Advocaat Geen bewijs voor verkrachting Zeeuws damkampioen Nog geen acties om buurtbus Belgische gezondheidsraad pleit voor meer voorzorgsmaatregelen Dronken vrouw ramt drie auto's 4 ZEELAND Ongeluk met kerncentrale kan gevolgen hebben tot op grote afstand. Zijn België en Nederland voldoende voorbereid? Kwekerij geruimd HULST. Als zich een nucleair onge luk voordoet in de kerncentrale in Doel (B) zou een groot deel van de gemeente Hulst moeten wor den geëvacueerd. Dat adviseert de Hoge Gezondheidsraad (HGR) in België. Nu geldt daar - net als in Nederland - de regel dat bij een ongeluk een gebied van 10 kilome ter rondom het incident moet wor den ontruimd. De HGR dringt er op aan dat dit een straal van 20 ki lometer wordt. Binnen die omtrek ligt ook een groot gedeelte van de gemeente Hulst. „Ik verwacht niet dat dit advies in Nederland overgenomen wordt", zegt burgemeester Jaap Gelok van Borsele. Hij is de woord voerder nucleaire zaken van de Zeeuwse gemeenten. Ook rond om de kerncentrale in Borssele zou een evacuatiezone van 20 kilo meter voor grote problemen zor gen. „We hebben het over een pre ventieve evacuatie. Dat betekent nogal wat voor de grote bedrijven in het Sloegebied. Die worden dan tot een ongeplande stop gedwon gen. Maar ook voor de bevolking is het ingrijpend. Een evacuatie is een van de moeilijkste dingen die je je kunt voorstellen." Mocht de Belgische regering de adviezen van de HGR overnemen, dat heeft dat toch flinke gevolgen De raad raadt ook aan dat binnen een straal van 100 kilometer jodiumpillen moeten worden uitgedeeld. voor Hulst. Twee jaar geleden heeft het Nederlandse kabinet na melijk besloten dat bij een onge val over de grens in eerste instan tie de maatregelen worden ge volgd van het land waar de ramp plaatsvindt. Tegelijkertijd is toen besloten Officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk is er juist van overtuigd dat Van V. (36) zich schuldig heeft gemaakt aan die misdrijven. Aan het begin van de zitting zei hij dat verkrachting juridisch vaak moei lijk is te bewijzen. Maar in dit ge val staat voor Suijkerbuijk vast dat Van V. dat wel heeft gedaan. Hij eiste dan ook een onvoorwaardelij ke celstraf van dertig maanden. De relatie tussen Van V. en zijn vriendin was destijds niet meer goed. Vooral omdat hij heel veel de Nederlandse evacuatiezones uit te breiden. Rondom de kern centrale Borssele was dat eerst een straal van 5 kilometer. Dat is toen 10 kilometer geworden. De HGR raadt ook aan dat bin nen een straal van minimaal 100 kilometer rond de plek van het in cident snel jodium moet kunnen worden uitgedeeld om de schild klier van mensen te beschermen tegen radioactiviteit. Nu is dat een straal van 20 kilometer. Daarbin nen ligt dus Hulst. Burgemeester Jan-Frans Mulder bevestigt dat die jodiumtabletten al zijn verstrekt en beschikbaar zijn voor wie ze nog niet heeft. In juli 2014 heeft Nederland al besloten dat in een straal van 100 kilometer rondom de kerncentra le van Borssele jodiumpillen be schikbaar moeten zijn. Dat is dus in heel Zeeland. Dat besluit is nog steeds niet uitgevoerd. Van het mi- nisties van Economische Zaken en van Infrastructuur en Milieu was gisteren niemand beschik baar om een toelichting te geven op het waarom. Volgens Gelok is nog altijd niet helder hoe die distributie het best kan worden uitgevoerd en welk ministerie voor de kosten op draait. Daarom is nog steeds niet duidelijk wanneer het besluit daadwerkelijk ingaat. „Als je in 2014 een brief schrijft dat je dit gaat doen en nu is dat nog niet ge beurd, dan is dat niet echt helder." Zowel Gelok als Mulder ha mert op het belang van goede communicatie. De laatste is ver rast door het rapport van de HGR. Hij kan zich voorstellen dat zo'n publicatie onrust veroorzaakt. Het HGR-rapport is opgesteld naar aanleiding van de ramp in het Japanse Fukushima. Hoe on waarschijnlijk ook, concludeert de gezondheidsraad, een nucleair on- geval kan zich dus werkelijk voor doen, zelfs in technologisch ge avanceerde landen als België. In Fukishima is geleerd dat de gevol gen van een ernstig nucleair onge val niet beperkt hoeven te blijven tot de onmiddellijke omgeving van een kerncentrale. „Zelfs voor centrales naar westers ontwerp kan een ernstig ongeval gevolgen hebben op grote afstand", schrijft de HGR. In Fukushima moesten ondanks gunstige weersomstan digheden gebieden op dertig kilo meter en meer ontruimd worden. In Tsjernobyl