mijn verdediging al klaar: de man was geen medepleger en de vrouw was simpelweg verge ten een stuk taart af te rekenen. In mijn aanwezigheid begint daarna het politieverhoor. Voor 22.00 uur zijn de verhoren klaar en is vol strekt duidelijk dat het gaat om een hardwerkende bouwvakker uit Antwerpen en zijn vrouw, die met haar gezondheid tobt. Naar mijn smaak was en is er te weinig bewijs om hen veroordeeld te krij gen, en vervolging blijft vermoede lijk achterwege omdat zij toch niet in Nederland blijven. Voor deze vermeende diefstal van een taart van 5,99 euro zijn twee agenten van 13.00 tot 22.00 uur, twee tolken respectievelijk 45 minuten en tweeënhalf uur en een hulpofficier van justitie één uur bezig geweest. Voorts zijn er de kosten van de celcapaciteit en de bewaking. Ik schat de totale De vrouw had haar boodschappen betaald. Ze had ook een taart in haar tas gestopt en deze niet afgerekend. kosten op 2000 euro. Daarboven op komt mijn vergoeding van 600 euro, ook niet gering. Mijn nei ging was om 19.00 uur direct bij de politie aan te geven wat cliën ten hadden verteld en te vragen de zaak met een boete af te doen. De Roemeense man had aangege ven dit te willen. Daarvoor is ech ter geen ruimte, want de politie gaat hier niet over. Een officier van justitie krijgt een advocaat in deze fase niet te spreken. Gisteren verschenen ze voor de rechtbank tijdens een tussentijdse zitting. Daar bleek dat ze tot nu toe officieel verdacht worden van vier inbraken in Middelburg en Vlissingen. Raadsman Martijn van der Want vroeg om opheldering en verwees naar het interview in de ze krant waarin de politietop spreekt over minimaal tachtig in braken. „Hoe is dat aantal te rij men met wat wij lezen in het dos sier?" Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk antwoordde dat ze verdacht worden van tientallen in braken op Walcheren. Een exact aantal noemde hij nog niet. Wel gaf hij aan dat DNA van de ver dachten inmiddels ook is aange troffen in woningen in België waar is ingebroken. Volgens de officier leefden de drie en hun familieleden van in braken en waren ze dag-in-dag- uit bezig met verkenningen, het plannen van inbraken, het daad werkelijk inbreken en het verko pen van de gestolen goederen. Hij stelde ook dat sinds de aanhou ding van de drie, eind vorig jaar, het op het gebied van inbraken op Walcheren heel erg rustig is. Ze ker in Vlissingen waar nu nauwe lijks nog wordt ingebroken. Vol- Officier vindt het zeer brutaal dat geprobeerd wordt auto terug te krijgen waarmee de verdachten op pad gingen. gens een van de verdachten komt dat omdat de politie recent een Belgische bende heeft opgerold. De vrouw van een van de ver dachten, M. Z. (40) uit Oost-Sou burg, verzocht aan de rechtbank om haar auto terug te geven. Die Mercedes is in beslag genomen omdat die, aldus de officier, twaalf uur per dag werd gebruikt voor verkenningen en om naar plekken te rijden waar werd inge broken. Hij noemde het zeer bru taal dat geprobeerd werd die auto terug te krijgen. Volgens Suijker buijk is die vrouw officieel nog geen verdachte in deze strafzaak maar kan dat nog veranderen. Raadsman Ruben Poppelaars vroeg de rechtbank het voorarrest van M. Z. te schorsen, onder meer omdat hij zijn familie wil steu nen. Zijn broer is namelijk sinds ruim een week verdwenen en hij wil helpen zoeken. Volgens de raadsman is niet bekend wat er aan de hand is en kan niet uitge sloten worden dat die broer is ver moord. De rechtbank toonde be grip voor de bezorgdheid maar antwoordde ook dat het risico dat M. Z. weer op inbrekerspad gaat te groot is om hem nu al naar huis te sturen. De raadslieden van de andere twee verdachten deden geen po gingen om het voorarrest van hun cliënten te onderbreken. De drie moeten op 30 mei weer voor de rechtbank verschijnen. Ook dan vindt er een tussentijdse zitting plaats en wordt gekeken of ze nog terecht in voorarrest zitten. Het is nog niet bekend wanneer de drie daadwerkelijk worden be recht. Verg«JP Vergrijp GOES. Verdachten hebben sinds 1 maart recht op een advocaat tijdens een politie verhoor. Als de verdachte niet nadrukkelijk afstand doet van dit recht moet bij ieder verhoor een advocaat aanwezig zijn. De Goese advocaat Roeland Maat betoogt dat de staat veel kosten kan besparen als ze in lichte zaken niet zo snel overgaat tot het vastzet ten van verdachten: „Bij poli tie en justitie is de heersen de opvatting dat verdachten sneller zullen bekennen als zij denken daarna naar huis te mogen. Dit draagt in be langrijke mate bij aan de enorme kosten." Het kan ook anders, vindt Maat. Stuur een verdachte een brief waarin staat waarvan en waarom hij wordt ver dacht en dat hij hierover een verklaring kan afleggen waarin hij tegenbewijs kan aandragen. In veel gevallen voorkomt men daarmee de vroegtijdige inschakeling van een advocaat die door de staat betaald moet wor den. Bijkomend voordeel is dat dit een groot deel van de arrestantencellen overbodig maakt. Maat voegt hier aan toe dat dit natuurlijk niet geldt voor grote strafzaken waarin verdachten meerde re jaren celstraf kunnen krij gen. Het gebruik om ver dachten vast te houden in combinatie met het recht op een advo caat leidt tot hoge kosten. Boven dien wordt het op tijd uitvoeren van een verhoor lastiger omdat dat afhankelijk is van de agenda van de advo caat. Als de gewoon te om iedere verdachte vast te zetten overboord gaat, is minder inzet van advocaten nodig. Er kan dan tegemoet worden gekomen aan de wens van advocaten om loon naar werken te krijgen in plaats van een standaard vergoeding. Verandert de praktijk niet, dan moet de politiek aanvaarden dat de kosten voor justitie fors zullen stijgen, waar schuwt Maat. ZATERDAG 5 MAART 2016 taart kost staat 2600 euro door Emile Calon MIDDELBURG. De drie mannen uit Vlissingen en Oost-Souburg die ver dacht worden van een groot aantal inbraken in Middelburg en Vlissin gen blijven in voorarrest. Volgens de politie zouden ze tachtig inbra ken, en mogelijk nog meer, op hun geweten hebben. Vermeer van één 'nzet twee t f45 minuten Kosten 'nzet hulpoffj, Va" justitie n celcaPaciteit Ten bewaking :oed'ng advocaat ota'e kosten Vermeer van één Kosten Advocaat Roeland Maat. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36