81% TO0S 'Gif in bloed van arbeiders Dupont' Zaak usb-moord: alsnog vrijspraak Zwemdiploma 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Vrouwendag is niet meer nodig Uw Mening Acteur komt naar CCXL Auto's met mes vernield Winnend shirt te koop Beknelling bij ongeluk paul kusters Column Een historisch moment in huize Harte: ook de jongste telg heeft nu haar A- en B-zwemdi ploma, waardoor de gang naar de zwemlessen erop zit. Gelukkig. Meestal ging mijn vrouw mee, want mijn hobby was het niet. Het was altijd zo'n gehannes om met van die blauwe plastic zakken rond je schoenen zo'n snikheet zwembad in te gaan. Onderweg scheurden die dingen meestal bij mij. Na afloop stond je in zo'n volle kleedkamer te friemelen met hemdjes, bad- Liep ik daar hand in hand met een jongetje van zes, hij zei nog net geen meneer tegen me pakken en sokken rond natte voe ten. Mijn moeder heeft dat alle maal niet moeten doen, want ik ben nog van de generatie die schoolzwemmen heeft gehad. Wat dat betreft is er veel veran derd. Helemaal als je nog verder teruggaat. Van een oma naast me op de tribune hoorde ik dat ze nog had leren zwemmen in het kanaal: „Mee zo'n haok weet je weh?" Die haak is er gelukkig niet meer. Voor die kinderen is het er wel leuker op geworden. Het diploma- zwemmen is zelfs een hele happe ning geworden. Ik had soms het idee dat ik bij een zeeleeuwen show zat. De badmeester werd in eens een presentator, de tribune zat bomvol en iedere keer als er één door een gat zwom klonk er applaus. De grote finale was het lopen van de polonaise en een gro te plons in het bad. Die kleine van mij vond het prachtig, het zal een mooie herinnering blijven. Over herinneringen gesproken, op dat schoolzwemmen wordt nu met veel lof teruggekeken, maar voor mij was het een hel. Ik had name lijk allesbehalve talent voor zwemmen. Toen ik elf was en in de vijfde klas van de lagere school zat, werd ik uit de les gehaald om met de tweede klas naar het zwembad te gaan. Liep ik daar hand in hand met een jongetje van zes, hij zei nog net geen me neer tegen me. Na mijn A-diplo- ma ben ik gestopt. Dat kon ook niet anders, want toen moest ik naar de middelbare school. En daar hadden ze geen schoolzwem men. toosenhenk.nl E ÜOUWE BOB MAAR SOMSFESTIVAL POSITIEF OMTVAMSEM Acteur Tom Vermeir, hoofdrolspeler van Belgica, is dinsdag 8 maart aanwe zig bij de vertoning van de film in CCXL in Vlissin- gen. De voorstelling, die om 19.30 uur begint, vindt plaats in het kader van 'Film by the Sea door het jaar'. Belgica is de vijfde film van regisseur Felix van Groeningen, die vooral bekend is van The Broken Circle Breakdown en De He laasheid der Dingen. Een 24-jarige man uit Mid delburg is donderdagavond op de Bloemenlaan in Vlis- singen aangehouden om dat hij ramen had vernield en auto's had beschadigd met messen. De man had op de Hogeweg lopen schreeuwen en zwaaien met meerdere messen. Op de Bloemenlaan is hij aan gehouden. Drie mensen de den aangifte van vernielin gen aan hun auto's. Het Zeeuws T-shirt is sinds gisteren te koop in het nieuwe WV-inspiratie- punt in Domburg. Vorig jaar werd een ont werpwedstrijd gehouden voor het mooiste Zeeuwse T-shirt. Hierop kwamen 130 ideeën. Maaike Schoen maker uit Kamperland won met een Zeeuwse da me en heer in kleder dracht. Linda Vader uit Nieuw- en Sint Joosland werd tweede met een Zeeuwse wordcloud. De shirts kosten 14,95 euro. Aan de Oostkade in Sluis kil, op het terrein van He ros, is vrijdagavond net voor half negen een onge val gebeurd waarbij ie mand bekneld is geraakt. Omdat het ongeval op een hoogte van zo'n 25 meter plaatsvond, is onder meer een hoogwerker en het Ro pe Rescue Team gealar meerd. De persoon was gewond aan zijn hand. Hij is met de hoogwerker naar bene den gehaald. Toxicologen noemen de bloed waarden zorgelijk en onverant woord hoog en vinden dat alle werknemers en oud-werkne mers medisch onderzocht moe ten worden, omdat er een gerede kans is dat zij gezondheidsscha de hebben geleden. Het gaat om werknemers van de Dupont-fabriek in Dordrecht, die van 1967 tot 2013 teflon maak te. Teflon is de basis voor de an tiaanbaklaag in pannen. Bij de productie werd de potentieel gif tige stof C8 gebruikt. Uit vertrou welijke stukken die deze krant in handen heeft, blijkt