Koudekerke wil sfeer en starterswoningen L Sociale woningbestand moet fors vernieuwen Nanda Runge schildert Westkapelle voor expositie in het Polderhuis WALCHEREN 7 Nanda Runge brengt Westkapelle in beeld zoals zij het dorp ziet. Over drie maanden gaat de witkwast er weer over. Het is even puzzelen voor de twee rol- wanden van ruim drie meter breed goed op elkaar aan sluiten. Dan kan Nanda Runge beginnen aan haar wandschildering in het museumca fé van het Polderhuis. Haar blik op Westkapelle. Van molen tot zeedijk. Zij is de eerste in een serie van drie kunstenaars die in het museum café werken aan hun wandkunst- werk. Het museum trekt in dit pro ject samen op met het Centrum voor Beeldende Kunst in Middel burg (CBK). Dat selecteerde drie kunstenaars die ieder drie maanden in het Polderhuis werken en expose ren. Vuurtoren het Hoge Licht is het uitgangspunt voor de drie. Zij la ten ieder tijdelijk hun eigen licht schijnen over Wasschappels trots. Buiten giert de wind om het pand. Eén van de luifels sneuvelt en blijft op half zeven hangen voor een raam. Binnen wordt hard gewerkt. Nanda: „Ik breng Westkapelle in beeld zoals ik het zie. Een stoer dorp. Plekken die ik interessant vind, heb ik gefotografeerd. De vuur toren, de molen, het tankstation, dijkpaviljoen Westkaap, een duin overgang. Het asfalt op de zeedijk verbindt de kleinere werken in de wandschildering. Licht en schaduw boeien me. Daar speel ik mee. Net als Mondriaan. Ik heb veel werk van hem bekeken uit begin 1900, toen hij vaak in Domburg was." „Werken met publiek is nieuw voor me. Ach, een praatje tussen door is wel leuk. Als ik verder wil, zeg ik dat gewoon", glimlacht de Middelburgse. „Het moet zaterdag wel klaar zijn. Dan is de opening. Dit is toch anders dan rustig aan een schilderij werken. Ik moet het nu in één keer goed neerzetten." En ja, 20 juni gaat de witkwast weer over haar werk. Dan is het de beurt aan Sabine Beekman. Collega-kun stenaar Morcky sluit af. Het Polderhuis oriënteert zich op de toekomst. Ada van Hoof: „Nu wij ook beide vuurtorens exploite ren, nemen we hier het museum on der de loep. We hebben de kunste naars Ramon de Nennie en Mach- teld van der Wijst gevraagd om een concept voor het museum te beden ken. We willen het museum ook aantrekkelijker maken aan de bui tenkant. Het moet een gebouw wor den dat uitnodigt om er binnen te stappen." In het Hoge Licht wil het Polder huis wisselexposities en vaste ten toonstellingen inrichten. Onaange name verrassing voor het museum was de onverwachte annexatie van de gehele tweede verdieping door providers met hun apparatuur. Ada: „We moeten nu puzzelen. We mis sen opeens een expositieruimte. We werken nu aan de nieuwe ten toonstelling 'Zeeansicht' op de eer ste verdieping. Met als thema de zee in de ruimste zin van het woord. Op de derde verdieping hebben we de torenwachterskamer ingericht. De vijfde wordt nu gerestaureerd." De dorpsraad en ondernemers uit de twee kernen hebben de handen ineen geslagen om een gezamenlijke dorpsvisie samen te stellen voor 2030. Wat gaat er goed en wat kan er beter? De werkgroepen maakten afgelo pen jaar al een opzet. Gister avond kwamen ongeveer hon derd dorpsbewoners naar De Klimop om zich te mengen in de discussie. Eigenlijk kwamen alle aspec ten die van belang zijn voor een fijne leefomgeving aan bod. De veiligheid van de we gen, speelvoorzieningen voor kinderen en het beperken