CU: meer hulp bij besluit tot abortus Overstappen kost veehouder twee jaar tijd Melkveehouders willen massaal omschakelen naar biologisch. Maar bioboer word je niet zomaar. 4 NIEUWS 'Big Boukje' stoot door naar de wereldtop CORRECTIE ARTIKEL EUROPE TRUST NEDERLAND KAMERIK. Op de Bio-beurs in Zwolle keken ze onlangs raar op. Het zaaltje waar een workshop werd gehouden over biologische melkveehouderij bleek veel te klein. Meer dan zeventig melkvee houders meldden zich. En de vol gende dag puilde de zaal wéér uit. Allemaal boeren die wilden we ten wat er bij komt kijken, om een biologisch keurmerk te mo gen spijkeren op hun staldeur. Gert Kastelijn heeft zijn keuze gemaakt: zijn bedrijf wordt biolo gisch. Een ingrijpende beslissing, maar doorgaan op de huidige weg ziet de melkveehouder uit Kame- rik niet zitten. „We doen nu alle maal hetzelfde: steeds meer melk produceren. Twintig jaar geleden begon ik met dertig koeien, nu heb ik er 180. We produceren met z'n allen nu zoveel melk dat de prijs is ingestort. Daarom kies ik ervoor om exclusievere melk te gaan produceren, waar wél veel vraag naar is." Biologische melk levert mo menteel een recordprijs op van rond de 50 cent per liter, terwijl boeren voor een liter gewone melk maar zo'n 30 cent krijgen. Met een veestapel die per jaar meer dan een miljoen liter melk produceert, was het rekensomme tje in het hoofd van Kastelijn snel gemaakt. Gaan werken zonder kunstmest en pesticiden is een grondige ommezwaai, maar zijn huidige opbrengsten zijn te laag om alle rekeningen te kunnen be talen. Afgelopen jaren heeft hij miljoenen geleend om zijn bedrijf uit te breiden. Hij kampt met ho ge rentelasten. „Biologische melk zorgt ervoor dat er straks ook meer geld binnenkomt." Enkele honderden melkveehou ders overwegen om over te schake len naar biologische productie, meldt de Rabobank, die het gros van de melkveehouders als klant heeft. Bij Eko-Holland, de groot ste coöperatie van biologische melkveehouders, staan sinds kort zestig aspirant-leden op de lijst. De biomelk die de 140 leden nu le veren, is niet genoeg om in de groeiende vraag van klanten te voorzien. „Melkveehouders die biologische melk willen leveren, zijn bij ons van harte welkom", verklaart voorzitter René Cruij- sen. Ook zuivelfabrikanten als Ar ia en A-ware zijn actief op zoek naar biologische melkleveranciers. De Rabobank waarschuwt dat sommige boeren te licht over een overstap denken. „Melkveehou ders worden nu aangetrokken door de hoge prijs. Niet allemaal staan ze erbij stil dat biologisch werken ook een andere mentali teit vereist", zegt Marijn Dekkers, sectormanager veehouderij. „Bo vendien is het een grote investe ring. Het kost twee jaar om over te stappen. In die tijd maken ze hogere kosten, terwijl de melk nog niets extra's oplevert." Dat zit zo: pas na twee jaar bio logisch werken zijn kunstmest en bestrijdingsmiddelen uit de bo dem verdwenen - en is het gras dus in feite pas biologisch. De koeien die dat gras eten, geven dus pas na twee jaar biologische GEESTEREN. Big Boukje (foto rechts) 192 is de fa voriete koe van Jos en Ingrid Knoef uit het Overijsselse Geesteren. Niet alleen vanwege haar ongeëvenaarde melkproductie, waar mee de 18-jarige Holstei- ner tot de absolute we reldtop behoort. Hoe wel de koe een respecta bele leeftijd heeft be reikt, is ze opmerkelijk gezond en actief en dwingt ze het ontzag van haar stalgenotes af Eigenaar Jos (55) is su- pertrots dat hij als eer ste melkveehouder in Nederland een koe te heeft die 200.000 kilo gram aan melk heeft ge geven. Hij heeft nog eens 63 'dames' in de stal staan die sinds 1997 de grens van 100.000 ki logram hebben bereikt. Allemaal hebben ze het voorvoegsel Big voor hun naam gekregen. Het geheim van een goe de melkkoe begint wat Knoef betreft met de juiste match van een productieve moeder en een