l I 1 Kattenstaarten zijn in opmars U en uw VOORJAARSVAKANTIE i BUITEN 13 Quinoa De voorjaarsvakantie zit er weer op. U ziet op deze pagina wat u had kunnen doen. Veel dicht bij huis, van strandwandelingen tot klimmu- ren voor de (klein)kinderen in Goes. Er waren ook Zeeuwen die zich niet lieten regeren door het weinig lenteachtige weer in de provincie: sneeuw in Bulgarije en een zomers plaatje in Macedonië. De weersvoorspellers denken dat het een week van maartse buien wordt en dat komt goed uit nu die maand net uit de startblokken is. Daarom vragen we u voor volgende week donderdag to maart foto's te maken van U en Uw MAARTSE BUIEN. Mail uw foto's naar buiten@pzc.nl of plaats ze via www.pzc.nl/buiten. Graag met vermel ding van naam en woonplaats en een korte toelichting. Op 't erf Al vele jaren lang heb ben de kattenstaarten een goed leven in onze tuin. Katten ook, maar da's een ander verhaal, een dier lijk verhaal. De kattenstaarten zijn die lange rode - soms ook bleekgroene - bloemen en later zaden, die in dikke pluimen aan hoge planten staan, of in dikke trossen aan diezelfde planten hangen. Zoiets als superlange, sierlijke échte kattenstaarten. Ze bloeien lang, en zijn in uitge bloeide staat ook mooi en sier lijk. De vogels zijn er dol op. Ze staan bij ons in de moestuin en soms tussen de dahlia's. Ze mo gen de hele winter staan en zor gen zo voor een eindeloze dis voor velerlei, vooral kleine vogel tjes. De zaden die gemorst wor den, zijn onze planten voor vol gend jaar. Want kattenstaartenza den ontkiemen makkelijk en zaaien zich vanzelf. Ieder voor jaar wied ik ze selectief, anders krijgen we een kattenstaarten- tuin. Ik denk dat de zaden ook voor mensen goed eetbaar zijn. Maar geprobeerd heb ik dat nog niet, want we hebben zoveel za den en eetbare planten. D'r komt haast geen einde aan in onze vruchtbare tuin. Toch moet ik volgend jaar de proef maar eens nemen. Want de amaranthus plantenfamilie - waartoe ook de kattenstaarten behoren - zijn ver want aan de ganzevoetfamilie (chenopodiaceae). En bij die laat ste familie hoort ook de momen teel veelbesproken en bejubelde quinoa. Da's een superzaad vol gens vele modieuze 'veggies', dat ander en zeker dierlijk voedsel volstrekt overbodig maakt. Het heeft - voor mij - echter in ieder geval één bezwaar. Dat super- food moeten we invliegen vanuit Zuid-Amerika, uit Peru en voor al Columbia. Daar vormen die koolhydraatbommetjes vrijwel de enige voedselbron van de hoog in de Andes levende in heemse Indiaanse bevolking. Zij kweken de quinoa daar op klei ne, rotsachtige bergakkertjes. Dankzij de tegenwoordige enor me voedselexport naar Europa - sterk bevorderd door modieuze urbane quinoazaad adepten - is de prijs van het betreffende zaad in Peru en Columbia bijna onbe taalbaar geworden voor de in heemse bevolking. En uitbrei ding van de teelt daar, in die on genaakbare omgeving, is vrijwel onmogelijk. Aan zo'n moderne voedselroof mag je eigenlijk niet meedoen. Dat staat toch haaks op ons sociaal gerichte ontwikke lingsbeleid. Ondertussen hebben we - nieuwsgierig geworden - wel de quinoa geproefd. Het is o.i. best lekker spul, met een beetje noot achtige smaak. Veel beter dan chia-zaad, ook uit dezelfde lan den afkomstig. Dat laatste zaad, klein van formaat, blijft vooral tussen je tanden zitten en heeft minder smaak. Da's goed voor ka naries, niet voor vals zingende mannen zoals ik. Maar als we dat quinoazaad nu eens in Neder land zouden kunnen telen, dacht ik toen. En jawel, de agrarische ondernemerszin is in Nederland nog altijd volop aanwezig. Afgelo pen jaar waren er bij ons in de Zak van Zuid-Beveland een paar akkers te vinden met quinoa zaad. Daar heb ik een klein beet je zaad van gekregen, en dat gaat aanstaand voorjaar bij ons de grond in. Zeeuwse quinoa, ge groeid op onze eigen klei. Het zal minstens zo lekker zijn als de Zuid-Amerikaanse variant. Naast de aloude kattenstaarten komen hun Columbiaanse neefjes hun plaats opeisen. Een beetje extra variatie in ons toch al afwisselen de menu. <?uinoa fiui DONDERDAG 3 MAART 2016 Eva Hordijk genoot in Bulgarije volop van de sneeuw en de zon. foto Eva Hordijk Met de kleinkinderen naar het Tropische bos in Goes, waar ze lekker konden klimmen, foto Mieke Moens 'Het voorjaar be gint', zag Helene Klaasse toen ze in Kamperland dit kool witje spotte, foto Helene Klaasse Maya Lentze genoot in Den Bosch van de enige echte Bossche bol. foto Maya Lentze Een strandwandeling met de hond op het strandje bij Ritthem. foto Piet Grim Macedonië is vol gens Martin Boek hout een mooie en niet dure vakantiebe stemming. Hij maak te de foto in Ohrid. foto Martin Boekhout Kattenstaarten in de tuin. door Gerard Smallegange I' jam- Quinoa in het vak van de supermarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45