UIT THUIS 3 beseffen ze nu ook in Amerika 1 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Een fantastische rockopera met een Zeer welkom toen. En nog altijd. in een modern jasje Amanda Bergman Twin Peaks in Spitsbergen Wim Daniëls Belgica House Of Cards van waar het in de muziek om draait. Een stem die binnen komt, betovert, ontroert en troost. Dan maakt het niet uit welk genre ze kiest om haar verhaal in te kleuren. Wat Edith PiafF, Joni Mitchell, Billy Holiday, Irma Thomas of Eva Cassidy ooit presteerden, lijkt ze van nature te kunnen evenaren. Het succes in Europa kwam al snel na haar glorieuze debuutalbum 'Postcards from Downtown' uit 2002. Dan te kent zich al het talent af om muziekstijlen naar zich toe te trekken. De mooie, zelfgeschre ven melodieën gaf ze op dat al bum vleugels met haar donkere stem, waarmee ze emoties fluis- terzacht en uitbundig kan uit drukken. Die stem verraadt le venswijsheid en een inlevings vermogen dat ieder lied een ziel geeft, een kloppend hart, bijna een eigen leven. Vorig jaar verscheen haar tot nu toe laatste album, 'Rise and Fall'. En na een mooie serie al bums met vooral bewerkingen van Amerikaanse klassiekers staat dit album weer vol eigen nummers. Beter dan ooit, Day- na Kurtz in topvorm. Ze heeft al sinds haar eerste album een patent op verrassende, vaak sub tiele arrangementen. Met ande re muzikanten bouwt ze rond haar stem de sfeer op die een nummer verlangt. Maar ook met spaarzame begeleiding of alleen met gitaar blijven die nummers overeind. Optreden Dayna Kurtz bij Po dium Reimerswaal in Luctor et Emergo in Rilland, vrijdag 4 maart, aanvang 20.00 uur. bij Webber, die ook na hun breuk in 1978 is blijven scoren (bijv. met 'Cats' of'Starlight Express' of'The Phantom of the Opera'). Mooi dus dat Muziektheater Zee land de komende weekends zijn origi nele, sterke, meeslepende muziek in een moderne vertolking van 'Jesus Christ Superstar' laat herleven. Een rockopera (al net zo goed een product van de jaren zeventig) die - voornamelijk vanuit het gezichtspunt van Judas - vertelt over de laatste da gen uit het leven van Jezus. Deze Ju das, die oorspronkelijk zelfs de beste vriend van Jezus was, begint te twijfe len aan diens bedoelingen. Teveel fo cus op zijn persoon ('zoon van God', iets wat Judas niet kan bevatten) en te weinig op zijn goede ('sociale') da den. Dus vindt Judas dat de aanvanke lijk sympathieke beweging rond Je zus gestopt moet worden. Tot hier is het behoorlijk 'apocrief (en dat levert dramatische spanning op), de rest blijft een stuk trouwer aan de bekende Bijbelverhalen. Die zijn namelijk al dramatisch genoeg. De argwaan onder de hogepriesters, het verraad. Herodes, die Jezus' won deren eerder als goocheltrucs ziet en die hem doorschuift naar Pontius Pi- latus. Die ook nog iets goed te maken heeft met het onrustige en ontevre den volk. Allemaal personages die hef tig in verwarring zijn en die daardoor totaal geen 'contact' maken met hun diepere drijfveren. Anderen, zoals Maria Magdalena, doen dat laatste dan juist weer wél. Zij zegt het zelf in dat beroemde lied 'I don't know how to love him': „Ik ben veranderd, ja echt veranderd In deze afgelopen dagen Als ik naar me zelf kijk." Ook zij is (op andere wijze) verward, kampt met heftige gevoe lens. En al die heftige gevoelens verta len zich in een verhaal dat bruist van emotie en actie. In het theater betekent dat: sterke songs en dynamische dans. Professio nele theatermakers als Hans Laureyn (dirigent), Hugo Segers (regisseur) en Iris Veekens (choreografe) hebben de amateurs van Muziektheater Zeeland naar hoog niveau getild, en zo een 'Je sus Christ Superstar' gerealiseerd die gezien mag worden. Die modern is, maar die zijn jaren-zeventig-afkomst niet zal loochenen. Dat zou niet eens kunnen, trouwens, met zulke mu ziek. 