sterke vader. De be nen van vader en moe der moeten mooi recht op staan en sterk zijn in het gebruik. De vorm van de uier van de koe vertelt veel over de melkproductie. Ze moet vol zijn en mooi aange hecht. Knoef vindt het niet verwonderlijk dat steeds meer melk koeien de 100.000 kilo gram bereiken. „Dank zij de goede fokkerij heeft Nederland een goede uitgangspositie. Het klimaat in de stal, betere verzorging en de constant gecontroleerde samenstelling van gras, kuilvoer, snijmais en toevoegingen zoals krachtvoer en bier bostel doen de rest. melk. Doordat Kastelijn geen kunstmest meer mag gebruiken, levert zijn land al snel 40 procent minder gras op, rekent hij voor. In plaats daarvan moet hij prijzig bio logisch voer aankopen. Volgens de biologische regels mag hij bovendien minder koeien- mest uitrijden. Dat betekent dat hij zestig koeien moet verkopen óf hun mest tegen betaling moet afvoeren. Al met al schat hij dat de om schakeling hem komende twee jaar zo'n 150.000 euro kost. Ter wijl er geen garantie is dat biologi sche melk in 2017 nog steeds zo veel oplevert, waarschuwt de Ra bobank. „Als veel boeren nu over stappen, kan het verschil in prijs kleiner worden", zegt Dekkers. Volgens Bionext zal het zo'n vaart niet lopen. De brancheorga nisatie verwacht dat de vraag naar biologische producten in Europa de komende vijfjaar bijna verdub belt. Albert Heijn heeft nu al meer dan 1.500 biologische producten in de schappen. Ook dis countsupers Lidl en Aldi breiden hun bio-assortiment uit. Als le vensmiddelenconcerns als Unile ver en Nestlé volgen, kan het vol gens Bionext helemaal snel gaan. DEN HAAG. Zwangere vrouwen die abortus overwegen, moeten beter worden begeleid bij dat ui termate moeilijke besluit. Zo wil de Christenunie voorkomen dat bij een ongewenste zwanger schap hulp wél gewenst is, maar niet beschikbaar. De christelijke partij wil van daag tijdens een debat over de af breking van zwangerschappen tien ideeën opperen om de bege leiding van ongewild zwangere vrouwen (en hun partners) te verbeteren. Zo moeten vrouwen de mogelijkheid krijgen om in gesprek te gaan 'met andere vrou wen die voor dezelfde keuze stonden'. Ook moeten vrouwen toegang krijgen tot onafhankelij ke hulp vóórdat ze in een abor tuskliniek belanden. In 2014 werden 30.361 abortus sen uitgevoerd. Ruim de helft er van vond plaats tijdens de eerste zeven weken van de zwanger schap. Het leeuwendeel werd uit gevoerd in een abortuskliniek (91 procent). Gisteren bleek uit onderzoek van TNS NIPO dat Nederlanders meer begeleiding van twijfelen de ouders belangrijk vinden. „Dit lijkt nauwelijks bespreek baar in de Kamer", constateert Carla Dik-Faber (Christenunie). Lage melkprijs drijft boeren naar bio door Annemieke van Dongen door Martin Ruesink door Edwin van der Aa In deze krant van 11 februari 2016 stond een artikel met de titel 'Gesjoemel islami tisch fonds'. In dat artikel wordt gesteld dat door Koeweit onderzoek wordt gedaan naar Stichting Europe Trust Nederland in verband met uitgaven van bestuurder Jacob van der Blom en oud-bestuurder Yassin Elforkani. Daarnaast wekt het artikel de indruk dat de ze (oud-)bestuurders geld van de stichting uitgaven voor privédoeleinden. Deze krant vindt het van belang te verduidelijken dat haar niet is gebleken van privé-uitgaven of andere vormen van gesjoemel. Deze beschul digingen zijn afkomstig van oud-bestuurslid Yahia Bouyafa en kan deze krant niet voor zijn rekening nemen. Evenmin kan deze krant bevestigen dat het onderzoek waar naar het artikel verwijst, betrekking heeft op genoemde stichting. Wij betreuren het dat het artikel mogelijk de indruk heeft gewekt dat de beschuldiging van gesjoemel de uit komst is van eigen onderzoek. De hoofdredactie Jacob van der Blom (I) en Yassin Elforkani foto's ANP/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4