Ouders vinden basisschool 'te multicultureel' Vermiste Vlissinger ligt niet in kanovijver ZEELAND 5 Al zeven leerlingen van De Tweemaster zijn vertrokken omdat er ook asielzoekerskinderen op school zitten. sfeer. Er zijn ook geen conflicten en de school scoort goed. Het is puur de beeldvorming." Volgens Van Kampen telt de GOES. Op de openbare basisschool De Tweemaster in Goes is sprake van een witte vlucht. Zeven leer lingen zijn dit schooljaar al ver trokken, omdat hun ouders vin den dat de school 'te multicultu reel' is. Dat is bijna tien procent van het totale aantal van tachtig. Op De Tweemaster zitten veel kinde ren uit het asielzoekerscentrum. In het gebouw is ook het Taal Ex pertise Centrum (TEC) gehuis vest, waar kinderen die de Neder landse taal nog onvoldoende be heersen les krijgen. Zij worden in geschreven op De Tweemaster. Asielzoekerskinderen die wel goed genoeg Nederlands spreken, worden geplaatst op De Tweemas ter of één van de twee andere ba sisscholen in de Goese Polder de Holtkampschool en Het Noorder licht. Bestuursvoorzitter Pim van Kampen van Nobego, de scholen koepel waar De Tweemaster on der valt, zit met de situatie in zijn maag. „Het erge is dat het niet ligt aan het team, de directeur of de 'Het erge is dat het niet aan het team of de sfeer ligt' school twintig nationaliteiten. De 'autochtone' kinderen zijn in de minderheid, zij vormen een kwart van het aantal leerlingen. Het maakt De Tweemaster kwets baar, zegt Van Kampen. „Maar wat doe je eraan? Het TEC in een ander gebouw onderbrengen? Of de hele school omvormen tot een TEC? Ik ben heel benieuwd naar de instroom na de zomer." De Tweemaster krijgt steun van de twee andere scholen in de Goese Polder. „Zij vinden de situa tie ook vervelend", aldus Van Kampen. Overigens is het leerlingenver loop op De Tweemaster in het al gemeen hoger dan op andere scho len, maar dat hangt samen met het grote aantal asielzoekerskinde ren. Zij vertrekken soms na een aantal jaar weer uit Goes. Omdat de specialisten er van uit gaan dat het stoffelijk over schot van Ziga niet in de kano vijver ligt, heeft de politie de personalia en het signalement van Ziga vrijgegeven. De poli tie zoekt al sinds donderdag avond 25 februari naar de man. Toen sloeg zijn familie alarm, omdat ze zijn auto onbeheerd aan de kust aantrof. De man was een dag eerder van huis vertrokken. Omdat agenten de auto en Ziga woens dagavond bij de parkeerplaats bij het Nollenbos hadden ge zien, is de omgeving daar toen, met inzet van onder meer een helikopter en een politiehond, al afgezocht. De hond gaf aan dat de man mogelijk het water van de vijver in was gegaan. Omdat twee andere honden en een sonarbootje ook sporen leken op te pikken op de vijver is er lang van uitgegaan dat Zi ga in de vijver lag. Nu dat niet zo blijkt te zijn, richt het onder zoeksteam zich op een groter gebied in en om het Nollebos, ook omdat er persoonlijke spul len van de Vlissinger zijn ge vonden. Ook bestaat het ver moeden dat hij drugs in het bos gebruikte. Het signalement van Robert Ziga is: 1,70 meter lang, mager, kort grijzig stekelhaar. Links op het hoofd zit een litteken; op zijn linkerbovenarm een ta toeage van een bloem en op zijn buik een letter 'M'. vragen aan projectleider Aad Smaal, Universiteit van Wageningen „Dat is dus de vraag waar wij aan werken. Dat is niet een, twee drie duidelijk. Maar een mossel kan worden blootgesteld aan omstan digheden die niet prettig zijn en dat kan leiden tot stress. Dat heeft effect op de houdbaarheid." „Je kunt bijvoorbeeld denken aan grote temperatuurverschillen. Van koud naar warm en weer naar koud. Dat vinden mosselen niet lekker. Je hebt ook mechanische stress, als ze worden opgevist met een kor en dan opgepropt zitten. Minder zuurstof is ook niet goed. Onder water staan ze open en dan moeten ze zuurstofrijk water heb ben en als dat er te weinig is heb ben ze stress. „We kijken naar factoren die mo gelijk effect hebben op de vitali teit van de mossel. Daarbij wordt telkens gekeken naar een mossel waar niets mee gebeurt en een mossel die we een beetje mechani sche stress hebben gegeven. We meten verschillende dingen. We kijken bijvoorbeeld naar verschil len bij stress of geen stress in de cellen in de sluitspier en we on derzoeken ook de overleving bij droogstand bij hogere temperatu ren. Dan kan je zien hoeveel mossel tjes dood gaan. Dat is wel een on derzoek waar je een paar dagen mee bezig bent. De sluitspiertest gaat sneller." „Nee, dat verwachten we niet. We denken dit we met dit onderzoek redelijk snel iets in handen te heb ben waar je wat aan hebt." „De sector wil duurzamer wor den, minder verlies van mossels hebben. Dit onderzoek is een eer ste stap om uiteindelijk een juiste verwerkingsmethode te ontwikke len waarbij de houdbaarheid wordt verbeterd. De sector heeft zelf al heel veel stappen gezet, zo zijn de bedrijven gekoeld. Maar hiermee kan je het nog meer verbeteren. Een volgende stap kan zijn dat je onderzoekt of een ande re manier van opvissen zinvol is, zoals het opzuigen in plaats van opvissen met korren en je zou het kunnen uitbreiden naar de ma nier waarop mosselen gekweekt worden. Voor de detailhandel is dit onderzoek ook zinvol. Die wil een goede, levende mossel verko pen en minder risico lopen veel te moeten weggooien." DONDERDAG 3 MAART 2016 'Witte vlucht' in Goes door Luc Oggel Pim van Kampen, Nobego Robert Ziga VLISSINGEN. Ook gisteren heeft de politie de vermiste Vlissinger Robert Ziga (32) nog niet gevon den. Het Landelijk Team Onder- waterzoekingen van de politie zocht gisteren nogmaals de bo dem van de kanovijver in het Nollebos af, maar vond geen spoor van een lichaam. Minder stress geeft een betere mossel 5 Imares in Yerseke en de HZ in Vlissingen onderzoeken in op dracht van vier mosselhandelaren de stress bij mosselen en de in vloed van stress op de houdbaar heid. Het doel is het tegengaan van verspilling van voedsel. door Melita Lanting Heeft een mossel stress? Wat zijn factoren die leiden tot stress bij een mossel? 3 Hoe kun je stress bij een mos sel onderzoeken? 4 Is dit een langdurig onder zoek? Openbare basisschool De Tweemaster in Goes is volgens sommige ouders 'te multicultureel', foto Marcelle Davidse 5 Wat levert dit onderzoek nu op voor de opdrachtgevers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37