Duizendpoot uit Breskens laat niet over zich heen lopen 12 PORTRET Rust heeft hij zelden. Sebastiaan Keijmel moet ergens mee bezig zijn, als DJ, als organisator van discobusreizen en als voorvechter van het veer Vlissingen-Breskens. Sebastiaan had Scheldemond FM ook niet meer nodig. „Vanaf 2002 draaide ik in Joy, de disco theek in Cadzand-Bad, die begin 2013 helaas de deuren heeft geslo ten. Ik stond er eerst op proef. Ik moest laten zien wat ik als DJ in 'Ik ga zelf bijna niet uit Ik ben niet zo'n uitgaanstype. Ik ben graag op mezelf huis had. En ik mocht door." Het was voor hem geen verrassing. Hij wist dat hij een volle zaal hele maal mee kan krijgen. Zie je Sebastiaan voor het eerst, dan verwacht je dat niet. Hij oogt niet als een artiest, eerder een beetje saai. „Ik ben ook niet zo'n uitgaanstype. Ik ga zelf bijna niet uit. Ik ben graag op mezelf. Ook als DJ zit je in je eigen wereldje, maar muziek is natuurlijk heel so ciaal. Je moet als DJ je publiek aan voelen en weten waar de zaal op los gaat. Ik kan dat blijkbaar niet slecht. Anders zou ik ook niet in de NOXX, nu de IKON, in Antwer pen draaien. Het publiek moet het idee hebben 'voor hem kom ik te rug'. En daarom sluit ik de avon den altijd knallend af, dat ieder een helemaal in de stemming komt. Disco-eigenaren hebben dat liever niet. Zij willen dat je rustig afsluit, waarna iedereen rustig naar huis kan. Maar ik sta daar niet voor de eigenaar, ik sta er voor de mensen." Als hij optreedt als DJ, merkt Sebastiaan dat anders tegen hem aangekeken wordt. Hij krijgt meer aandacht, zeker van vrouwen. „Ze komen naar je toe, vragen muziek aan. Als ik het zat ben, zeg ik ge woon 'de muziek is op'. Vaak gaan ze dan weg. Terwijl ze toch zou den moeten weten: muziek is nooit op. Dat kan niet." Party-People 'Muziek is nooit op' zou de lijf spreuk van Sebastiaan kunnen zijn. Na de sluiting van Joy is er geen echte discotheek meer in Zeeuws-Vlaanderen. Ook in de rest van Zeeland moet je ze zoe ken met een zaklamp. Hij begon daarom met Daniel Dankaart uit Oostburg de discotheekreizen naar Antwerpen, onder de vlag van Party-People Zeeuws-Vlaan deren. Liefhebbers van boven de Wes- terschelde sloten zich later bij hen aan, onder meer na de publiciteit in NRC Next, in deze krant, bij Omroep Zeeland en Het Journaal op 3. Hij heeft daar trouwens nog wel een kritische opmerking bij. „Op Omroep Zeeland en Het Jour naal op 3 waren dezelfde beelden te zien van een discobusreis naar de NOXX in Antwerpen. 'Alles is veilig en rustig verlopen', zeiden ze bij Omroep Zeeland. En wat ge beurde er bij Het Journaal op 3? Daar hadden ze het over 'laveloos terugkruipen over de Belgisch-Ne derlandse grens'. Ik was toen wel klaar mee met de media-aan dacht." Het weerhoudt hem er niet van door te gaan met de discobusrei zen naar Antwerpen. Het liefst zou hij zien dat er weer een echte discotheek in Zeeuws-Vlaanderen komt. Hij werkte daarom mee aan de opstart van Club Level One in restaurant d'Ouwe Kercke in Ter- neuzen. Op de avond van tweede kerstdag vorig jaar zou het daar moeten gebeuren. „Ik was overdag in Eindhoven geweest en kwam 's avonds in Terneuzen aan. 'Wow', dacht ik. 