Politie en OM niet enthousiast Nederlands? In Binnen SrBuiten Tekort aan hop probleem voor brouwer speciaalbieren Fotograferende zwemtrainer mag nog geen verdachte genoemd worden Puntenstraf Vlissingen Hoe breng ik mijn huis van energielabel G naar A? Dertien grote gemeenten willen hun toezichthouders uitrusten met wapenstok, handboeien of pepperspray. DEN HAAG. Gemeentelijke toezicht houders worden zwaarder bewa pend. Dat blijkt uit een enquête van deze krant onder de zestig grootste Nederlandse gemeenten. De reden: vorig jaar werden ruim honderd van de tweedui zend buitengewoon opsporings ambtenaren in de grote gemeen ten mishandeld. Bijzondere opspo ringsambtenaren (boa's) willen niet langer het mikpunt zijn van agressie en geweld. Dertien grote gemeenten zijn van plan om de uitrusting van boa's uit te breiden. Handboeien zijn het populairst, gevolgd door de wapenstok en pepperspray. Vorig jaar werden ruim honderd van de tweeduizend gemeentelijke boa's mishandeld. „Ook onze toezichthouders krij gen steeds vaker te maken met agressie en geweld, zoals beledi ging, bedreiging en mishande ling", zegt een woordvoerder van de gemeente Alkmaar. De bijzondere opsporingsamb tenaren houden onder meer toe zicht op parkeren en leefbaarheid in de wijk. Ze mogen boetes uit schrijven en personen aanhouden. „Nu de politie steeds minder zicht baar is op straat, nemen gemeen ten de regie in eigen hand", zegt Wiep van der Pal, voorzitter van belangenbehartiger BOA ACP. Van de zestig ondervraagde grootste gemeenten hebben zes tien het plan om dit jaar meer toe zichthouders in dienst te nemen. Zo wil Den Haag het aantal hand havers uitbreiden van 130 naar 143. Rotterdam heeft nu de mees te boa's in dienst: 385. Op plek twee staat Amsterdam met 250 boa's, gevolgd door Den Haag. De politie en het Openbaar Ministe rie, die toestemming moeten verle nen voor het gebruik van geweld smiddelen, zijn niet onverdeeld enthousiast over de bewapening van boa's. In Ede wachten toe zichthouders al ruim twee jaar op toestemming om pepperspray te dragen. Boa's in Zeist moesten vo rig jaar hun wapenstok en pepper spray inleveren, omdat het OM de bewapening 'onnodig' vond. Politiewetenschapper Jaap Tim mer van de Vrije Universiteit Am sterdam is kritisch: „Voorheen kreeg je alleen een bon van een boa, nu ook een klap of peper in je gezicht." De Nationale Politie vindt dat boa's onvoldoende getraind zijn voor handhaving van de openbare orde. „De wens van gemeenten om toezichthouders uit te rusten met geweldsmiddelen interpre teert de politie als een vraag naar meer blauw op straat", aldus een woordvoerder. VLISSINGEN. Het eerste elftal van voetbalvereniging Vlissingen heeft vier winstpunten in minde ring gekregen. De Walcherse hoofdklasser heeft die straf opge legd gekregen wegens een ver meende doodsbedreiging aan het adres van het arbitrale trio. Dat zou zijn gebeurd na afloop van de thuiswedstrijd tegen UDI'19 op 15 november van het vorig jaar. Vlissingen zakt door de straf van de vijfde naar de achtste plaats op de ranglijst. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Abiel komt uit Eritrea en woont in de vluchtelingen opvang in Marina Beach. Na een ruim een maand spreken sommigen al een behoorlijk mondje Nederlands. Of Abiel het moeilijk vindt? 'Ja, mak kelijk!' Maar veel verder komt hij nog niet. WAAR ZIJN JORIS LlilYÉNDjjk Stadswacht bewapend op straat door Peter Winterman pagina 4: Dag politieagenten, welkom stadshandhavers Zeeland 15: KNVB laakt handel wijze Vlissingen www.pzc.nl Editie WALCHEREN VRIJDAG 4 maart 2016 258e jaargang nr. 54 Los nummer €2,00 Abonneeprijs€1,11 Koude en natte dag 7 11688 5 5 5 5 30 foto Peter Nicolai ZEELAND 10 11 ZEELAND 2 3 PAGINA 7 uitgeverij atlas contact

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1