Krachtige stap richting finale Expositie van dertien meisjes in een kimono Bobbi Kristina dood door drugs CULTUUR SHOW 27 Anastacia zingt in Haags park Ik sloeg de spijker niet helemaal op zijn kop' Bobbi Kristina Brown (22) stierf aan een combinatie van het gebruik van drugs en verdrinking. Dat staat in het autopsierapport. De dochter van Whitney Houston en Bobby Brown overleed juli vorig jaar nadat ze maandenlang in coma had gelegen. Nederland kiest voor het Eurovisie Song festival opnieuw dui delijk zijn eigen rich ting. Douwe Bob presenteert met Slow Down een song die in de nog korte traditie van Anouk en The Common Lin nets past: eerlijke, organische muziek, die eerder gemaakt lijkt voor de kleine popzaal dan voor de mega-arena van het Songfestival. Maar juist die afwijkende keuze bewees zich de afgelo pen drie jaar al twee keer als succesrijk. Juist de voorspelba re, overgeproduceerde pop van Trijntje Oosterhuis' Walk Along bleek vorig jaar een stap terug. Of Slow Down (een midtem- po cocktail van sfeervolle coun try, caféfolk en gedistingeerde herenpop) daarmee opnieuw de route naar een goed resul taat zal volgen, blijft onvoor spelbaar. Daarvoor spelen on verwachte factoren soms een veel grotere rol dan verwacht. Maar met Slow Down legt Dou we Bob een solide fundament om mee verder te werken. Het is geen song die grensverleg gend of anderszins opzienba rend is, maar hij ligt wel prettig in het gehoor, is warm georkes treerd en gloedvol gezongen. Het duidelijke thema van Slow Down, een protestlied te gen de jachtigheid van het mo derne leven, biedt zeker moge lijkheden. Hoewel het onver standig zou zijn het nummer al te overvloedig visueel te decore ren. Daarvoor is de Oranje-in zending te ambachtelijk muzi kaal. De weg naar succes in Stock holm wordt een zoektocht naar de wankele balans tussen onver sneden rock-'n-roll en de eisen die een publiek van 200 mil joen tv-kijkers aan een optre den stelt. Of het lied, dat naad loos past in het eerdere reper toire van Douwe Bob, dan vol doende opvalt, is een kwestie van de keuzes van de concur rentie. In een jaar als het vori ge, waarin bombastische syn thesizerballades de norm leken, had Slow Down vrijwel zeker goed gescoord. In dat opzicht heeft Douwe Bob simpelweg wat geluk nodig. Hij heeft zich met Slow Down niet overtroffen, maar wel een krachtige eerste stap ge zet naar een finaleplaats. Tegenwoordig behoren de kimonoschilderijen van George Hendrik Breitner (1857-1923) tot het geliefd ste werk van de schilder. Ze wor den gekoesterd door musea en par ticuliere eigenaren. Toch wisten zowel voor- als tegenstanders van Breitner aanvankelijk niet goed wat ze ermee aan moesten. Het schilderen van Japanse motieven was weliswaar in heel Europa ra zend populair, maar dat uitgere kend Breitner zich met zulke on derwerpen bezighield, was even wennen. Breitner begon de serie in 1893. Daarvoor had hij zijn reputatie ge vestigd in Den Haag als schilder van ruiters tijdens militaire ma noeuvres. Na zijn verhuizing naar Amsterdam in 1886 verlegde hij zijn aandacht naar straattaferelen in de stad, maar met de kimono meisjes maakte de schilder plotse ling doeken die totaal waren losge zongen van de alledaagse realiteit. Het Rijksmuseum heeft nu alle bekende meisjes in kimono, der tien stuks, bij elkaar gebracht. Een aardige tour de force, want sommi ge doeken waren al jaren min of meer spoorloos. Een van de schil derijen was alleen bekend van een foto die werd gemaakt op Breit- ners solotentoonstelling in Arti et Amidtiae in 1901. Het is nu weer opgeduikeld. Het meisje op de schilderijen is steeds hetzelfde model. In 1893 kwam Breitner in contact met de 16-jarige Geesje Kwak (1877-1899). Zij was met haar ranke bouw en spitse gezicht zo ongeveer het te genovergestelde van de schonkige 'Jordaanse types' die meestal op Breitners schilderijen figureerden. Als je de dertien schilderijen bij elkaar ziet, blijkt dat het hele maal geen serie is. Een serie sugge reert een planmatige aanpak, maar Breitner begon elke keer bij nul. Elk schilderij was een avon tuur, waarin hij steeds iets anders wilde uitproberen. Uit eerder on derzoek was al gebleken dat Breit ner nogal improviseerde met tech nieken. Door nieuw onderzoek is men meer te weten gekomen over zijn materiaalgebruik en werkwij ze. Breitner schilderde af en toe voorstellingen over eerder gemaak te schilderijen waar hij blijkbaar niet tevreden over was. Breitner schilderde af en toe voorstellingen over eerder gemaakte schilderijen waar hij niet tevreden over was Dat blijkt hij ook bij de kimono meisjes het geval. Een röntgenop- name van het werk uit het Rijks museum heeft uitgewezen dat on der de huidige voorstelling een vrouwelijk naakt schuilt. In ande re schilderijen is zelfs met het blo te oog te zien dat de penseelstre ken niet overeenkomen met de huidige voorstelling. Ook barsten in de verflaag wij zen op onderschilderingen. In het schilderij uit het Stedelijk Mu seum blijkt Breitner de positie van het meisje te hebben veran derd. Mogelijk vond Breitner dat haar hoofd ongemakkelijk in de linkerbovenhoek van het schilde rij gepropt zat, waarna hij de hele figuur opnieuw schilderde. 'Een lekker countryliedje dat op alle radiostations gedraaid kan worden' 'Het plezier spat ervan af. Het liedje blijft in je hoofd hangen, een oorwurm heet dat' Het festival Night at the Park heeft zijn line-up compleet. Rockband Di-rect, souldi- va Anastacia en glam- rockband Slade treden 25 juni op tijdens de derde editie van het festival in het Haagse Zuiderpark. 'Dit is anders en dat is waarschijnlijk ook de kracht Ik denk dat hij best ver kan komen' 'Of hij nou wint of niet: dit blijft een degelijk lied en daar mogen we erg trots op zijn' ZATERDAG 5 MAART 2016 Christian Bale over zijn rol van Batman Douwe Bob Posthuma foto Harold Versteeg/HH RECENSIE SLOW DOWN door Stefan Raatgever De rode kimono, een schilderij van George Hendrik Breitner uit 1896. foto Het Rijksmuseum door Kees Keijer Het Rijksmuseum brengt alle kimo nomeisjes van Breitner bij elkaar. De exotische schilderijen zijn spon taner geschilderd dan gedacht. Expositie Breitner, Meisje in Kimono. Te zien: t/m 22 mei in Rijksmuseum, Am sterdam. Info: www.rijksmuseum.nl Mattie Valk Qmusic-dj Getty Kaspers zangeres van Teach In, songfestivalwinnaar in 1975 Gerard Joling oud-songfestivaldeelnemer Carlo Boszhard tv-presentator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28