Woonzorgcentrum in Sluiskil steeds groter Plots duikt een koper op voor Vredelust Stiekem opnamen Minder koeien Laptop Politie en Openbaar Ministerie 2 ZEELAND COMMENTAAR Minder koeien in Nederland? Kan dat? Het moet. Dit is de conclusie na overleg tussen staatssecretaris Mar- tijn van Dam van Economische Zaken en de melk veesector. Want de mest van al die koeien is een te grote aanslag op het milieu. Daarom is gisteren afgesproken dat boeren hun veestapel met vier tot acht procent inkrimpen, afhan kelijk van de ruimte die ze voor de dieren hebben. Als een boer zijn koeien volop ruimte geeft, is het effect van het fosfaat uit de mest milder. Deze on-Nederlandse wending is niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. Tamelijk veel boeren hebben sinds het eind van het melkquotum in 2015 hun kudde juist uitgebreid. Die investering willen ze natuur lijk terugverdienen. Toch is de nieuwe rem op het aan tal koeien goed. Niet alleen van wege het milieu. In Geesteren heeft de achttienjarige koe Bouk- je 192 deze week een record geves- tigt met tweehonderdduizend ki lo melk. Zo'n dier heeft geen le ven. Het is in feite een wandelende melkfabriek. En zelfs dat wandelen verdwijnt. Want koeien komen steeds minder vaak uit de stal. Zo worden ze min of meer een verlengstuk van de melk- robot. Redenen genoeg om het aantal koeien netjes via natuur lijk verloop te verminderen. Beperking van aantal koeien in Nederland is goed, en niet alleen voor het milieu Voorzitter Jan Dane van de dorps raad Sluiskil presenteerde deze week het voorlopige plan waarin wordt uitgegaan van een woon zorgcomplex met negenenzestig appartementen. Hij toonde een ontwerpschets van het plan waar mee projectontwikkelaar Roobeek bezig is. Roobeek is eigenaar van het verlaten waterschapslaborato rium aan de Pierssenspolderstraat, vlakbij het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De appartementen zijn in vier 'blokken' ondergebracht met res pectievelijk twaalf, éénentwintig en twee keer achttien woningen. De omvang van de appartemen ten loopt uiteen van 36 tot 84 vier kante meter. Ze worden in twee en drie lagen gebouwd. Het com plex moet aldus Dane ook ruimte gaan bieden aan een doktersprak tijk en een centrale ontmoetings plaats. Het plan ziet er vrij concreet uit. De uitvoering staat of valt met de deelname van een zorgver lener. Volgens Dane zijn onder handelingen gaande tussen Roo beek en een zorgverlener. „En bin nen twee weken starten de bespre kingen met een tweede zorgverle ner." Dane heeft vertrouwen in de kans van slagen. „Er wordt hard aan gewerkt." Het Terneuzense college van B 'Als dorpsraad hopen wij hopen dat dit project ook werkelijk gestalte zal krijgen in ons dorp' en W zet vraagtekens bij de om vang van het project in een dorp als Sluiskil. Ook zou de nieuw bouw te dicht bij het Kanaal van Gent naar Terneuzen komen, wat extra veiligheidseisen met zich meebrengt vanwege de scheep vaart. Het complex is daarom zo ver mogelijk van het Kanaal ge pland, bij de Elisabethlaan waar al seniorenwoningen staan. Almanak De Terneuzense (35) las deze week op haar laptop in de digitale editie van de PZC over ouderen, die moeite heb ben met alles wat digitaal is. Bankie ren, belastingaangifte doen... alles moet tegenwoordig via de computer. „Ik snap het ook wel", zei ze. „Als je al je hele leven gewend bent om alles op papier te doen, is dit een heel grote stap." Daarna liet ze haar vinger over het scherm glijden om de volgen depagina op te roepen. Haar man liet haar een minuutje aanploeteren, voordat hij ingreep. „Schat, de iPad ligt in de kast. Je zit nu achter een lap top. Lastig hè, dat digitale tijdperk!" De Korenbeurs nu asbestvrij Wie dinsdag in Hulst langs Restaurant De Korenbeurs reed, kon de asbestsane ring aan het werk zien. Het dak van het pand aan de Grote Markt wordt ver nieuwd. Omdat er asbest in het oude dak zat, werd dit verwijderd. „Dat materi aal is niet meer van deze tijd", vond pandeigenaar Biesbroeck. Volgens hem zijn er geen asbestvezels