Wellicht noodopvang vluchtelingen in Tholen 'Nieuwe' receptie is goede zet 'Uitblijven van bouw schaadt winkeliers' Fruitteeltmuseum wil plaats van Kapelse speelotheek gebruiken voor depot BEVELANDEN en THOLEN 7 De grootste speelotheek in Nederland die draait op vrijwilligers zit in het nauw. Verhuizen naar iets kleiners is geen optie. Terwijl Inge van de Weert met zoon Ge rard (6) de spulletjes telt van de cowboy huisjes, komt dochter Hanna (8) aanlopen met een prinsessen- en een india- nenjurk. De jongste telg van de fa milie, Micha (2), rijdt intussen door de speelotheek in een gele taxi. „Nee, die taxi gaat niet mee naar huis", zegt moeder Inge. „De grote spullen doen we maar als m'n man mee is." Het Kapelse gezin is één van de vele die op de woensdagmiddag speelgoed komen lenen bij speelotheek De Schatkist in Kapel- Ie. Voor een paar euro gaan de spullen voor drie of zes weken mee naar huis. „Dat is voor ons een goede manier om speelgoed te testen voordat we het zelf ko pen", aldus Van de Weert. „En voor de kinderen is het een leuk uitje. Wij komen hier al jaren." Als het aan Annie Ruissen ligt blijft dat ook nog tot in lengte van dagen mogelijk. Ruissen is vrijwil ligster van vóór het eerste uur. „De oprichting was in 1982", gaat zij terug in haar herinnering. „En sinds 1993 zitten we in Dicwale. We hebben hier een toplocatie. Er komen veel mensen uit de buurt, maar ook van verder weg. Dan rij je zo van de snelweg naar ons." Voor de zestig vrijwilligers van De Schatkist zijn het momenteel spannende tijden. Buurman het Fruitteeltmuseum moet zijn de- 't Kleine Honk zou een teruggang van 250 naar 130 vierkante meter betekenen. pot uit De Basis weghalen en wil dat in Dicwale onderbrengen. Op de plek waar nu de speelotheek zit. Als alternatief voor het leen- speelgoed is 't Kleine Honk aange dragen. En dat is waar het kraakt. „Want dan gaan we terug van 250 naar 130 vierkante meter", legt Ruissen uit. En dat kan De Schatkist niet ge bruiken. Het pand puilt uit van het baby- en peuterspeelgoed, puz zels, gezelschapsspelen, bouw- en constructiespeelgoed en verkleed- kleren. De aanbouw staat vol met buitenspeelgoed en de gang en op bergruimtes zijn tot de nok ge vuld met de speciale verzameling van 85 verschillende Vlaamse en Oud-Hollandse spelen. Er is echt ontzettend veel in De Schatkist, maar geen ruimte. Ruissen'' „En dan is een derde van het speel goed al uitgeleend." Dat bleek gisteren tijdens de ver gadering van de commissie be stuurszaken. Alleen ABT voelt niet zoveel voor een dergelijk on derzoek. „Laten we een raadge vend referendum houden", stelde Han van 't Hof voor. „Misschien zijn er verschillen per kern. Het kan best zo zijn dat ze er in het ene dorp niet op zitten te wach ten, maar in het andere wel." De andere partijen lopen niet warm voor dat idee. „Er staan dui zenden mensen bij hekken aan de grens", stelde Gré Boelhouwers (WD). „Die moeten opgevangen worden. Laten we dan niet op het gemak een referendum gaan hou den. Dat kost te veel tijd." Van 't Hof denkt dat andere par tijen bang zijn om een referen dum te houden. Noodopvang is overigens iets anders dan de crisisopvang die Tholen in december bood. Toen verbleef een groep vluchtelingen drie dagen in sport- en gemeen schapscentrum Meulvliet. Bij noodopvang gaat het om een pe riode van één tot drie jaar. Op vang kan plaatsvinden in bijvoor beeld leegstaande gebouwen of va kantieparken. Dat laatste is in Tho len overigens minder waarschijn lijk. Mocht Tholen noodopvang gaan bieden, dan is de SGP voor stander van spreiding. „Twee loca ties met bijvoorbeeld honderd vluchtelingen lijkt ons in dat ge val het beste", stelde fractievoor zitter Peter Kraamer. 