van wateroverlast bijvoorbeeld. Er blijkt vooral veel behoefte te zijn aan starterswoningen voor jonge gezinnen. Koudeker ke kampt met vergrijzing, jon geren trekken weg. Gedateerde huizen renoveren, of zelfs slo pen en herbouwen, zou vol gens de aanwezigen een optie kunnen zijn om de jonge gene ratie in het dorp te houden. Een ander aandachtspunt is het centrum van het dorp. On dernemers, en met name de winkeliers, hebben het in Kou dekerke lastig. Dorpsbewoners willen meer kleine winkeltjes, een koffiebar en terrasjes. Het hoeft niet veel te zijn, maar wel sfeervol en centraal. Dat zou toeristen moeten lokken en zo de lokale economie bevorderen. „Alles wat vandaag is bespro ken, proberen we mee te ne men in een volgende versie van het dorpsplan", zei Jan van Roosendaal, voorzitter van de stuurgroep. De dorpsvisie moet vlak na de zomer klaar zijn. HOTEL BRASSERIE DE LEUGENAAR €24,50 p.p. Dat staat in de prestatieafspraak die de woningcorporaties maken met de gemeente Vlissingen voor 2016 tot en met 2025. Woonburg en l'Escaut moeten fors gaan ver nieuwen. Er zijn nu onvoldoende huizen waar een rollator of rol stoel in kan bewegen. Vooral l'Escaut heeft veel oude huizen: van de 6000 is 65 procent minstens veertig jaar oud. Dertig procent is ouder dan 55 jaar. Tach tig procent valt onder de lage huur. Het gemiddelde energiela- bel is D. Het woningbezit van Woon burg is jonger en energiezuiniger: van de 672 huizen in Oost-Sou burg en Ritthem is 77 procent ouder dan zestien jaar. Een vijfde is ouder dan 55 jaar. Woonburg heeft ook meer duurdere huur, 39 procent. Driekwart van de huizen heeft energielabel C. Tot 2025 komen er tussen de 1100 en 1500 huurwoningen bij, deels door vervanging van te klei ne, slecht aanpasbare en verouder de huizen. Omdat er de laatste ja ren steeds meer mensen een huis kregen toegewezen dat eigenlijk te duur is voor hun inkomen, moet vanaf dit jaar 95 procent van de toewijzingen binnen de inko mensnorm vallen. Energiebesparende maatrege len moeten de huurder altijd voor deel opleveren: de hogere huur moet lager uitpakken dan de ver mindering van energiekosten. Aan leefbaarheid mogen wo ningcorporaties per huis per jaar 126,25 uitgeven. Dat geld gaat naar de vorming van buurtcommissies, facebookgroepen en buurtwhats- sapgroepen. Paauwenburg en Bos- senburgh in Vlissingen zijn voor- beeldwijken. DONDERDAG 3 MAART 2016 Stoer dorp op zes meter doek door Annemarie Zevenbergen Nanda Runge: Hoge Licht 5 °3.752'N 3° 26.832'E',Polderhuis. Opening zater dag 15.00 uur. T/m 19 juni. door Elodie Kint KOUDEKERKE. De dorpsbewo ners van Koudekerke en Dis hoek willen meer woningen voor jonge gezinnen en meer ge zelligheid in het centrum. Dat kwam gisteren naar voren tij dens de discussieavond over de toekomst van beide dorpen. Meer nieuws zie: www.pzc.nl MMMMMaandmenu Maart Broccolisoep met een scheutje room Met geitenkaas gevulde kipfilet omwikkeld met parmaham Oublie wafel met vanille ijs en een saus van bosvruchten Op vertoon van deze advertentie ontvangt u 2,00 p.p korting op ons maandmenu. www.hoteldeleugenaar.nl LEKKER ANDERS EN PUUR GENIETEN door Claudia Sondervan VLISSINGEN. Sociale woningverhuur ders l'Escaut en Woonburg zetten de komende jaren in op duurzame, energiezuinige en aanpasbare hui zen waarin ook met een beperking lang zelfstandig gewoond kan wor den. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39