Syrisch bestand houdt nog stand Samsung Galaxy A5 17,- hollands nieuwe. NIEUWS 15 Van der Steur wil praten over extra uitrusting stadswachten hollandsnieuwe.nl/pzc ■mei DEN HAAG. Als gemeenten hun stadswachten willen uitrusten met extra middelen om zichzelf te beschermen, dan wil minister Ard van der Steur van Justitie daar met hen over praten. Dat zegt de bewindsman in reac tie op een enquête van deze krant. Zo'n 40 procent van de on dervraagde gemeenten heeft la ten weten dat toezichthouders het afgelopen jaar zijn mishan deld. Dertien gemeenten, waar onder Alkmaar, Oss en Leeuwar den, hebben daarom besloten de uitrusting van bijzondere opspo ringsambtenaren (boa's) dit jaar uit te breiden. Handboeien zijn het populairst, gevolgd door wapenstok en pep- perspray. Van der Steur benadrukt dat de politie altijd paraat staat om de buitengewoon opsporingsambte naren te hulp te schieten als zij in problemen komen. Een echte mening over extra middelen voor stadswachten heeft hij nog niet, maar de minister maakt wel duidelijk dat hij degene is die er uiteindelijk toestemming voor moet geven. Het middelbaar islamitisch onder wijs blijkt moeizaam van de grond te komen. Deze krant vroeg de aanvragen voor nieuwe scho len op bij de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). Daaruit blijkt dat verschillende schoolbesturen de afgelopen jaren tientallen po gingen hebben gedaan, maar dat die vrijwel allemaal strandden. In Den Haag zijn acht aanvra gen geweest; allemaal afgekeurd. In Amsterdam waren het er ze ven; eentje kreeg groen licht, maar heeft nog steeds geen ge bouw en blokkeert andere aanvra gen. Islamtisische schoolbesturen probeerden in Utrecht acht keer voet aan de grond te krijgen; al leen een school met een gemeng de grondslag, waaronder islami tisch, had succes. In Rotterdam werden eveneens acht aanvragen afgewezen. Voor Schiedam en Eindhoven deden diverse school besturen twee mislukte pogingen. Terwijl het aantal islamitische basisscholen in Nederland in rap tempo toeneemt (het zijn er nu vijftig), is er nog nauwelijks een is lamitische middelbare school te vinden. Alleen in Rotterdam is het Avicenna College - het voor malige Ibn Ghaldoun dat failliet ging na examenfraude - in be drijf. In Amsterdam ligt weliswaar een goedgekeurde aanvraag van de Stichting Islamitisch Voortge zet Onderwijs Amsterdam en Om streken, maar die heeft nog steeds geen gebouw gevonden. Koepelorganisatie ISBO vindt dat islamitische schoolbesturen geen eerlijke kans krijgen. Om een nieuwe school te kunnen stichten, is een bestuur wettelijk verplicht aan te tonen dat het vol- doende leerlingen trekt. Een be langrijke graadmeter is het aantal kinderen dat al op islamitische ba sisscholen zit. „Zelfs in Den Haag en Utrecht zijn er te weinig. Daar kunnen we nu echt geen middel bare school starten", merkt voor zitter Yusuf Altuntas op. Veel isla mitische kinderen gaan nu naar andere basisscholen. Die leerlin gen tellen niet mee. In de laatste aanvragen probe ren schoolbesturen gebruik te ma ken van een maas in de wet. Ze op peren de oprichting van een mid delbare school op islamitische én bijvoorbeeld rooms-katholieke grondslag. Het idee: dan kunnen ze ook rooms-katholieke leerlin gen meetellen. Maar ook die aanvragen misluk ken. Het bestuur moet in de statu ten hebben staan dat het óók die rooms-katholieke grondslag heeft. „Maar dat gaat niet vanzelf', weet Paul Zoontjes, hoogleraar onder- wijsrecht aan de Tilburg Universi ty. „Katholieke onderwijsorganisa ties moeten daarvoor toestem ming geven." Toch is de wens voor een isla mitische middelbare school niet onopgemerkt gebleven. Staatsse cretaris Sander Dekker van Onder wijs wil het makkelijker maken om nieuwe scholen te