'Jesus Christ Superstar', Theater de My the, vrijdag 4 en zaterdag 5 maart 20.00 uur, zondag 6 maart 15.00 uur; Schelde- theater Terneuzen, zaterdag 12 maart 20.00 uur; Stadsschouwburg Middel burg, zaterdag 19 maart 20.00 uur. Door Mark Roos MUZIEK SERIE FGRTETUDE 00 BOEK «ƒ3 MUZIEK SERIE Donderdag 3 maart 2016 Muziektheater Zeeland voert de rockopera Jesus Christ Superstar op. Een mo derne uitvoering, maar met de oude, originele muziek. FOTO MUZIEKTHEATER ZEELAND MET ROESTVRIJSTALEN HITS In Nederland zullen weinig mensen de warme, sfeerrijke, ingetogen folk- liedjes van de Zweedse singer-song- writer Amanda Bergman kennen. Het is te hopen dat haar on langs verschenen prachtalbum Docks daar verandering in gaat brengen. De zangeres, die opgroeide met vier zussen, zeven konijnen en een paard in een klein Zweedse dorpje, verdient een groot publiek, al was het maar vanwege haar bezwerende, intrigerende zangstem. -> Docks is verschenen bij V2 Records SEIZOEN I SAISON 1 Michael Gambon (The Singing De tective) en Sofie Grabol The Kil ling) spelen de hoofdrollen in de se rie Fortitude, een tamelijk bizar mis daaddrama dat zich afspeelt in een fictief stadje op Spitsbergen. Lief hebbers van Twin Peaks, de fameu ze serie van David Lynch, kunnen hun hart ophalen met dit maffe dra ma waarin alles draait om de botsende karakters van sheriff Dan Anderssen en Eugene Morton (prachtrol van Stanley Tuc- ci), de Britse specialist in moordzaken die wordt ingevlogen om te helpen in een moordzaak. Fortitude seizoen 1 is op dvd verschenen bij Warner Home Video De meeste mensen zullen Wim Daniëls kennen van zijn vaak hilarische observaties op taalgebied in Nederlandse talk shows. Je zou bijna vergeten dat hij ook een geweldig verha lenverteller is. In De Tambour-maitre verhaalt hij over bijzon dere individuen die worstelen om hun weg te vinden in het le ven. Soms ontroerend, vrijwel altijd herkenbaar en herinnerin gen oproepend aan geestverwanten als Simon Carmiggelt en Bob den Uyl. De Tambour-MaTtre is verschenen bij Thomas Rap (14,90 euro) BELGICA ORICINAC SOUNDTRACK Bï SOULWAX ,111 I^T.gK-t i. 4 Fr&T/Aey Voor de film Belgica van regisseur Felix Van Groeningen richtten de Vlaamse broers Stephen en David Dewaele, bekend van hun rock band Soulwax en dj-collectief 2 Many Dj's, 15 fictieve bands T<'S&>' °P die in de film optreden. De vijf tien nummers van die bands zijn nu te horen op de soundtrack van Belgica, een onweerstaan baar allegaartje van hitsige dancebeats, gierende gitaarriffs en uiterst besmettelijke elektronische popdeunen. Belgica is verschenen bij PIAS Recordings Aan het eind van seizoen 3 van successerie House Of Cards vernedert president Frank Underwood zijn vrouw Claire. „Jij wilt iets betekenen? Ik zal je de harde, gore waar heid vertellen. Zonder mij ben je helemaal niets." In seizoen 4 loopt de machtsstrijd tussen de vileine, ietwat achterbakse charmeur Frank en de rücksichtsloze ijskoningin Claire com pleet uit de hand. House Of Cards 4 is vanaf morgen te zien op Netflix

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55