De week van Big Boukje 192 REPORTAGE 21 Big Boukje 192 was giste ren officieel de eerste koe in Nederland die in haar leven 200.000 kilogram melk heeft geleverd. Groot feest op de boerde rij van de familie Knoef in Geest eren (Tlibber- gen). Met haar achttien le vensjaren, veer tien kalveren en een melkafgiftere- cord is de zwart bonte Boukje een toonbeeld van de zorg waarmee de moderne veehouderij koeien vanaf de bevruchting tot supereffi- ciënte levende producenten houdt. Boukje is weer tochtig, op haar ouwe dag nog wel. Vanmiddag kwam de insiminator van het k.i.-bedrijf langs. Voor de 45-ste keer in haar leven voelde ze een rietje naar binnen gaan. Veertien keer was het raak. Vorig jaar be viel ze na negen maanden zwan gerschap nog van een ge zond kalf. Daarna is het op z'n minst twee maanden rust. Zal het nog een keer lukken? Van Boer Jos mag Boukje in elk geval op haar geboorte grond blijven zo lang het gaat. Kalf of geen kalf, melk of geen melk. Omzet vrolijk gefladder van duiven op en rond de dakspanten. Heel wat pret tiger dan die gesloten grupstallen van ver voor Boukjes tijd: Dicht, warm, vochtig en alle koeien ge bonden op hun vaste plek. Het is weer licht geworden en de radio in de stal gaat een stukje har der als het melken begint. Hij staat nu op 3 FM. Boer Jos vindt het prima, maar eigenlijk luister hij liever naar Radio 2. 'Zolang ik maar niet naar dat vreselijke ge jank van Slam FM hoef te luiste ren", zegt hij altijd tegen zijn zoon. Die radio staat overigens ook voor de koeien aan. Dan schrikken ze niet zo snel van ande re geluiden of onverwacht bezoek. Zoals de fotografe, die aan het eind van de ochtend Boukje sa men met boer Jos op de foto zet voor de krant. Jos heeft speciaal zijn CRV-overall aangetrokken, van de coöperatieve rundveeverbe- teraarsorganisatie waar Knoef al zo lang deel van uitmaakt. Nu is het toch wel zeker dat er iets staat te gebeuren. Boukje wordt ge schoren, er moet iets bijzonders aan de hand zijn. Al les duidt er op dat er veel bezoek te verwachten is vandaag of morgen. Vanmiddag wor den ergens op een kantoor de laatste berekeningen ge daan om er zeker van te zijn dat Big Boukje 192 de eerste koe van het land is die in haar leven 200.000 kilo gram melk heeft gege ven. Rustig dagje. Het melken begint weer vroeg, nog voor zessen. Bouk je meldt zich zoals gewoonlijk rond half acht in de melkstal, zo'n beetje in de voorhoede van de tweede groep. Daarna loopt ze naar het voerhek, gaat ze eten en loopt ze een beetje rond of gaat rusten totdat er vanmiddag nieuw voer wordt gebracht. Rond Studio Sport nog een keer melken en dan zit het weekend er op. Een van Boukjes stalgenoten is be vallen. Volgens boer Jos is ze on rustiger dan anders. Big Boukje drentelt opvallend lang rond het pasgeboren kalf en haar moeder. Het zal wel met haar hormonen te maken hebben. Je kunt merken dat de sfeer in de stal anders is dan op andere dagen. Boukje is daar misschien wel extra gevoelig voor. Je merkt dat er iets staat te gebeu ren op de boerderij. Er zijn de laat ste dagen regelmatig vreemde be zoekers in de stal. Vanmiddag nog een journalist van de krant. Hij keek verwonderd rond hoe open zo'n loopstal er tegenwoordig uit ziet, met van alle kanten frisse lucht, veel bewegingsruimte voor ons, gezellig muziekje aan en een Wat een dag. Vanochtend is Bouk je gewassen. De laatste keer dat ze binnen twee dagen zo'n uitgebrei de schoonheidsbehandeling kreeg was 13 oktober 2007, rondom haar tiende verjaardag. Groot feest op de boerderij, Boukje bleek de 100.000-ste kilo melk te hebben afgeleverd. Een Delfts blauw bord je met haar portret hangt nog in de keuken van Jos en Ingrid. Van middag was het inderdaad weer feest. Ze is nu officieel de eerste tweetonner. Er is zelfs iemand van de gemeente Tubbergen aan wezig en europarlementariër An nie Schreijer-Pierik heeft mooie woorden voor Boukje en de fami lie Knoef in een brief geschreven. Henk Oosterink, fokker van Boukjes vader Eastland Cash mag Boukje om twee uur een erekrans om de nek doen. Eastland Cash heeft supergenen, een dochter van hem in Duitsland leek ook de 200.000 kilogram melk te gaan ha len, maar redde dat helaas net niet. Boukje is dat wel gegund. Ze heeft er in al die jaren toch mooi ruim zestig mille omzet mee ge maakt voor de boerderij. Omzet, geen winst, want die is tegenwoor dig nog maar een paar cent per li ter. Jammer, maar voor boer Jos blijft de melkveehouderij het mooiste vak van de wereld. ZATERDAG 5 MAART 2016 ZATERDAG Boukje heeft er in al die jaren toch mooi ruim zestig mille omzet mee gemaakt voor de boerderij. Omzet, geen winst, want die is tegenwoordig nog maar een paar cent per liter. WOENSDAG DONDERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG VRIJDAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22