stichten. Straks kunnen besturen mogelijk met ouderverklaringen of markt onderzoek aantonen dat ze ge noeg leerlingen zullen trekken. Al tuntas: „We hopen dat er einde lijk meer ruimte komt voor islami tische middelbare scholen." De twee indieners van de mees te aanvragen waren niet bereik baar voor commentaar. Bewoners van het zwaar getrof fen Douma, circa 10 kilometer ten noordoosten van Damascus, durfden zich na donderdag voor het eerst sinds lange op straat te vertonen om de enorme ver woestingen aan te zien. Gevechtsvliegtuigen voerden gisteren wel weer nieuwe aanval len uit op de voorstad. Het was voor het eerst sinds het bestand inging, aldus waarnemers van het Syrische Observatorium voor de Mensenrechten. Volgens Amerikaanse bron nen wordt het staakt-het-vuren beter nageleefd dan vooraf werd verwacht. De bejaarde en gehan dicapte Abo Mustafa, die even verderop in de rebellenwijk Tesh- reen woont, hoopte dat het be stand hem genoeg tijd zou gun nen om medische verzorging te zoeken. In andere voorsteden werden krijgsgevangenen uitge ruild tussen verschillende mili ties. Jan Egeland, VN-woordvoer- der voor Humanitaire Zaken, zei dat verschillende belegerde ste den nu hulpgoederen hebben ge kregen. Grofweg wordt het westen van het land nu gecontroleerd door het Syrische regime en zijn voornaamste bondgenoten Rus land en Iran. De rebellen bij Aleppo en in voorsteden van Da mascus kunnen weinig kanten op en zijn min of meer geneutra liseerd door de Russische bom bardementen. Het oosten van het land blijft in handen van Isla mitische Staat, dat als een soort buffer fungeert tussen de ambi ties van Iran, Rusland, Saoe- di-Arabië en Turkije. VN-gezant Staffan de Mistura meldde de nodige bestands schendingen in Hama, Homs, La- takia en in de hoofdstad Damas cus. Maar het aantal geweldsin cidenten was de afgelopen dagen toch beduidend minder dan de weken ervoor. Het bestand blijft daarom 'fragiel', aldus De Mistu ra. Volgens het Syrische Observa torium voor de Mensenrechten zijn in de eerste vijf dagen van het bestand 118 mensen, onder wie 24 burgers, omgekomen bij aanvallen. 7,- 1000MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND Liever Sim Only? Nu Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! ZATERDAG 5 MAART 2016 Ard van der Steur foto ANP Islamitische scholen komen bijna niet van de grond door Ellen van Gaaien ROTTERDAM. Islamitische schoolbe sturen doen verwoede pogingen om meer middelbare scholen te stichten. De afgelopen jaren dien den ze zo'n dertig aanvragen in, slechts twee werden gehonoreerd. De Islamitische Schoolbesturen Or ganisatie (ISBO) vindt dat de vrij heid van onderwijs in het geding is. 'We komen er gewoon niet tussen.' 8 In Den Haag zijn acht aanvragen geweest; allemaal afgekeurd. In Amsterdam waren het er zeven. De Ibn Ghaldoun school aan de Schere in Rotterdam, de dag nadat bekend werd dat de school gesloten werd na de examen fraude. foto Frank de Roo door Bob van Huët ROTTERDAM. Echt vrede is het al lerminst, maar sinds het ingaan van het gedeeltelijke bestand in Syrië hebben inwoners in grote delen van het land tenminste de kans gekregen wat op adem te ko men. Verrassend voordelig! Bij hollandsnieuwe ben je verrassend voordelig mobiel. Zo krijg je de Samsung Galaxy A5 nu in combinatie met 1000 MB/min/sms voor slechts 17,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 319,- betaal je bij ons slechts 168,-. Je kunt het toestel in één keer betalen of in termijnen van 7,- per maand. Voor het abonnement betaal je 10,- per maand. Je sluit een abonnement af voor 2 jaar en de eenmalige kosten zijn 30,-. Deze actie is geldig tot en met 31 maart 2016. 'inn-7, ti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16