Argeloze bedrijven gebruikt als geldezels Hoe een Nederlands- Israëlische bende ondernemers voor miljoenen wist op te lichten. 22 Jaarcijfers VW op 28 april Aantal banen in VS flink gegroeid Bank controleert niet of nummer bij een bepaalde naam hoort Volkswagen presenteert zijn re sultaten over 2015 op 28 april. Dat zou eigenlijk op 10 maart gebeuren, maar werd uitge steld om de financiële gevol gen van het uitstoot-schandaal in beeld te kunnen krijgen. De werkgelegenheid in de Vere nigde Staten is in februari boven verwachting gegroeid. Er kwa men, los van de landbouw, 242.000 banen bij. Gerekend was op een groei van 195.000. De werkloosheid blijft 4,9 procent. I AMSTERDAM. Terwijl hij vertelt hoe hij is opgelicht, wijst Roland Heintz naar zijn borst. „Ik krijg er nog steeds hartkloppingen van", verzucht de Luxemburgse trans portondernemer. Tot zijn grote schrik bemerkt hij in mei vorig jaar dat zijn bedrijf 273.023 euro heeft overgemaakt aan een stel ge wiekste criminelen. „Mijn geld ben ik kwijt. Het is weg, verdwe nen." Vanuit zijn distributiecentrum in een industriegebied van het Luxemburgse dorp Hosingen legt de ondernemer uit hoe vakkundig hij om de tuin is geleid. „Het be gon met een telefoontje van ene Jacques Muller. Deze meneer zei dat hij accountmanager was van Coca-Cola en dat binnenkort het rekeningnummer gewijzigd zou worden. Hij zei dat er een mail zou volgen met alle details." In die mail leest een medewerker van Boissons Heintz dat Coca-Co- Ia zaken zal gaan doen vanuit Ne derland. De Europese bedrijfs naam verandert in VPG Holding Coca-Cola. De nieuwe bankreke ning is van ING. Omdat alles er piekfijn uitziet, verandert de me dewerker de gegevens keurig. En betaalt de volgende factuur van Coca-Cola op de ING-rekening. Als de medewerker 273.023 eu ro overmaakt, weet hij niet dat hij het geld stuurt naar een bedrijfje in Nieuw-Vennep, dat onder con trole staat van criminelen. Zodra het geld binnen is, wordt het van uit een kamer van het Amsterdam se hotel Apollofirst razendsnel overgemaakt naar Chinese bankre keningen, waarna het geld uit het zicht is van zowel de bank als jus titie. De bende wist de gegevens van Coca-Co la zo goed te verval sen, omdat deze eerst contact had gezocht met de frisdrankengi gant. Heintz: „Diezelfde Muller deed zich voor als externe control ler van ons bedrijf. Hij vroeg bij Coca-Cola facturen van de afgelo pen maanden op. Zo zijn ze aan mijn unieke klantnummer en de exacte opmaak van Coca-Cola's facturen gekomen. Het spel zit ra zend slim in elkaar." Het afgelo pen jaar zijn minstens twintig be drijven op deze manier te grazen genomen, blijkt als deze krant het spoor volgt van de oplichtersben de. Een spoor dat begint bij een oude bekende in Nederlandse misdaad kringen. Achter zijn bureau zit de 76-jarige Ari Olivier, die in de ja ren 80 en 90 landelijke bekend heid genoot als meesteroplichter Heer Olivier. Hij blijkt nog volop in business. Er staat een Bentley Continental GTC Speed voor de deur en hij gaat onberispelijk ge kleed. Olivier zegt in de zomer van 2014 te zijn benaderd door It- zhak M., de Nederlands-Israëli sche crimineel die in 2008 werd veroordeeld wegens het afpersen van zakenman Erik de Vlieger. „It- zhak kwam met een lucratief voor stel", vertelt Olivier. „Hij zei op te treden namens een groep Israëli sche investeerders. Ze zochten be drijfjes waarin ze konden investe ren. Als ik bedrijfjes aanleverde, kreeg ik een commissie van 10 pro cent van de investering." Uit de mond van een gepokte en gema zelde oplichter klinkt het wat on- 'Muller vroeg facturen op bij Coca-Cola. Zo kreeg hij klantnummer' geloofwaardig, maar Ari Olivier zegt niet te hebben geweten dat er achter het investeringsprogram ma een grote fraudezaak schuil ging. „Itzhak suggereerde dat het de bedrijven ging om fiscaal voor deel. Het geld was allemaal afkom stig van bekende multinationals." Voor het vinden van bv's scha kelt Olivier zijn zakenpartner in, voormalig bankdirecteur Henk Frijlink. Die reist in september 2014 af naar Israël om de investe ringsmaatschappij te bezoeken. Frijlink: „Op uitnodiging van Itz hak bezocht ik een kantoor in Tel Aviv. Er werd de hele dag geblèrd, op zijn Israëli's. Communicatie ging met handen en voeten, maar het kwam op mij vertrouwenwek kend over." Olivier en Frijlink zeg gen in 2014 en 2015 ongeveer twin tig bedrijfjes te hebben aangele verd. Die bedrijven blijken niet te zijn gebruikt om in te investeren, maar fungeerden als geldezel om de oplichtingsgelden door te slui- UTRECHT. Het Luxemburg se Boissons Heintz maak te 273.023 euro over op een rekening van ING on der vermelding van de be gunstigde VPG Holding Coca-Cola. In werkelijk heid ging het geld naar VGP Holding in Nieuw-Vennep. Hoe kan het dat de ING bank deze verschillen in de bedrijfsnaam niet op merkte? De bank zegt de zaak te hebben onder zocht. „We hebben gecon stateerd dat er sprake was van factuurfraude", zegt ING-woordvoerder Harold Reusken. Intrekken van de beta ling was echter niet mo gelijk. „Een betaling is on herroepelijk. Terugboe ken kan alleen met toe stemming van de begun stigde." ING zegt - net als andere banken - niet te controle ren of namen en reke ningnummers met elkaar corresponderen. „Dit zou de efficiëntie en de snel heid van het betalingsver keer verlagen." De Fraudehelpdesk, die zich inzet om burgers en bedrijven te behoeden voor fraude, betreurt het dat banken die controle niet uitoefenen. Woord voerder Ellen Prummel: „Dat zou niet alleen hel pen om fraudezaken als deze tegen te gaan, maar ook om vele vergissingen in het betalingsverkeer te voorkomen." Economie Binnenkomende fraudegelden werden naar rekeningen in China gesluisd met behulp van valse Chinese facturen. Ondernemers gaven hun bankpassen, randomreaders en pincode af. Vanuit een hotelkamer in Amsterdam werden bedragen k overgeboekt. 'Razend slimme' fraude met facturen door Koen Voskuil Communicatie ging vaak per WhatsApp. Hier een bericht van Ruud van Groeningen aan Ari Olivier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23