Dieper snijden geeft minder kans op darmkanker Werknemers Shell Moerdijk ontslagen om lek NIEUWS 5 Melkplas Zuivelland importeert biomelk X, FrieslandCampina heeft naar verwachting in 2015 een prima jaar gedraaid. Het zuivelcon cern presenteert vandaag zijn jaarcijfers. De boeren die de zui vel leveren, hebben een minder fraai jaar achter de rug. De melkprijs is nu ongeveer een derde lager dan in 2013. Dat heeft verschillende oorzaken. Sinds het Europese melkquo tum een klein jaar geleden is af geschaft, mogen boeren zo veel melk produceren als ze willen. Het aanbod is dus flink geste gen. De verwachte groeiende vraag, onder andere uit China, blijft echter uit. Daar komt bij dat Rusland Europese zuivel nog steeds boycot. Zuivelexportland Nederland moet biologische zuivel impor teren, omdat de productie ach terblijft bij de groeiende vraag. Het aantal biologische boeren en tuinders schommelt al jaren rond de 1.600. Dat staat gelijk aan ongeveer 3 procent van de Nederlandse landbouwgrond. Sinds begin vorig jaar komen bij Skal, de organisatie die toe ziet op het grootste duurzame keurmerk, meer aanmeldingen binnen van boeren die willen overstappen. Wereldwijd groeit de vraag naar biologische producten met zo'n 5 procent per jaar. In Nederland is 3 procent van het geconsumeerde voedsel biolo gisch. In Denemarken en Zwe den is dat al rond de 8 procent. Ook Duitsland is een biokoplo- per, zo blijkt uit cijfers van brancheorganisatie Bionext. KWF Kankerbestrijding heeft zo veel vertrouwen in de nieuwe me thode dat ziekenhuizen in heel Ne derland ermee gaan testen. Tot nog toe worden poliepen in de darm die groter zijn dan 2 centi meter vaak in stukjes weggesne den, waardoor ver keerd weefsel kan ach terblijven. „De kans blijkt dan groot dat dit weefsel zich ont wikkelt tot kanker", verklaart Leon Moons, maag-, darm en leverarts van het UMC Utrecht. Hij gaat onderzoek doen naar de beste methode om deze po liepen in z'n geheel te verwijderen. KWF Kankerbe strijding vindt de nieuwe methode zo veelbelovend dat zij 270.000 euro subsidie verstrekt om in zeven tien ziekenhuizen in Nederland een vijfja rig onderzoek te star ten. Om de oude en de nieuwe techniek te kunnen vergelijken, zal van 212 poliepdra gers de ene helft op oude wijze worden behandeld en de andere helft op de nieuwe. „Met deze nieuwe methode snijd je ónder de poliep door", legt Moons uit. De specialist ver wijdert met een Japanse snij- methode de poliepen in de darm in één keer door een extra milli meter gezond weefsel mee weg te snijden. „Terwijl met de huidige metho de bij 12 procent van de patiënten weefsel achterblijft, lijkt die kans bij de nieuwe methode veel klei ner: ongeveer 1 procent", rekent hij voor. Het risico op complica ties is volgens hem een stuk klei ner dan bij de chirurgische ingre pen die vaak volgen op terugkeren de poliepen. „Bij operaties sterft 3 procent van de patiënten, en 20 procent krijgt een ernstige com plicatie. Bij deze endoscopische be handeling is dit maar 0,03 en 7 procent." Bovendien blijven patiënten vervelende onderzoeken bespaard. Een op de acht patiënten moet er bij de oude methode een tweede keer aan geloven en een derde van hen zelfs een derde keer, omdat het weefsel dan nog niet helemaal weg is. „Bij die onder zoeken moeten pa tiënten eerst een vloeistof drinken om de darmen schoon te maken. Dat wordt vaak niet als prettig ervaren", zegt Moons. Daarna moeten pa tiënten zich pas echt verbijten. „Tijdens de scopie gaan we met - het klinkt oneerbie dig - een soort tuin slang via de anus naar binnen. Gek genoeg heeft niemand ooit ge keken naar wat deze belastende behande ling voor de patiënt betekent." Doordat die her haalonderzoeken niet meer hoeven, ver wacht Moons dat de ze iets duurdere me thode op de