Met motto 'Never Trump' zetten partijgenoten zich af tegen miljardair Tegenstander Hillary Clinton kan mogelijk profiteren als partijtop Donald Trump opzij schuift. NIEUWS 11 WASHINGTON. De Republikeinse partij wordt bloednerveus van de zegetocht van Donald Trump. De partijtop vreest grote politieke schade als Trump presidentskandi daat wordt en is een fel tegenoffen sief gestart. Sinds Mitt Romney in 2012 de verkiezingen verloor van Barack Obama bleef hij op de politieke achtergrond. Maar het vooruit zicht dat Donald Trump zijn op volger wordt als presidentskan- diaat stoort hem zo erg dat hij gis teren een vlijmscherpe speech gaf om kiezers te waarschuwen. „Er is volop bewijs dat Trump een oplichter is, nep", zei hij. „Zijn plannen leiden ons naar een recessie." Verwijzend naar Trumps 'universiteit' die volgens een aanklacht niet veel meer was dan een middel om studenten geld af te troggelen: „Zijn beloftes zijn zo waardeloos als een diplo ma van de Trump University." Onder het motto 'Never Trump', inmiddels een veelgebruikte hashtag, vallen Trumps partijgeno ten hem de afgelopen dagen kei hard aan. Lang lukte het de Repu blikeinen niet de handen op el kaar te krijgen voor een an- ti-Trumpoffensief, maar een inter view waarin hij niet direct afstand nam van een steunbetuiging van de racistische Ku Klux Klan lijkt voor velen de druppel te zijn. Als Trump het intolerante, roe keloze gezicht van de Republikein se partij wordt, is de vrees, kan die wel eens zo impopulair wor den dat niet alleen het Witte Huis onbereikbaar wordt, maar ook de Republikeinse meerderheid in het Congres verdampt bij verkiezin gen. Bovendien ligt de partij zelf in puin: diverse kiezers, congresle den en gouverneurs melden dat ze de Republikeinen de rug toeke ren als Trump aan het roer staat. Gouverneur Charlie Baker van Massachusets en senator Ben Sas- se uit Nebraska verzekeren bijvoor beeld dat ze nooit op hem zullen stemmen. „Als Trump de genomi neerde wordt, ga ik op zoek naar een derde kandidaat", schreef Sas- se in een open brief, waarin hij Trumps autoritaire trekken 'grie zelig' noemt. Republikein Max Boot, buitenlandadviseur van Trumps concurrent Marco Rubio: „Ik zou nog eerder op Jozef Stalin stemmen dan op Donald Trump." Zelfs de invloedrijke Republi keinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Paul Ryan, vond het nodig in te grijpen na het ge wraakt interview over voormalig KKK-voorman David Duke, die oproept op Trump te stemmen. „Ik weet niks van David Duke", zei Trump. Volgens Trump had hij de vraag niet goed verstaan door een 'slecht oortje'. Ryan vond dat ongeloofwaardig. „Als ie mand kandidaat van de Republi keinse partij wil zijn, kun je zoiets niet ontduiken en geen spelletjes spelen. Een kandidaat moet elke groep die gebouwd is op onver draagzaamheid afwijzen." Het fragment over de Ku Klux Klan komt terug in een miljoenen- kostende hausse aan negatieve spotjes, deze week uitgezonden in met name Florida, een sleutelstaat die op 15 maart gaat stemmen. Ook de geflopte Trump Universi ty en dubieuze episodes uit Trumps zakelijke verleden wor den onder de aandacht van kie zers gebracht. Ik zou nog eerder op Jozef Stalin stemmen dan op Donald Trump' Het kan wel eens te laat zijn. De vraag is bovendien of Trump ge raakt wordt door kritiek van de ge vestigde politici waar zijn kiezers zo genoeg van hebben. De contro versiële miljardair, die Mitt Rom ney al inwreef dat hij een slechte kandidaat was die verloor, zegt zelf dat hij de Republikeinen juist gaat 'verenigen' en wijst erop dat hij veel teleurgestelde burgers bij de partij heeft betrokken. Zijn tegenstanders hopen dat ze kunnen voorkomen dat Trump de 1.237 gedelegeerden verzamelt die nodig zijn om direct te wor den aangewezen als kandidaat. Als zijn drie overgebleven concurren ten ook allemaal gedelegeerden blijven winnen, lukt dat mogelijk niet. In dat geval mogen de kandi daten op de Republikeinse Con ventie in juli dealtjes sluiten om de gedelegeerden van een ander in hun kamp te lokken - tot toch een kandidaat de 1.237 haalt. Zelfs een nieuwe deelnemer, Mitt Rom ney bijvoorbeeld, kan dan nog van stal gehaald worden. Het is een ri sicovol scenario dat sinds 1952 niet meer is voorgekomen. Maar wat doen Trump en zijn kiezers als hij duidelijk de koplo per is, maar toch door de partijtop opzij wordt geschoven? Als ze zich afkeren van de Republikeinse Partij - Trump heeft gedreigd als onafhankelijke kandidaat mee te doen - kan de Democratische deel nemer, waarschijnlijk Hillary Clin ton, profiteren. VRIJDAG 4 MAART 2016 Presidentskandidaat Donald Trump en Chris Christie, de gouverneur van New Jersey, stappen uit Trumps vliegtuig op het vliegveld van Columbus, Ohio. Trump trekt zich weinig aan van de kritiek uit zijn eigen partij. Hij zegt de Republikeinen te gaan verenigen, foto John Minchillo/AP President Trump grootste angst van Republikeinen door Karlijn van Houwelingen Max Boot Republikein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10