HEN» BUT 5 EIGEN TUIN EERST Ja, je kan tegenwoordig ook een kookwekker zetten met je smartphone. Maar zo n ouderwetse keukenhulp is toch veel leuker? Oma had zich gespecialiseerd in planten die lastig dood te krijgen waren 1. Alessi, €55 2. Zassenhaus, €13,90 3. Bengt Ek Design, €21 4. Brainstream, €19,95 5. Pylones, €7,95 6. Presents at Home, €6,95 Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag: aloë vera. populair kunnen worden. Ik herinner me de aloë nog als een saaie plant op de vensterbank van mijn oma. Oma had weinig geluk met kamerplanten; van daar dat zij zich had gespecialiseerd in planten die lastig dood waren te krijgen, zoals de christusdoorn, de sanseveria en een verzameling vetplanten en cactus sen. Daartussen stond die aloë stof te vergaren. Bij een regenbui werd hij weieens op het balkon gezet en dan spoelde dat stof er af. Jarenlang is de aloë weg geweest, maar nu staat hij weer in elk tuincentrum te koop. Niet omdat hij minder saai is dan vroeger, maar omdat de plant tegenwoordig wordt aangeprezen als middel tegen een scala van kwalen, van diabetes tot win tertenen. brengen worden ze vaak in een histo risch kader geplaatst. Zo zou de aloë door Inca's en Azteken al sinds de oer tijd als geneesmiddel zijn gebruikt en ook zou Cleopatra haar legendarische poezelige huid eraan te dan ken hebben. Wat betreft die Inca's en Azte ken: de aloë vera stamt van het Arabische schiereiland en zal dus vóór Co lumbus niet door welke in diaan dan ook gebruikt zijn. En wat die huid van Cleopatra betreft: mis schien wel, mis schien niet. Wel is dankzij historische bronnen bekend dat Aristoteles het ge bruik van de aloë aanbeval, niet als heel middel voor wonden, maar als krachtig laxeermiddel. En wie gelooft in de heil zame werking van hevige diarree zou de plant daar nog steeds voor kunnen ge bruiken. dan? Er zijn toch honderden drankjes, smeersels en zalfjes verkrijgbaar waarin aloë vera is verwerkt? Als je een blad van de aloë afbreekt komt er slijm vrij en het is inderdaad bekend dat het slijm van de aloë verzachtend werkt bij brand- en schaafwonden. Er is alleen geen bewijs dat die werking behouden blijft als je dat slijm in een zalf ver werkt. Alleen de werking van vers slijm is bewezen. En daarom is het geen slecht idee om zo'n plant op de venster bank te zetten, zodat je bij calamiteiten altijd vers aloëslijm voorhanden hebt. Met inwendig gebruik zou ik oppassen. De aloë is een woestijnplant. Geef hem dus niet te veel water en mest, vooral niet in de winter. vrijdag4 maart 2016 GO Wekker zetten Aloëslijm Grappig hoe vergeten kamerplanten weer Om geneeskrachtige planten aan de man te En al die andere geneeskrachtige claims -> Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56