vrijgekomen. De Koren beurs is overigens gestopt met het hotel. De bovenver dieping wordt op termijn omgebouwd tot een extra ruimte voor het restaurant. Boekenmarkt in Hulster basiliek Tweedehands boeken en grammofoonplaten wor den zaterdag verkocht in de basiliek in Hulst. De op brengst komt ten bate van een waterproject in Oegan da. Een initiatief van de werkgroep Vastenactie. De boekenmarkt start om 9.15 uur bij de ingang van het Cornelis de Vosplein en duurt tot 15.15 uur. Tweedehands boeken en grammofoonplaten zijn op werkdagen tussen 9.30 en 11.30 uur nog in te leveren bij de pastorie aan de Steenstraat 22 in Hulst. Kieldrechtsluis later in gebruik De Kieldrechtsluis in het Antwerps havengebied bij Doel komt maanden later in gebruik door waterscha de in één van de kelders waarin schakelkasten staan voor de bediening van de sluis staan. De grote regen val van de laatste tijd is de oorzaak. De officiële ope ning van de sluis door de Belgische koning die 15 april was gepland, is uitge steld tot begin juni. De Kieldrechtsluis verbindt het Deurganckdok met de Waaslandhaven. Fondse blijft actief in haven Visroker en -verkoper Cor Fondse mag ook dit jaar zijn activiteiten in de ha ven van Breskens uitvoe ren. B en W Sluis geven hem opnieuw een gedoog- beschikking. Fondse verkoopt vis en kreeft van af de Harlingen 10. Hij kreeg enkele jaren geleden een verbod omdat hij geen vergunning had. Fondse jaarlijks, onder voorwaar den, een gedoogvergun ning geven kan echter wél. Dat doet Sluis sindsdien. VLISSINGEN. De zaak met de zwemtrainer in het Vrijburgbad doet vooral denken aan die rond de 'hockeygluurder'. Luigi C., trainer bij onder meer hockey club HGC in Wassenaar, filmde jarenlang jonge speelsters in de kleedkamer van de club. Hij deed dat door een videocamera te verbergen achter het tralie werk van een locker. De rechtbank in Alkmaar noemde vorig jaar maart dit ge drag 'uiterst verwerpelijk', juist omdat de coach het vertrouwen dat hij genoot 'op grove wijze' had beschaamd. „Velen die op enig moment gebruik hebben ge maakt van de betreffende kleed kamer zullen zich afvragen of ook zij in geheel of gedeeltelijk ontklede staat door verdachte zijn gefilmd", stelde de recht bank. „Het is goed voorstelbaar dat dit bij hen gevoelens van groot onbehagen en schaamte met zich brengt." In hoeverre de Zeeuwse zaak hiermee vergelijkbaar is, zal het lopende politie-onderzoek leren. Juridisch gezien is het stiekem filmen of fotograferen op een niet openbare plaats strafbaar. Volgens het Wetboek van Straf- YERSEKE. Vredelust in Yerseke krijgt een nieuwe eigenaar. Het voormalige zorgcentrum van Ter Weel, dat al bijna zes jaar leeg staat, is verkocht. Precies op het moment dat raadslid Andries Ju- melet (Christenunie) ervoor pleitte om er asielzoekers in te huisvesten. Wie de nieuwe eigenaar is, wilde makelaar Faasse Fer- mont gisteren niet zeggen. „Maar wel dat het inmiddels defi nitief verkocht is." Het gebouw aan de Damstraat was dinsdaga vond nog onderwerp van discus sie tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Reimerswaal. Vijf weken geleden spoorde raadslid Andries Jumelet (CU) middels een motie het college al aan om te informeren naar de mogelijkheid om vluchtelingen onder te brengen in Vredelust. Dinsdagavond vroeg Jumelet zich af of de raad niet in het oot je werd genomen toen wethou der Sinke meldde dat er 'een koopcontract lag met een project ontwikkelaar.' „Dat was vijf we ken geleden ook al zo", reageer de Jumelet. „Het pand staat al ruim vijf jaar leeg. Dan komt er een vraag over vluchtelingen en dan ligt er ineens een koopcon tract. Dat is wel heel toevallig." FZC door Harmen van der Werf SLUISKIL. Het woonzorgcentrum dat aan de Pierssenspolderstraat in Sluiskil zou moeten komen, wordt steeds groter. Was er eerder spra ke van veertig appartementen, dat aantal is nu gestegen tot negenen zestig. Jan Dane, voorzitter Tip? redactie@pzc.nl HULST HULST DOEL (B) BRESKENS door Rolf Bosboom door Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78