Klezmer anders in 't Beest UIT THUIS 5 Hoboïste Pauline Oostenrijk speelt solo Hoboïste Pauline Oostenrijk speelt samen met Het Zeeuws Orkest levenslustige werken. 'Een perfect programma om het begin van de lente te vieren'. &D00R JEANETTE VERGOUWEN Pianotrio laat Schumann en Schubert anders klinken Meijers verhaalt over haar leven in Oud en Nieuw The Fabulous Sneakerboyz is danceversie van Assepoester Het Zeeuws Orkest (HZO) en chef-dirigent Ivan Meylemans gaan voor de Voorjaarsconcertse rie op de blijmoedige toer. Het programma bevat de eerste sym fonie van Ludwig van Beethoven, Ouverture in Italian style en de vijfde symfonie van Schubert en het hoboconcert van Richard Strauss met als soliste Pauline Oostenrijk. De hoboïste noemt dit programma: „Een helder zonnetje met een milde lentebries, allemaal optimistische en le venslustige werken. Een perfect programma lom het nakende begin van de lente mee te vie ren!" De concerten vinden plaats op to, li en 12 maart in Terneuzen, Goes en Middel burg. Pauline Oostenrijk ontving in 1999 de Ne derlandse Muziek Prijs, de hoogste staatsonder scheiding op het gebied van de klassieke mu ziek. Op 19-jarige leeftijd was zij Young Musi cian of the Year. Zij bewondert hoboïst Han de Vries. „In mijn tienerjaren was hij mijn absolute held. Ik droomde ervan ooit net zo mooi te kun nen spelen als hij. Han ontroerde altijd. Mijn stu die voor de Nederlandse Muziek Prijs heb ik bij hem gedaan. Ik beheerste het instrument al goed, dus we konden ons concentreren op de ex pressie. Vooral op het vibrato, hét middel om op een persoonlijke manier de hobo te laten zin gen. Ik heb enorm veel van hem geleerd." Oos tenrijk schreef het boek 'De geest van Stotijn en andere muziekverhalen' en combineert dus het musiceren en het schrijven. „De combinatie blijft me voeden en uitdagen. Muziek is ook een taal, en in taal hoor ik muziek. Ik schrijf overi gens niet alleen in taal, ik componeer ook af en toe." Het hoboconcert van Strauss, dat ze samen met het Zeeuws Orkest opvoert, omschrijft zij als licht en transparant, maar moeilijk om te spe len. „Het vergt het uiterste van de ademtech- niek, omdat de hoboïst weinig tijd krijgt om te ademen. Het stuk is ook een uitdaging vanwege het polyfone karakter. Het spel tussen de lijnen in de hobopartij en die in de verschillende orkestpartijen moet hoorbaar zijn en transpa rant." HZO en Pauline Oostenrijk concerteren onder leiding van Meylemans 10 maart in het Schelde- theater Terneuzen, 11 maart in Theater De My the Goes en 12 maart in de Zeeuwse Concert zaal Middelburg, aanvang telkens 20.00 uur. De openbare repetitie is zaterdagmiddag 5 maart van 14.00- 17.00 uur in de Zeeuwse Concert zaal, Middelburg. &D00R BART GABRIELSE De Amsterdam Klezmer Band is een zevenkop pig feestorkest bestaan de uit voormalige straatmuzikanten uit onze hoofd stad. Ze brengen een mix van Klezmer en ska en hiphop. In 't Beest in Goes presenteert de band hun veertiende album Oyoyoy. Negentien jaar geleden werd de Amsterdam Klezmer Band opge richt als straatorkest. In de begin dagen richtte de band zich vooral op het brengen van traditionele joodse dansmuziek. De wortels van deze zogenaam de Klezmer liggen in de Oost-Eu- ropese Balkan en de invloeden rei ken tot ver in de Turkse en Griek se muziek. Daar werd de muziek oorspronkelijk gebruikt bij bruilof ten. Het Amsterdamse ensemble heeft zijn horizon echter snel ver breed en al snel kwamen er mo derne invloeden in de muziek te rug als ska, dance, funk en hip hop. De meeste muzikanten van het ensemble genoten een klassieke opleiding in de muziek. De bezetting bestaande uit drie blazers, accordeon, percussie en bas zou een typische Oost-Europe- se brassband kunnen zijn. Maar de opzwepende raps van saxofo nist en bandleader Job Chajes en de manier waarop