Waar moeten we huizen bouwen en waar niet? ZEELAND 9 Volkert Fraude Vluchtelingen Vluchtelingen II Vogels Brieven Wat krijgt die Volkert van de Graaf (20 februari) toch alles voor elkaar. Eerst zit hij zijn straf van 18 jaar niet helemaal uit en komt eerder vrij, daarna gaat meneer eisen stel len en krijgt hij alles voor elkaar. Nee, je moet een eerlijke hardwer kende burger zijn die als straf lan ger moet doorwerken. Wij kun nen niet naar de rechter stappen om eerder te stoppen met werken. Wij pezen wel door tot onze 67 jaar en misschien later wel tot 70 jaar. Ik kan niet geloven, dat mevrouw E van V. uit Oosterland (23 februa ri) kans ziet om 140.000 euro te in casseren, waarvan 90.000 euro in 1 jaar voor de PGB van twee kinde ren. Van dat bedrag kunnen vier gezinnen leven. Is dit bedrag wer kelijk zo hoog voor 1 jaar? Of is dit een vergissing van de krant? Of lees ik niet goed? Is deze me vrouw zo slim, of zijn degenen die de PGB uitkeren zo dom? Hoe is zulke fraude sowieso mogelijk? Conclusie, de criteria van het sys teem deugen van geen kant en gaan ten koste van mensen, die werkelijk hulp nodig hebben. Natuurlijk moeten we in Europa oorlogsvluchtelingen goed opvan gen. Volgens Eurocommissaris Timmermans komt 60 procent van hen uit veilige landen, zoals Noord-Afrika. Deze hoofdzakelijk jonge mannen moeten als immi granten worden aangemerkt. Zij dienen dezelfde procedure te doorlopen als de Nederlanders die willen emigreren naar Canada of Australië. Dit soort jonge geluks zoekers, zoals ik die onlangs in groepjes door Goes zag flaneren, moeten gewoon hun eigen land helpen opbouwen of anders van uit hun eigen land een immigratie- verzoek indienen om naar Neder land te komen. We zitten toch ook niet te wachten op een toe stroom van Oekraieniers, die goed weten dat ze hier niet mogen blij ven, maar wel 3000 euro bij ver trek mee krijgen? Dat is een groot bedrag voor dat land. Premier Rutte (10 februari) kan zijn belofte om op korte termijn de instroom van vluchtelingen te beperken niet waarmaken. Hij is daarvoor te afhankelijk van de EU. Een schrijnend voorbeeld van hoe de politici in Nederland het zelfbeschikkingsrecht aan Brussel hebben verkwanseld. U gaat op 6 april toch wel uw stem tegen Brussel uitbrengen? Zo vaak krijgt u de kans niet om gehoord te worden. Veelal wordt er over uw hoofd en achter uw rug om van alles geregeld, totdat het 'beslist' is en u zich vertwij feld afvraagt waaraan u het heeft verdiend. Precies zoals het associatieverdrag met Oekraïne tot stand is geko men, en een volgende stap naar een volledig lidmaatschap van de EU. In de rubriek 'Uit de Zeeuwse klei' (17 februari) noemt Henk Hendrikse in het leuke artikel dat gaat over drinkbakjes voor vogels een paar redenen waarom vogel tjes vroeger gehouden werden in kooitjes. Wat eigenlijk algemeen bekend is, was dat dit ook gedaan werd als waarschuwing. Bij koolmonoxidevergiftiging viel het beestje als eerste van z'n stok je en kon men maatregelen tref fen! Nederland heeft vaak gebouwd op verkeer de plekken en moet een drastische om slag maken. Het moet bouwen in centrumsteden en zeker niet in de dorpen. Dat laatste is vernietiging van kapi taal. Dat concluderen de auteurs van het onlangs verschenen rap port 'Groei Krimp'. Waar moe ten we bouwen - en waar vooral niet? De helft van de woningen in Nederland is gebouwd op plekken waar geen vraag naar was. Het is zonde van de investering om te bouwen op plekken waarvoor geen interesse is. Leegstand van het huis van de buren drukt de prijs van de eigen woning. De marktwaarde van een vierkante meter bebouwing is in grote de len van Nederland zelfs al veel la ger dan de bouwkosten. Het rapport geschreven door Wouter Vermeulen, Henri de Groot (werkzaam bij het Centraal Planbureau), Coen Teulings (hoog leraar Cambridge) en Gerard Mar let (econoom) haalt hard uit naar lokale bestuurders. Vooral bestuur ders van plattelandsgemeenten