bleek dat bij kinde ren en foetussen op meer dan 100 kilometer afstand later schildklier kanker voorkwam. De Belgische gezondheidsraad pleit ervoor 'rekening te houden met realistische gebiedsgroottes en crisisperiodes en met een grensoverschrijdende Europese impact'. „Alle mogelijke scena rio's, inclusief de minst waar schijnlijke, moeten grondig wor den onderzocht." Ook moet ope ner worden gecommuniceerd met de bevolking. dronk. De officier van justitie: „Hij was 24 uur per dag, zeven da gen in de week dronken." De avond van de 5e september zou hij thuis zijn gekomen en duide lijk hebben gemaakt dat hij seks wilde. Zij wilde dat niet en trok zich terug op een zolderkamertje. Hij ging, aldus de officier, haar achterna, kneep haar keel dicht en eiste dat ze mee ging naar hun slaapkamer. Dat deed ze waarna ze zou zijn verkracht. Later die nacht vluchtte ze het huis uit, alleen gekleed in een och tendjas, en klopte bij de buren aan voor hulp. Die waarschuwden op hun beurt de politie waarna ze onder werd gebracht in een op vanghuis. De man zelf werd acht maan den later opgepakt en verhoord. Maar volgens de raadsman is er nog steeds geen overtuigend be wijs dat hij destijds iets heeft ge daan wat volgens de wet niet mag. Uitspraak 16 maart. VLISSINGEN. De Theo Thijssen- school uit Vlissingen heeft de beste dammers. Zowel de wel pen (klas 5 en 6) als de pupillen (klas 7 en 8) werden gisteren Zeeuws kampioen schooldam- men. De winnaars mogen nu meedoen aan de halve finale van het Nederlands kampioenschap. Zestien teams van verschillende scholen deden gisteren mee aan het kampioenschap. MIDDELBURG. Er komt op korte termijn geen vakbondsactie te gen de inzet van vrijwilligers op de buurtbus. Dat zegt Paula Verhoef van de vakbond FNV in reactie op het besluit van de provincie Zeeland de betaalde chauffeurs op de lijn 507 tussen Axel en Sint Jansteen per r mei te vervangen door vrijwilligers. De vakbond vindt dat ook op buurtbussen betaalde chauf feurs horen te rijden. In Zee land besturen vrijwilligers de buurtbus, maar voor lijn 507 heeft de provincie tijdelijk chauffeurs ingehuurd, omdat daaarvoor aanvankelijk geen vrijwilligers te vinden waren. De FNV overweegt een lan delijke actie en volgens Verhoef zijn de leden daartoe ook be reid. Het is alleen nog te vroeg. „Zeeland is heel uitgesproken in zijn reactie op ons protest, van de andere provincies heb ben we nog niet alle reacties binnen", verklaart Verhoef. „We willen eerst nog in ge sprek, zowel met het Interpro vinciaal Overleg als met Zee land. De rechter verbiedt een staking als we niet eerst alles hebben geprobeerd om tot een oplossing te komen." GOES. Een 52-jarige vrouw uit Goes is dinsdagochtend aange houden nadat zij in dronken toestand drie voertuigen had aangereden. Haar rijbewijs is in genomen. Een getuige zag dat de vrouw rond 09.49 uur op een parkeerterrein aan de 's-Graven- polderseweg tegen een auto botste en daarbij nog enkele paaltjes aanreed. In de eerste in stantie leek het erop dat de vrouw wilde stoppen, maar ze reed toch door. Vervolgens kreeg de vrouw toch het besef dat ze zo niet ver der kon rijden, en wilde ze haar auto verder in de 's-Gra- venpolderseweg parkeren. Ook daar had ze haar voertuig niet onder controle en botste ze te gen de auto's voor en achter haar. Voorbijgangers die het za gen gebeuren, merkten op dat de vrouw dronken was en heb ben de politie gebeld. De verdachte werd meegeno men naar het bureau voor een ademanalyse. Daaruit bleek dat ze meer dan vijf maal de toege stane hoeveelheid alcohol had overschreden. Haar rijbewijs werd ingevorderd. Met een rij verbod van 16 uur en een proces-verbaal op zak mocht ze weer naar huis. AARDENBURG. De politie heeft gistermiddag in Aardenburg een wietkwekerij ontdekt. De eige naar had 174 stekjes staan, meld de wijkagent Henk op Twitter. De kwekerij is ontruimd. Advies: Bij ramp in Doel ook Hulst evacueren door Ernst Jan Rozendaal door Emile Calon MIDDELBURG Getuigen hebben het allemaal van horen zeggen. Zo zei raadsman Bart Vader tegen de Mid delburgse rechters. Volgens hem is er geen enkel bewijs dat zijn cliënt A. van V. uit de gemeente Terneu- zen op 5 september 2013 zijn toen malige vriendin zou hebben ver kracht en haar keel dicht zou heb ben geknepen. Isa Berrevoets van De Morgenster uit Kerkwerve werkt haar partij in op perste concentratie af. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36