dat het be drijf zich al in 1980 zorgen maak te om het effect op de gezond heid van de medewerkers. Uit dierproeven bleek dat apen en ratten ziek werden van zeer ho ge concentraties van de stof. Daarom liet Dupont regelmatig bloed van werknemers onderzoe ken. Daarin werden flinke con centraties C8 aangetroffen. Maar er was nog geen duide lijkheid over de exacte gevolgen van zulke concentraties op de ge zondheid van mensen, en het be drijf ging door met de productie. Ook al stelde het bedrijf intern al in 1997 dat C8 een 'giftige stof is, zo blijkt uit de documenten. Volgens Jacob de Boer, hoogle raar milieuchemie en toxicologie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, zijn de bloedwaarden die vanaf 1981 werden gemeten uitzonderlijk en reden tot zorg. „Er is een goede kans dat men sen hierdoor gezondheidsschade hebben opgelopen." Dat zegt ook Martin van den Berg, hoogle raar toxicologie aan de Universi teit Utrecht, die de bloedwaar den onverantwoord hoog noemt. 'Er is een goede kans dat mensen hierdoor gezondheidsschade hebben opgelopen' „Dit is reden genoeg om die mensen te onderzoeken en per manent te gaan screenen. Op cholesterol, hormoonhuishou ding, maar ook op bepaalde vor men van kanker." De fabriek in Dordrecht valt sinds een jaar onder Chemours, een afsplitsing van Dupont. Het bedrijf wil niet ingaan op de do cumenten. „We vinden dat we al tijd verantwoord te werk zijn ge gaan", aldus een woordvoerder. Een 36- jarige drugsdealer (36) werd in oktober 2010 in Vlissin- gen gewurgd met een usb-kabel. De inmiddels 30-jarige Ilona H. werd in 2011 vrijgesproken van die moord om vervolgens in ho ger beroep door het Bossche ge rechtshof in 2013 toch acht jaar cel te krijgen. Ze stapte naar de Hoge Raad die de zaak terugver wees naar het hof in Den Haag. En dat Haagse gerechtshof heeft de vrouw nu weer vrijgeproken. De verdachte, die destijds in Vlissingen woonde, en haar vriend zijn - of waren - verslaafd. In eerste instantie had de vrouw verklaard dat ze haar dealer met een usb-kabeltje had gewurgd na dat hij haar onzedelijk had betast. Later trok ze die bekentenis in en beriep ze zich op haar zwijgrecht. Er volgde een reeks strafproces sen waarbij het Openbaar Minis terie en de behandelende rech ters het elke keer volkomen met elkaar oneens bleken, maar tegelij kertijd telkens ultiem stuivertje wisselde qua standpunt. Bij de rechtbank in Middelburg eiste het OM twaalf jaar cel, waarna de rechtbank vrijsprak. In hoger be roep eiste het OM opeens zelf vrij spraak, maar werd de vrouw toch veroordeeld tot acht jaar cel. In cassatie verwees de Hoge Raad de zaak terug naar het Haagse ge rechtshof waar het OM opnieuw een totale ommezwaai maakte en negenhalf jaar cel eiste. En nu, vij- fenhalf jaar na de moord, zijn de Haagse hofrechters dus alsnog tot een vrijspraak gekomen. Tijdens de laatste behandeling van de zaak twee weken geleden Het OM en de rechters bleken het elke keer volkomen met elkaar oneens en wisselden stuivertje que standpunt wees het OM op verdachtes be kentenissen, en dagboek aantekeningen van haar. De aan klager liet meewegen dat de ver dachte en haar vriend het stoffe lijk overschot dagenlang in hun woning lieten liggen en de gaskra nen hadden opengedraaid om een zelfmoord voor te wenden. Verdachtes advocate mr. M.J. van Essen stelde dat de vrouw met haar later ingetrokken bekentenis sen iemand uit de wind wilde houden: ze suggereerde dat ook de vriend van de verdachte de fei telijke dader zou kunnen zijn. Het OM kan overigens nog in cassatie gaan. SELUKKIS! WT JAAR EEN WIJF ZONDER JURK. Maikel Harte Trump is een prima presidentskandidaat. 283 reacties VLISSINGEN VLISSINGEN DOMBURG SLUISKIL door Ingrid de Groot en Peter Groenendijk DORDRECHT. Bij werknemers van een chemische fabriek in Dordrecht zijn decennialang ex treem hoge concentraties giftig materiaal in het bloed geconsta teerd. Dat blijkt uit medische on derzoeken die de fabriek zelf heeft laten uitvoeren. Jacob de Boer, hoogleraar toxicologie pagina 16: Van teflon tot mogelijk milieuschandaal door Jan Jaap Broekhuijsen VLISSINGEN. De juridische ontwik kelingen in de Vlissingse 'USB-moordzaak' zouden in een televisiesoap niet misstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2