'Wat druk'. Voor d'Ouwe Kercke stond een hele lange rij. Ze ker driehonderd kaartjes waren verkocht. En toen ging het niet door, omdat de eigenaar de brand preventie niet op orde had. Ik was zo boos. Ik had met Daniel Dank aart in december uren en uren in de organisatie gestoken. En dan ge beurt zoiets. Het voelde alsof er een mes in mijn eigen kindje was gestoken. Vervolgens mochten we 'Een kleinschalig autoveer tussen Breskens en Vlissingen, dat zou het beste zijn' de mensen gaan vertellen dat het niet door kon gaan. Het is niet goed, maar ik heb toen dingen ge zegd die achteraf niet door de beu gel konden De teleurstelling was groot. Op nieuw laat Sebastiaan zich niet kis ten. Hij draait vanavond, zaterdag, weer in Zeeuws-Vlaanderen, in strandpaviljoen Groese Duintjes aan de Zeeweg 4a bij Groede. Hij is onder zijn artiestennaam DJ B.K. één van de vijf'infamous' DJ's die optreedt. „We gaan het weer proberen. Het moet toch een keer lukken." Sebastiaan volhardt in alles. Als student, als DJ en ook als voor vechter van de veerdienst Bres- kens-Vlissingen. De mededeling in december dat de provincie het veer wel erg duur vindt en dat dit wel eens zou kunnen verdwijnen, sloeg bij hem in als een bom. „Aan de hand van mijn oma ging ik al naar de veerboot in Breskens kijken. Samen auto's tellen." Hij ging alles verzamelen wat met veerboten te maken had. „Ik schreef allerlei veermaatschappij- en aan, P O Ferries, de Olau Li ne die toen nog tussen Vlissingen en Sheerness voer. Ik kreeg altijd wel antwoord en spullen, heel veel spullen; pennen, stickers, pos ters. Het werd een te grote hob by." Teruggefloten De belangstelling is gebleven. Als student aan de Hogeschool Zee land wilde hij al een studie doen naar het behoud van een veer dienst met beperkt autovervoer tussen Vlissingen en Breskens, na opening van de Westerscheldetun- nel in 2003. „Ik werd teruggeflo ten. Een docent zei dat ik dat be ter niet kon doen gezien de relatie met de provincie." Hij is er nog altijd van over tuigd dat het beter was geweest een kleinschalig autoveer te hand haven. „De fast ferries die nu tus sen Vlissingen en Breskens varen, gebruiken net zoveel brandstof als een groter veerschip waarop ook auto's kunnen. En dat hoeft de ex ploitatie van de tunnel helemaal niet in de wielen te rijden. Waar praat je ook over, als er een klein schalig autoveer zou zijn, over één procent van het aantal auto's dat door de tunnel rijdt." Alsof hij al niet genoeg te doen heeft, bemoeit Sebastiaan zich ac tief met de discussie over de toe komst van het veer Vlissingen- Breskens. „Ik ben mijn idee voor een kleinschalig autoveer aan het uitwerken. Ik heb al gesprekken gehad met twee politieke partijen in Provinciale Staten en er volgen er nog meer. Binnenkort heb ik zelfs een afspraak met gedeputeer de Harry van der Maas die over het veer gaat en een ambtenaar. Wie weet wordt het nog wel eens wat. Dat zou mooi zijn, zeker voor Breskens." En dan is er nog zijn studie aan de Technische Universiteit in Delft. Hij is met zijn afstudeerop dracht bezig. Als hij is geslaagd, wil hij het liefst aan de slag bij een bureau dat schepen inspec teert, bij Det Norska Veritas-Ger- manische Lloyd. In Noorwegen. Hij heeft al via een uitwisselings programma tweeënhalf jaar gestu deerd in Trondheim. „Als ik van te voren had gewe ten hoe het Noorse onderwijssys teem in elkaar zit, was ik daar di rect heengegaan. Zeker vanwege mijn dyslectie. Ik heb meer tijd no dig om mijn examens goed te doen. Ik kreeg er een uur extra. Het systeem is er iets schoolser. De begeleiding is er ook beter. In Noorwegen zal ik me thuis voe len." Laaiend was Sebastiaan Keijmel. In goed ver trouwen had hij een verslaggeefster van NRC Next meegeno men op een discobus reis uit