hebben een ingesleten gewoonte om alle kernen wat te gunnen en dus overal een beetje te bouwen. Dat beleid kent louter verliezers. Bewoners van krimpregio's zien de waarde van hun huis sneller da len, terwijl mensen die zich in de stad willen vestigen daardoor een te hoge prijs betalen. Plattelandsbestuurders hebben Vooral bestuurders van plattelandsgemeenten hebben de ingesleten gewoonte alle kernen wat huizen te gunnen de neiging om dorp en stad als el- kaars vijanden te zien, maar dor pen zijn alleen levensvatbaar met een aantrekkelijke centrumstad in de buurt. Steden en dorpen zou den helemaal niet met elkaar moe ten concurreren stelt het rapport. Ze vullen elkaar juist aan. Steden en dorpen hebben elkaar hard no dig. En steden zijn alleen aantrek kelijk als ze in een groene omge ving met landschappelijke kwali teiten liggen. In het rapport worden 57 re gio's in Nederland onderscheiden en geanalyseerd. Die regio's zijn geformeerd rond 57 centrumste den. Dat weerspiegelt beter de eco nomische dynamiek dan de huidi ge indeling in gemeenten. In Zee land zijn drie steden met een re gionale centrumfunctie, namelijk Middelburg, Goes en Terneuzen. Die binden het grootste deel van Zeeland. Een aantrekkelijke woonomge ving en de stijging van huizenprij zen hangen sterk met elkaar sa men. In stedelijke centra wordt ge middeld 29 procent meer betaald voor een vergelijkbaar huis dan in de omgeving van die stad. Wonin gen in Middelburg, Terneuzen en Goes zijn daardoor respectievelijk 14,7 en 5 procent meer waard. De aantrekkingskracht van een stad is groter als er veel werk te vinden is én als steden een om vangrijk en kwalitatief goed aan bod van voorzieningen hebben. Een historische binnenstad is een pre, evenals een universiteit. De aantrekkingskracht van een stad In grote delen van Zeeland liggen de woningprijzen al ver onder de stichtingskosten wordt voor een belangrijk deel be paald door hoger opgeleiden. Mid delburg heeft de beste papieren in Zeeland met 30 procent hoger op geleiden tegenover respectievelijk 26 procent en 22 procent in Goes en Terneuzen. Het rapport wijst erop dat be- volkingskrimp een vicieuze cirkel in gang kan zetten. Verschraling en leegstand dreigen en de leef baarheid komt almaar meer in het gedrang. De aantrekkingskracht van de regio neemt verder af: meer mensen trekken weg, hui zenprijzen dalen verder en er wordt minder geïnvesteerd. In grote delen van Zeeland lig gen de woningprijzen al ver onder de stichtingskosten, waardoor het op dit moment zeker niet renda bel is om daar te bouwen. In het verleden zijn woningen gebouwd op verkeerde plekken. Denk aan de wijk Othene aan de rand van Terneuzen, Sint-Jansteen en een deel van Vlissingen. De opstellers van het rapport pleiten ervoor alleen nog te bou wen waar vraag is. De behoefte aan woningen zal toenemen in re gio's die in trek zijn bij hoger op geleiden. Bij een krimpende bevol king leidt dit onvermijdelijk tot prijsdaling en leegstand in andere regio's. Het rapport merkt wel op dat Groningen niet op de lijst van verliezers voorkomt. Dat komt om dat de groei van stad de krimp in de regio meer dan compenseert. De les voor Zeeland moet dan ook zijn: inzetten op aantrekkelij ke steden, vooral door hoger opge leiden meer aan de provincie te binden. Een project als Campus Zeeland is daarbij onmisbaar. DONDERDAG 3 MAART 2016 Vluchtelingen passeren de grens tussen Griekenland en Macedonië, foto Georgi Licovski/EPA U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 (maximaal 150 woorden) Chris Wolf Kanariesprenk 297, Vlissingen W.J. van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Adri. Boone Damstraat 7, Yerseke J. A. Casteleijn Anna Blamanlaan 46, Vlissingen Mattie Bakker Noorddijkstraat 59, Brouwershaven door Dick van der Wouw ACHTERGROND Dick van der Wouw is senior-onder zoeker bij ZB|Planbureau en Biblio theek van Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41