O, 0736 NIEUWS 17 tie stelt Evides in dat jaar onderzoek te heb ben gedaan, na een melding van Dupont. „We zijn toen het kraanwater gaan testen in het hele Rijnmondgebied, en C8 bleek overal te zitten", zegt Sandra van de Vate van Evides. „We hebben die informatie des tijds gedeeld met de VROM-inspectie. Het was volgens hen geen reden om actie te on dernemen." Maar volgens toxicoloog Jacob de Boer is de aangetroffen hoeveelheid wel degelijk re den tot zorg. „Een duidelijk veilige norm is er niet. Wereldwijd zijn er steeds nieuwe inzichten en onderzoeken." Zelf vindt hij 0,02 microgram voor drinkwater een veili ge grens, minder dan wat in 2003 in Dor drecht werd aangetroffen. Milieuwethouder Rik van der Linden van Dordrecht is verrast door de vondst van C8 in samples van drinkwater. Hij is ook bestuurslid van de Omgevingsdienst Zuid-Holland. „Dit wisten we niet", zegt hij. „Nu niet, en voor zover ik nu kan over zien, toen ook niet." De fabriek in Dordrecht valt sinds een jaar onder Chemours, een afsplitsing van Dupont. Het bedrijf wil niet ingaan op de inhoud van de stukken. „Er lopen rechtsza ken in Amerika waarbij deze documenten zijn ingebracht", zegt woordvoerder Ger-Jan van den Eisen. „Wel willen we zeg gen dat we vinden dat we altijd verant woord te werk zijn gegaan, met inachtne ming van geldende wet- en regelgeving. Als verantwoordelijk bedrijf zetten we ons dagelijks in om onze veiligheids- en milieu prestaties te verbeteren en om ons aan de afgegeven vergunningen te houden." Het RIVM onderzoekt inmiddels welke concentraties C8 in lucht en water hebben gezeten, en zal op basis daarvan een inschatting maken van eventuele gezondheidseffecten. Actievoerder Leo van Andel verwacht er weinig van. „Weet u hoe dit gaat? Na dat on derzoek drinken de heren een glas, doen een plas en alles is weer zoals het was. Als het foute boel is, heeft het RIVM dus decen nialang zitten slapen. Waarom doen uitge rekend zij dan nu dit onderzoek?" Milieuwethouder Rik van der Linden van Dordrecht wil het onderzoek van het RIVM afwachten, maar is verrast door de grote hoeveelheid nieuwe informatie over vervuilingen en bloedtesten. „Er zijn heel veel dingen die destijds niet in beeld kwa men. Ik weet echt niet wat dat te betekenen heeft. Er valt heel wat te onderzoeken." Boer Wilbur Tennant overleed in 2009 aan kanker. Hij was 67. Leo van Andel uit Sliedrecht is 73, en heeft alle vertrouwen in de overheid verloren. „Er overlijden in Slie drecht heel veel mensen aan kanker. Maar ik ben geen dokter, ik wil dat het wordt on derzocht. Overlijden hier echt meer men sen aan kanker? Dat moet de overheid uit zoeken! Dat gebeurt niet. Ik weet wel waar om. Ze zijn bang voor de uitkomsten." dan de volksgezondheid. Want ja, er werk ten wél duizend mensen bij Dupont." Ook in Amerika ontstaan zorgen. Die be ginnen bij Wilbur Tennant, een boer uit het Amerikaanse stadje Parkersburg. Hij ontdekt eind jaren '90 vreemde afwijkin gen bij zijn koeien en vermoedt dat het te maken heeft met zijn buren: een teflon-fa- briek van Dupont. Als zijn koeien één voor één sterven, belt hij met Dupont. En met de gemeente. En met de inspectie. Nie mand grijpt in. Dan belt Tennant naar advocaat Rob Bi- lott. De boer laat hem een filmpje zien dat hij op zijn terrein maakte. De advocaat ziet beelden van kwijlende koeien, dode koeien met verrotte tanden, beekjes vol schuim en dode vissen. „Toen", zegt Bilott, „dacht ik: dit is niet goed." Zeventien jaar later voeren Bilott en zijn collega Gary Douglas een rechtszaak na mens 3.500 inwoners van het stadje, die al lemaal zeggen ziek te zijn geworden door de uitstoot van de Dupont-fabriek. Eén van hen, een vrouw van 59 die lijdt aan nierkan ker, heeft als eerste een schadevergoeding van 1,6 miljoen dollar toegewezen gekre gen. „Er is veel bewijs waaruit blijkt dat Du pont wist hoe schadelijk C8 was", zegt Ga ry Douglas. „Maar ze bleven teflon produce ren en ze stortten hun gif tientallen jaren op stortplaatsen en in de rivier, zonder res pect voor het menselijk leven." De Amerikaanse rechtszaak tegen Du pont heeft inmiddels veel informatie opge leverd over de schadelijkheid van C8. Zo veel, dat de stof in 2013 door de Europese Unie is geclassificeerd als 'zeer zorgwekken de stof. Grote concentraties kunnen leiden tot nier- en zaadbalkanker, hartziekten en verhoogd cholesterol. Sindsdien gelden veel strengere normen bij het verlenen van ver gunningen. De fabriek in Dordrecht be sloot enkele maanden voor het Europese be sluit al te stoppen met het gebruik van C8. Maar wat heeft de productie de voorbije decennia gedaan met de gezondheid van mensen in Dordrecht en Sliedrecht? En hoe is het met de gezondheid van de vele werk nemers die jarenlang met C8 hebben ge werkt? Er is reden tot zorg, zeggen vooraan staande toxicologen. Neem de concentraties C8 die in het bloed van werknemers wer den aangetroffen. Die zijn 'uitzonderlijk en zorgelijk', zegt toxicoloog Martin van den Berg van de Universiteit Utrecht. „Reden genoeg die mensen blijvend te screenen." Het gebied rondom de fabriek moet goed en onafhankelijk worden onderzocht, vindt Jacob de Boer, toxicoloog van de Vrije Universiteit. „C8 is echt een toxische stof. Er moet gekeken worden hoeveel giftig ma teriaal er nog in het gebied voorkomt." En dan is er nog het drinkwaterbedrijf Evides, dat pal naast de fabriek in Dor drecht ligt. In interne correspondentie van Dupont uit 2003 staat dat in het drinkwater bij tests een hoeveelheid van 0,0736 micro gram C8 per liter is gevonden. In een reac- ZATERDAG 5 MAART 2016 Op de voorgrond drinkwaterbedrijf Evides, met pal erachter het complex van chemiebe drijf Dupont (tegenwoordig Chemours) in Dordrecht, foto Cees Schilthuizen In interne correspondentie van Dupont uit 2003 staat dat in het Dordtse drinkwater bij tests een hoeveelheid van 0.0736 microgram C8 per liter is gevonden. Toxicoloog Jacob de Boer vindt 0.02 microgram voor drinkwater een veilige grens. Een duidelijk veilige norm is er niet. Inwoner Leo van Andel: „Overlijden hier echt meer mensen aan kanker? Dat moet de overheid uitzoeken!" foto Rinie Boon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18