Je probeert iemand in het zadel te helpen strand mag ZorgSaam houdt 1,5 miljoen over manier om bedrijven en projecten te financieren ZEELAND 3 Ook zij kregen geld bijeen via crowdfunding In 2012 sloot Petra de Boe- vere haar slijterij in Breskens en opende een nieuwe win kel in Sluis. Honderd men sen investeerden ieder tooo euro in de zaak, in ruil voor 1200 euro aan cadeaubonnen die ze later in de winkel kon den verzilveren. Café Bardot aan de Vlas- markt in Middelburg kon in 2013 beginnen dankzij vrien den en bekenden die bereid waren erin te investeren. „Het ging om een man of vijftien", zegt eigenaar Ro land Verdam nu. „Zij krijgen een bepaalde rente en boven dien korting als ze in de zaak wat bestellen. Eén keer per jaar geven we een groot feest voor hen." In de cultuursector zijn volop voorbeelden te vin den. Zo haalde het duo Romi Cage 24.000 euro op om in Amerika een album op te ne men. Ook bijvoorbeeld de jongste cd van Mar jon van Iwaarden kwam op deze ma nier tot stand. Dat geldt te vens voor diverse films, zoals recent De overkant en mo menteel Petit Paris. Willem de Rijke uit Arnemuiden is een van de honder den mensen die hebben geïnvesteerd in Brouwerij Kees, de onderneming die Kees Bubberman in 2014 begon op het Middelburgse bedrijventerrein Ar- nestein. „Ik ben een bierliefheb ber, ken Kees goed en zijn bier is uniek", zegt De Rijke. „Op deze manier probeer je iemand in het zadel te helpen." Hij hoefde niet lang na te den ken over een aandeel in het be drijf, ook omdat het risico beperkt is. „Na vijfjaar krijg je je investe ring, als het goed is, terug. Het is net als bij beleggen: je moet het niet met je laatste geld doen." Bubberman heeft twee acties met crowdfunding gedaan. Bij het opstarten van het bedrijf vond hij 154 mensen bereid samen een ton te investeren, ongeveer een derde van de totale kosten. Recent leg den 249 mensen nog eens 23.750 euro op tafel voor een extra vergis- tingstank, ditmaal niet als lening met rente maar in ruil voor een doos Russian Imperial Stout, die december volgend jaar zal worden geleverd. „Zonder crowdfunding zou het wel moeilijk zijn geweest om het allemaal voor elkaar te krijgen", zegt Bubberman. De acties zelf lie pen opvallend gesmeerd. „Ik was al een bekende bierbrouwer en had een goede reputatie. Daardoor weten ze wie je bent en wat je kunt. Dan is het niet moeilijk om mensen te vinden die willen mee doen." „Binnen een maand was het dan ook gepiept, maar daar heb ik wel jaren voor geïnvesteerd. Als je iets nieuws begint en niemand kent je, dan wordt crowdfunding wel heel lastig." sers willen laten zien hoe het vroeger ging", zei ze gisteren in een Kamerdebat over visserij. „Van deze oude mannetjes - ze zijn vitaal hoor - heb ik ge hoord dat er in 50 jaar nog nooit een paling in de fuiken heeft gezeten. De staatssecreta ris zadelt deze mensen op met een duur onderzoeksbureau. Dat moet echt praktischer. Kan de plaatselijke bromsnor niet el ke dag een oogje in het zeil hou den?" Van Dam: „We verstaan el kaar goed. Geen dure bureaucra tie. Dat is ook niet de bedoe ling. Maar ik wil wel dat goed wordt bijgehouden wat er in de fuiken zwemt." Twee jaar geleden leek er nog niets aan de hand te zijn. ZorgSaam scoorde prima in aller lei ranglijsten. Totdat plots bleek dat ze financieel aan de afgrond stond. Over 2014 boekte ze een verlies van bijna 12 miljoen euro. Hoewel veel lager dan het aanvan kelijk verwachte verlies van rond de 25 miljoen euro, moesten een stel pijnlijke operaties worden uit gevoerd. Dat kostte uiteindelijk 350 mensen hun baan. Al die pijnlijke maatregelen hebben het gewenste effect, laat ZorgSaam weten op basis van de voorlopige cijfers over 2015. Met nadruk: voorlopig. Er is nog geen Pijnlijke maatregelen hebben het gewenste effect, laat ZorgSaam weten op basis van voorlopige cijfers over 2015. rekening gehouden met incidente le posten die bij het opstellen van de jaarrekening behandeld wor den. Ook de accountant moet nog zijn fiat geven. De definitieve cij fers komen eind mei. Dan ook geeft directeur René Smit inhou delijk commentaar. In het voorlo pig resultaat zit ook het extra geld dat ZorgSaam van het Rijk heeft gekregen voor de spoedeisende hulp en acute verloskunde. „Na eerdere verliezen en rode cijfers in 2014 is het voorlopig positieve re sultaat over 2015 prachtig nieuws", zegt woordvoerder René Maas. „Het is een nieuw begin dat vertrouwen en perspectief brengt. Het bevestigt dat de ingezette lijn het juiste pad is." Oud-topman Maarten Rutgers zei in november tegen deze krant dat een winst van 6 miljoen euro per jaar nodig is om ZorgSaam fi nancieel gezond te maken. Ook het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis streeft ernaar om de jaarrekening 2015 eind mei be kend te maken. De directie heeft eerder gezegd uit te gaan van een 'Het is een nieuw begin dat vertrouwen en perspectief brengt' 'voorzichtig positief resultaat'. Het ADRZ boekte over 2014 nog een verlies van 13,3 miljoen. DONDERDAG 3 MAART 2016 netwerk haal je geen geld op De afgelopen jaren zijn er in Zeeland al vele crowdfunding- acties opgezet. Enkele ge slaagde voorbeelden: In 2015 werd landelijk in totaal 128 miljoen euro via crowdfunding opgehaald. In 2014 was dat nog de helft: 63 miljoen euro. In Zeeland leverde crowdfunding vorig jaar 12,5 miljoen euro op, inclusief 10,6 miljoen euro voor het ADRZ. Willem de Rijke (links) investeerde in de brouwerij van Kees Bubberman. „Ik ben een bierliefhebber, ken Kees goed en zijn bier is uniek." foto Ruben Oreel door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN. Zorginstelling Zorg Saam Zeeuws-Vlaanderen heeft fi nancieel het lek boven. Uit voorlo pige cijfers blijkt dat ze over 2015 een winst boekt van anderhalf mil joen euro. René Maas, woordvoerder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35