Zeeuws-Vlaanderen naar Antwerpen. Het drankverbod voor jongeren onder de achttien jaar was nog niet eens ingegaan in Nederland. Sebastiaan was dat voor. Hij wilde Zeeuws-Vlaamse jon geren gewoon de kans geven vei lig een echte discotheek te bezoe ken, de NOXX in Antwerpen. „Maar vervolgens schreef die jour naliste een reportage waar de hon den geen brood van lusten. Over 'zuipbussen' en dat wij onderweg drank zouden verkopen." Sebasti aan liet het er niet bij zitten. „Ik heb Peter Vandermeersch gebeld, de hoofdredacteur van NRC Han delsblad en NRC Next. Ik heb hem door de telefoon getrokken. Zo kwaad was ik." Het tekent de 35-jarige Bressi- aander. Hij laat niet over zich 'Terwijl mijn vriendjes nog met autootjes speelden, was ik al als DJ bezig' heen lopen. Neem de actie die hij ondernam nadat hij een bekeu ring had gekregen voor te hard rij den door het dorp Hoofdplaat. „Ik had te snel gereden. In elk geval harder dan dertig kilometer per uur, maar ik wist ook zo goed als zeker dat er niet genoeg maatrege len waren genomen om van Hoofdplaat een dertig kilometer zone te maken." Sebastiaan ging op pad met een meetlint en ontdekte dat de drem pels in het dorp te laag waren. De rechter gaf hem gelijk. De boete van 140 euro voor tien kilometer te hard rijden werd gehalveerd. „Ik zat fout, maar ik vond de boete wel erg fors." Als Sebastiaan beet denkt te hebben, dan laat hij niet zomaar los. Hij gaat desnoods door tot het gaatje. Hij heeft leren vechten. Het zal te maken hebben met zijn dyslectie, zijn woordblindheid. Hij heeft moeite met taal. „Wis kunde, natuurkunde, exacte vak ken, geen probleem. Maar taal, dat is niets voor mij. Engels gaat wel goed. Dat kun je systematisch le ren." Hij vindt dat met dyslectie veel te weinig rekening wordt ge houden in het Nederlandse onder wijs. „Als je in een rolstoel zit, krijg je een aangepast bureau. Ben je blind, dan is er braille. Maar ben je dyslectisch, dan moet je je maar aanpassen." Kapitein Toch slaagde hij erin na de mavo de mbo-opleiding aan de Zeevaart school in Vlissingen en de maritie me hbo-opleiding aan de Hoge school Zeeland in Vlissingen te voltooien. Hij maakte zelfs de overstap naar de Technische Uni versiteit in Delft, waar hij dit jaar hoopt af te studeren in de Maritie me Techniek, specialisatie Ship ping Management. Hij had het ge makkelijk voor zichzelf kunnen maken door te gaan varen. „Ik was dan nu kapitein geweest, maar ik vind varen een doodlopende weg. Ga je terug aan de wal, dan moet je loon inleveren en vrije tijd. Bo vendien, je moet een bepaalde tik hebben om het aan boord uit te kunnen houden. Je bent in een kleine groep heel intens bezig, maakt hele lange dagen en hebt weinig rust." Hij zegt het niet, maar varen is ook niks voor hem, omdat hij een hobby heeft die daar niet mee te combineren is: muziek. Hij is er vanzelf ingerold via zijn ouders. Zij zaten in, wat hij noemt, 'de ra- dioscene'. „Terwijl mijn vriendjes nog met autootjes speelden, was ik al bezig met het mixen van mu ziek, wat ik als DJ nog altijd doe." Hij kwam bij de regionale zender Scheldemond FM terecht, waar hij jarenlang dancemuziek draaide. „Tot de programmaleider vond dat die muziek niet meer bij de zender paste." De muziek is nooit op bij Sebastiaan Keij mei door Harmen van der Werf Put your dancing shoes on! Sebastiaan Keijmel heeft een bij zonder paar blauwe schoenen, voor nette gelegenheden, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12