lange ter mijn goedkoper uit pakt. „Op termijn zou den er specialistische centra kunnen komen, zodat de kans op complicaties verder af neemt." De 41-jarige specialist uit Zeist is blij met de bereidheid van ande re ziekenhuizen om mee te wer ken aan zijn onderzoek, dat hij sa men met arts-onderzoeker Yara Backes en de Rotterdamse arts Ar- jun Koch heeft opgezet. „Iedere onderzoeker heeft dromen. Dat we er in Nederland in slagen om met zoveel ziekenhuizen samen te werken, maakt ons in Europa heel bijzonder." ff 'Bij deze nieuwe methode is de kans op complicaties en sterfte veel kleiner' Dat melden bronnen binnen het bedrijf. Woordvoerder Wendel Broere van Shell kan hierop niet reageren. „Over disciplinaire maat regelen geven we geen commen taar", zegt hij. Shell begon een in tern onderzoek, nadat het lek op 27 januari werd ontdekt. Bij werk zaamheden op 21 november vorig jaar bleef een afsluiter per onge luk open staan. Al die tijd kon het zeer giftige ethyleenoxide ont snappen. De twee ontslagen werkne mers zouden na een incident met de stoomketel in 2014 al eens een sanctie opgelegd hebben gekre gen. Dat de mannen zo kort na dit incident weer een ernstige fout maakten, zou voor Shell reden zijn om afscheid van ze te nemen. Woordvoerder Egbert Schellen berg van vakbond FNV Abvakabo bevestigt de ontslagen en discipli naire maatregelen bij Shell. De maatregelen zijn onlangs meege deeld tijdens een regulier overleg, waarbij de ondernemingsraad van Shell werd ingelicht over het inter ne onderzoek. Schellenberg kan niet zeggen of de betrokken werk nemers aangesloten zijn bij de vak bond. „Wij monitoren wat er ge beurt in de chemiesector. Al jaren pleiten wij voor minder bezuini gingen op het onderhoud. Er zijn voorbeelden genoeg dat de veilig heid eronder lijdt." Onlangs zou er ook een brand je zijn geweest in een kelderruim te van de Shellvestiging op Moer dijk. In de ruimte zou belangrijke apparatuur hebben gestaan. De brandweer van het industrieter rein Moerdijk moest ter plekke ko men. Broere: „Er is brandalarm ge geven, maar er was geen brand. Hoe kan dit? Er werd een brand lucht geroken en dan is de stan daardprocedure dat er uit voor zorg brandalarm wordt gegeven. We schalen liever af dan dat we te laat zijn met opschalen. De brand lucht kwam uit een schakelkast en dat hebben we snel kunnen op lossen. Er was verder geen impact. De brandweer en overige autoritei ten zijn geïnformeerd, zoals stan daard." Een onderzoek van de GGD in West-Brabant heeft uitgewezen dat het lekken van ethyleenoxide geen gevaar voor de volksgezond heid heeft opgeleverd. Volgens de GGD geldt dat zowel voor de kor te als de lange termijn. Invloed op de kans kanker te ontwikkelen, zou het giflek niet hebben gehad. De conclusies van de GGD onder steunen de eerdere lezing van Shell dat de volksgezondheid niet in gevaar is gekomen. Vandaag houdt Shell Moerdijk een bewo nersbijeenkomst over het lek. DONDERDAG 3 MAART 2016 50 Voor een liter biologische melk ontvangt een melkveehouder 50 cent. Een liter gewone melk levert, als gevolg van het sterk gestegen aanbod, nog maar 30 cent op. Melkveehouder Gert Kastelijn wil bioboer worden, foto Marnix Schmidt door Marcia Nieuwenhuis UTRECHT. Door grote darmpolie pen in één keer weg te halen, daalt de kans op darmkanker aanzienlijk, verwacht het Universitair Medisch Centrum in Utrecht. Ook hoeven patiënten minder vervelende darm- onderzoeken te ondergaan. Leon Moons specialist UMCU door Geert Nijland MOERDIJK. Shell Moerdijk heeft twee werknemers ontslagen, om dat zij verantwoordelijk worden ge houden voor het lekken van ruim 27 ton ethyleenoxide. Nog eens zes werknemers kregen een sanc tie opgelegd. Shell Moerdijk. foto Bram van de Biezen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5