de muziek rit misch in elkaar steekt, geven de band zijn onderscheidend vermo gen. Sinds hun doorbraak in 2001 hebben ze in 34 verschillende lan den gespeeld en ze stonden op gro te festivals als Lowlands, Oerol en het grote Hongaarse Sziget. Ze we ten de doorgaans zo complexe Kle zmer te ontleden tot een toeganke lijke variant, met de aanstekelijke heid van skamuziek uit de jaren zeventig en tachtig. Ondanks dat de band geen drummer heeft leg gen ze dikke ritmische grooves neer die met name live voor uit zinnige taferelen zorgen. Het is inmiddels de zevende keer dat de Amsterdam Klezmer Band in 't Beest speelt. Amsterdam Klezmer Band: Vrij dag 4 maart, 't Beest Goes, aan vang 20.30. SINT JACOBSKERK VLISSINGEN DORPSHUIS RENESSE - SHOW VAN CHOREOGRAAF ROY JULEN IN CCXL Donderdag 3 maart 2016 Het Zeeuws Or kest geeft in samen werking met hoboïste Pauline Oostenrijk (foto onder) een reeks concerten. Het programma is licht, opgewekt en levens lustig: „Een helder zonnetje met een mil de lentebries." CONCERT ZEEUWS ORKEST WORDT Het Pianotrio dat zondag 6 maart in Vlissingen optreedt, is een topensemble. De le den spelen op periode-instru menten, zodat de muziek van Schumann en Schubert heel anders zal klinken dan gebrui kelijk. France Springuel (cello) en Jan Vermeulen (pianoforte) vormen al enkele jaren een vast duo. Springuel was de eerste Belgische laureate bij het Internationale Tsjaikovski Concours in Moskou en be haalde meerdere prijzen. Jan Vermeulen is op het gebied van de fortepiano grensverleg gend en maatgevend. Hij wordt de ideale Schubertver- tolkergenoemd. Kortgeleden nam hij samen met Springuel en Christine Busch (viool) de klaviertrio's en het Forellen- kwintet van Schubert op. In deze samenstelling vertol ken zij in in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen drie Romanzen en drie Fantasiestücke van Schu mann, de Sonatensatz D28 en het tweede Pianotrio in Es D929 van Schubert. Aanvang 15.30 uur. Marjolein Meijers is een Neder landse zangeres, muzikante, actrice, theatermaker en song schrijver. Ze studeerde klas siek gitaar aan het conservato rium in Rotterdam. Meijers is vooral bekend als deel van het theaterduo 'De Berini's' met Hans Kemeling en door haar optredens als 'An en Jan' metJan Rot. Maar ze gaat ook al jaren so lo. Op zaterdag 5 maart brengt ze in het Dorpshuis in Renesse de reprise van haar show Oud en Nieuw uit 2013/2014. Met verhalen van vroeger en nu borduurt zij voort op de ge beurtenissen van alledag. Haar verhalen zijn ontleend aan eigen ervaringen: liefde en afscheid, dood en nieuw le ven. De verhalen worden omlijst door oude en nieuwe muziek; aanstekelijke Ierse deuntjes, lazy cajun uit de moerassen van Louisiana en Nederlands talige teksten die ontroeren. Marjolein Meijers, Oud en Nieuw (reprise), zaterdag 5 maart, Dorpshuis Renesse. Aanvang 20.15 uur. F0T0 KEES TABAK In zijn theatershow The Fabu lous Sneakerboyz combi neert topchoreograaf Roy Julen (onder meer bekend als hoofdchoreograaf van 'So You Think You Can Dance' en 'The Voice van Vlaanderen') dance met messcherpe stand-upcomedy en gevoeli ge zang. De show bevat een grote dosis humor en zowel emotionele moderne dans als hiphop. Het verhaal is een moderne, urban versie van sprookje As sepoester (in Nederland ver tolkt door Vivian Gomez Car doso) waarbij de glazen muil tjes zijn vervangen door sneakers en kastelen en pa leizen door de rauwe street- scene van de grote steden als Brussel, Amsterdam en New York. The Fabulous Sneakerboyz is donderdag vanaf 20.15 uur te zien in CCXL in Vlissingen. Voorafgaand aan de hoofd voorstelling is er een kort voorprogramma te zien in het kader van Dansdroom Zee land. Hierin presenteert jong, Zeeuws danstalent een korte choreografie van Roy Julen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57