Na de winst van Hillary Clinton en Donald Trump op Super Tuesday lijken de twee vechtersbazen bikkelhard te gaan knokken om het Witte Huis. 8 NIEUWS SUPER TUESDAY Als de resultaten van Super Tuesday de af loop van de voorver kiezingen juist voor spellen, beleeft Amerika in de aan loop naar 8 november een twee strijd die perfect de politieke ge spletenheid van het land weer geeft. De ultieme machoman, een onbeschaamde flapuit zonder poli tiek verleden of gedetailleerde plannen, neemt het dan op tegen de eerste vrouw die het stembiljet haalt, een van de meest ervaren kandidaten ooit en een voorzichti ge, volgens script werkende be- leidskampioen. Tegenpolen Donald Trump en Hillary Clinton zijn alvast begon nen aan hun verkiezingscampag ne voor het najaar, nu ze allebei ze ven staten wonnen op de doorslag gevende superdinsdag. Alleen gro te verrassingen hen nog van de no minatie afkunnen houden. In hun overwinningsspeech richtten ze hun pijlen niet meer op de te genstanders binnen hun partij, maar op elkaar. Trump, deze keer niet voor een groepje uitzinnige aanhangers maar slim opgesteld in een presi dentieel ogende persconferentie, suggereerde dat Clinton niet eens mee mag doen, omdat ze een mis daad begaan zou hebben door ge voelig informatie op een privé- mailserver te ontvangen. En: „Ze klaagt dat lonen te laag zijn. Maar zij was er al die tijd bij, in de rege ring Obama. Waarom heeft ze niks gedaan? Ik ga één persoon aanpakken: Hillary Clinton." Geweldig Clinton haalde uit naar Trumps haast tot cult uitgegroeide slogan, Make America Great Again. Ameri ka weer 'great' maken, dat hoeft helemaal niet, zei ze. „Amerika is nooit opgehouden geweldig te zijn. We moeten Amerika weer héél maken." Vertrouwen en res pect moeten terug in de samenle ving. In een sneer naar de vaak pesterige, kleinerende Trump: „Ik geloof dat we meer liefde en vrien delijkheid nodig hebben." Het is onderdeel van de an- ti-Trumpstrategie die Clintons medewerkers al aan het ontwikke len zijn. Ze willen niet dezelfde fout maken als de Republikeinen die de miljardair lang hebben on derschat, zeggen ze in de New York Times. Onder meer haar man Bill hoort tot het deel van de achterban dat meent dat een cam pagne tegen Donald Trump niet zomaar gewonnen is. Tot op heden wijzen vrijwel al le peilingen op winst van Clinton in het geval van een race tegen Trump. Maar Trump heeft al zo vaak experts versteld doen staan met zijn neus voor frustraties van kiezers dat het kamp-Clinton er van uitgaat dat hij alleen versla gen kan worden met een campag ne die hem neerzet als gevaarlijk en intolerant. Harteloos Aan Clinton gelieerde politieke ac tiecomités staan klaar om Trump in commercials neer te zetten als harteloze zakenman die nooit de belangen diende van de midden klasse die hij nu achter zich pro beert te krijgen. Zijn denigreren de commentaar op vrouwen zal eindeloos herhaald worden - FOX-presentatrice Megyn Kelly is een bimbo, ex-kandidaat Carly Fi orina was niet knap genoeg om op te stemmen - en de nadruk zal lig gen op zijn onbezonnen inborst, waarmee hij niet geschikt zou zijn als opperbevelhebber van het le ger. Het kan al met al wel eens van de 'lelijkste' campagnes in de geschiedenis worden, voorspellen analisten. Want Trump zal niet aarzelen op zijn beurt Clinton door het slijk te halen. Met fouten die ze als minister van Buitenland se Zaken maakte, bijvoorbeeld, zo als hij direct na Super Tuesday al liet merken in de speech waarin hij verwees naar de dood van de Amerikaanse ambassadeur in Li bië en de geheimzinnige privéser- ver waarop ze e-mails over die kwestie ontving. Trump bewees al dat hij ook niet aarzelt onder de gordel te sto ten: hij trok het overspel van haar man uit de kast. „Als ze haar man al niet tevreden kan houden, hoe kan ze dan denken dat ze Amerika tevreden kan houden?", zo retweette hij zonder omhaal een suggestie van een aanhanger. Mo nica Lewinsky kwam terug in een van zijn campagnespotjes. Clinton bewijst al jaren dat ze klappen kan opvangen. Na grote politieke tegenslagen vocht ze zich steeds terug. Ze hoopt nu dat Trumps beledigingen aan het adres van onder anderen Mexica nen, moslims en vrouwen ervoor zorgen dat die groepen massaal op haar stemmen om hun plaaggeest uit het Witte Huis te houden. Race naar de nominatie 371 door Karlijn van Houwelingen Amerika wacht titanenstrijd In de strijd om de Democratische of Republikeinse presidentskandidaat te worden, is het zaak zo veel mogelijk gedelegeerden achter je te krijgen. Dit is de tussenstand voor beide partijen. Democraten 1001 Stand na 15 staten Clinton Republikeinen 285 Stand na 15 staten Nodig om te winnen: 1237 Nodig om te winnen: 2383 Stemmen van supergedelegeerden. Deze partijbonzen kunnen van kandidaat blijven wisselen tot aan de conventie. 5 030316 I MR, BD I BRON: NYT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8