1 Tumultueuze huwelijksdag is donderdag vijftig jaar geleden 18 NIEUWS Ook dertien jaar na zijn dood refereert prinses Beatrix nog regelmatig aan haar liefde en steun en toeverlaat, prins Claus. 'Een voorbeeldhuwelijk/ at doet prin ses Beatrix donderdag, de dag dat het exact vijftig jaar geleden is dat ze in Amsterdam haar grote lief de Claus von Amsberg huwde? Haar publieke agenda vermeldt geen enke le activiteit. „Er is genoeg reden voor heel wat weemoed", oordeelt Coen Temse, ko ningshuiskenner en emeritus hoogle raar politieke geschiedenis. „Ze zal aan haar overleden man denken, aan haar zoon die haar is ontvallen. Maar ik hoop en verwacht dat zij in grote dankbaarheid terugkijkt op haar hu welijk. Op de mooie privémomenten, maar ook op het niveau dat zij en haar man als echtpaar op de troon haalden. Qua stijl, qua moraal, qua staatsrechtelijke opvattingen, dat is ongeëvenaard." De laatste maal dat Beatrix zich als vorstin tot haar volk richtte, bij haar afscheidstoespraak op de avond voor de troonswisseling in 2013, om schreef ze het zelf als volgt: „Wellicht 'Eindelijk was er weer eens een intelligente man aan het Nederlandse hof zal de geschiedenis uitwijzen dat de keuze voor deze echtgenoot mijn bes te beslissing is geweest." En Nederland knikte instem mend. Zo was het. Hoe anders was de publieke opi nie vijftig jaar geleden. Zo relatief kort na de ontberingen van de Twee de Wereldoorlog was een flink deel van de Nederlandse bevolking niet bepaald gelukkig met de keuze van de kroonprinses voor een Duitse part ner. En dan ook nog eentje die een - dienstplichtig - verleden had bij de Wehrmacht. In stevig verzuild Nederland wer den alle omroepen geacht medewer kers af te vaardigen voor de uitgebrei de televisie- en radioreportages rond het huwelijk, op 10 maart 1966 in druilerig Amsterdam. De VARA-lei- ding dacht aan Koos Postema, presen tator van Achter het Nieuws, die be slist bedankte. „Ik ben in die jaren bij vrijwel alle grote gebeurtenissen be trokken geweest, maar dit hoefde voor mij niet", zegt de televisiemaker een halve eeuw later. „Een koninklijk huwelijk met een man die nog bij de Wehrmacht had gediend, daar had dit kind van het bombardement op Rotterdam dus helemaal geen trek in. Misschien is het sentimenteel om die zaken bij elkaar te voegen, maar zo voelde ik dat oprecht." Postema stond niet alleen met zijn ge mengde gevoelens. In Amsterdam woedde op de huwelijksdag een veld slag tussen linkse demonstranten die 'Claus Raus!' scandeerden en de poli tie. Na de voltrekking van het burger lijk huwelijk in het toenmalige Am sterdamse stadhuis reed het paar per Gouden Koets naar de Westerkerk, voor de inzegening. In de Raadhuis straat wierp een keurig jong echt paar - Jaap en Lia Zander - een rookbom naar de koets. Het stel had vrienden bij de provobewe ging en kreeg van hen de bom. Het kwam ze op twee weken cel straf te staan. „In alle eerlijkheid begreep ik die afkeurende reacties destijds to taal niet", blikt professor Temse te rug. „Vol verbazing bezag ik de fel heid bij mijn medestudenten. Ruim twintig jaar na het einde van de oor log moest toch duidelijk zijn dat er niet alleen slechte Duitsers waren? Ik zag persoonlijk liever dat de prinses deze goede Duitser huwde in plaats van een slechte Zweed of Engels man." Een goede Duitser. Ook Postema kan niet anders stellen dan dat prins Claus een „hoogst innemend, geestig en cultureel begaafd persoon was. Eindelijk was er weer eens een intelli gente man aan het Nederlandse hof." Die bovenal de liefde van haar le ven bleek voor Beatrix. Hoe groot haar zorgen ook waren, over haar ouders, kinderen, de toestand van het land en de wereld, de toekomst van de monarchie; in haar elf jaar oudere echtgenoot trof ze een intelli gente, relativerende, humoristische en uitdagende coach. In een televisie gesprek zei ze over haar man: „Ik heb ontzettend veel geluk gehad dat ik ie mand in mijn leven heb die me kri tisch volgt, die me steunt, die me aan vult en met wie ik alles kan bespre ken. Dat is zo fijn." Claus op zijn beurt, ging na de troonsbestijging van zijn vrouw ern stig gebukt onder het juk van prins-gemaal, het soms verstik- kende leven aan het hof. In de jaren tachtig werd bekend dat de prins in Zwitserland behandeld werd voor een depressie. Hoewel hij door het volgen van zijn hart, met de keuze voor Beatrix, in dat keurslijf werd ge perst, bedankte hij haar uitvoerig voor haar betrokkenheid, steun en liefde. In 1986 al, bij een televisie-in terview voor zijn 60e verjaardag: „Zonder mijn vrouw zoals ze is, had ik het nooit gehaald. Had ik het als het ware nooit overleefd." Het was niet de enige liefdesverkla ring aan de vrouw die in zijn nabij heid altijd wat minder stijf, minder formeel leek. „Ik ben zo gelukkig. Ik heb zo veel aan je te danken. Het is fantastisch. Dank je, Beatrix", sprak hij in het Engels bij het uitreiken van de Prins Clausprijs in 1999. Drie jaar later, bij Claus' uitvaart in de Nieuwe Kerk in Delft, vertelde Huub Oosterhuis in zijn overden king: „Op Koninginnedag van dit jaar keken wij op zijn kamer in het AMC naar de televisie. Het bezoek van de koninklijke familie aan Hoogeveen en Meppel. Het geluid stond zacht. 'Daar zijn ze', zei hij, 'Moet je ze zien! Ze doen het goed.' 'En daar stond ik,' wees hij, 'dat was mijn plaats, naast haar.' Hij straalde. In mijn jonge ja ren, zei hij, wist ik niet waar ik nu ei genlijk bij hoorde; bij Duitsland, bij Afrika, en toen kwam Nederland er ook nog bij. Maar nu hoor ik bij hen." Hoogleraar Temse: „Beatrix en Claus hadden een voorbeeldhuwelijk, in de zin van hoe ze elkaar aanvulden en steunden. Zij maakten elkaar werke lijk sterker, niet voor niets refereert de prinses ook nu nog vaak aan haar echtgenoot in gesprekken. Ze zetten deuren voor elkaar open die anders dicht waren gebleven. Hij hielp haar bij de invulling van het zware ambt, zij steunde haar man flink bij zijn psychische problemen en later toen de ellendige parkinsonklach- ten zich openbaarden. De weder zijdse dankbaarheid, dat is geen toneel. Dit is echte liefde." 'Liefde tussen Beatrix en Claus was geen toneelspel' door Jeroen Schmale W Koos Postema presentator Prinses Beatrix en Claus von Amsberg gefotografeerd op een van de terrassen van het buitenver blijf van de koninklijke familie aan de Tyrreense zee in Italië, juli 1965. foto ANP Prinses Beatrix stelt haar verloofde Claus von Amsberg voor aan het Nederlandse volk. foto ANP Op vakantie in Porto Ercole. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19