'Er is nu opvang nodig. Laten we niet op het gemak een referendum gaan organiseren' De raad gaat ook akkoord met het huisvesten van meer zogehe ten statushouders (asielzoekers met een verblijfsvergunning) dan door het Rijk wordt opgelegd. De gemeente heeft vorig jaar 54 sta tushouders van een woning voor zien. In de eerste helft van 2016 moet Tholen dertig mensen huis vesten. In de tweede helft zijn dat er vermoedelijk iets meer. Tholen wil iets extra's doen en zal tien procent meer statushouders gaan opvangen dan verplicht is. WISSENKERKE. De nieuwe opzet van de nieuwjaarsreceptie in de gemeente Noord-Beveland krijgt definitief een vervolg. In een korte evaluatie van burgemeester en wethouders staat dat het nieuwe format van de receptie - kleinschaliger, goedkoper, zonder thema en dichter bij de inwoners - goed is ontvangen. Tot dit jaar werd de nieuw jaarsreceptie altijd gehouden in Land 8c Zeezicht, een monu mentale boerderij in Kamper land. Om de receptie dichter bij de inwoners te brengen, heeft de gemeente ervoor gekozen de ze ieder jaar in een ander dorps huis te houden. De eerste editie 'nieuwe stijl' was op 7 januari in het Ca- sembroothuis in Kamperland. Met zo'n 150 gasten en veel po sitieve reacties is de nieuwe op zet geslaagd. Enige kritiekpunt je is de starttijd: 19.00 uur be ginnen is te vroeg. De receptie kostte 4175 euro tegenover 7600 euro in 2015. Later dit jaar wordt besloten in welk dorpshuis de volgende nieuwjaarsreceptie is. Hij vindt dat de gemeente flinke druk moet uitoefenen op wo ningcorporatie Stadlander om te gaan bouwen in de wijk Sint- Maartensdijk-West. Stadlander had het plan om in die wijk zo'n 160 oude huur huizen te slopen en nieuwe wo ningen terug te bouwen. In 2013 zijn al verschillende huizen te gen de vlakte gegaan, maar tot op de dag van vandaag is daar niets voor teruggebouwd. „Win keliers zijn tweehonderd mon den, die gevoed moeten worden, kwijtgeraakt", stelt Brinkman. Hij wijst ook op het feit dat in veel woningen die op de nomina tie staan om te worden gesloopt tijdelijke huurders zitten. „Dat zijn bijna allemaal mensen van buitenaf, die weinig te besteden hebben. Die kopen dus nauwe lijks bij de lokale middenstand." Volgens Brinkman is het tijd dat de gemeente met de vuist op tafel slaat bij Stadlander, zodat er eindelijk eens gaat worden ge bouwd in Sint-Maartensdijk. De komst van een nieuwe woon wijk in de Geertruidapolder is immers ook op de lange baan ge schoven. „Er is echt wel interesse bij inwoners om in Sint-Maar tensdijk-West te wonen", weet Brinkman. Los van de schade 'Winkeliers zijn tweehonderd monden kwijtgeraakt' voor de middenstand balen om wonenden - hij is er zelf één van - volgens hem ook van de lelijke kale vlaktes middenin de wijk. „Je zult je huis maar willen ver kopen. Dan ben je niet blij met hoe het er nu uitziet." Stadlander liet onlangs weten samen met de gemeente op zoek te zijn naar een ontwikkelaar om in de wijk West te kunnen gaan bouwen. Door strengere regels mag de corporatie naar eigen zeg gen zelf nauwelijks meer nieuwe huizen neerzetten. Of er nog dit jaar kan worden gebouwd, een hoop die de corporatie eerder uit sprak, is zeer de vraag. SPEELOTHEEK DE SCHATKIST DONDERDAG 3 MAART 2016 De Schatkist wil graag blijven Speelotheek De Schatkist telt per jaar ongeveer zesduizend bezoekers, foto Marcelle Davidse door Willem Adriaansens Annie Ruissen, vrijwilliger speelotheek door Rob Paardekam THOLEN. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad van Tholen wil onderzoeken of de gemeente noodopvang kan bieden aan hon derdvijftig tot tweehonderd vluch telingen. Gré Boelhouwers, raadslid VVD door Ellen Jobse door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK. Winkeliers uit Sint-Maartensdijk zien met le de ogen aan hoe in Tholen en Sint-Annaland flink wordt ge bouwd, terwijl in hun dorp hele maal niets gebeurt. „Dit kost om zet", zegt voorzitter Hilbert Brink man van de Ondernemersvereni ging Smalstad. Hilbert Brinkman, ondernemer Lidmaatschap: 15 euro per gezin Huur speelgoed: 1 /100 van de aan koopsom voor drie weken Aantal leden: bijna 400 Aantal vrijwilligers: 60 Reserveren kan via de site: www.speelotheekdeschatkist.nl Eens per maand wordt er nieuw speelgoed gekocht Afgeschreven speelgoed wordt te koop aangeboden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77