Woede over bomenkap Vissen met fuiken op Blote kinderen fotograferen Plat Crowdfünding is de sociaalste 2 ZEELAND De provincie gaat crowdfünding bij bedrijven en organisaties stimuleren. Toch is het ook geen wondermiddel. COMMENTAAR De angst voor seksueel misbruik van kinderen zit er diep in. Sinds Nederland misselijkmakende affaires meemaakte als de Amsterdamse zedenzaak rond kin derdagverblijf't Hofnarretje en de zaak van de Bra bantse zwemleraar Benno L., staan we op scherp. Dus het nieuws dat een Middelburgse zwemtrainer verdacht wordt van het maken van foto's van kinderen die zich omkleden, hakt er ste vig in. Hoe ver deze jonge zwemtrainer precies is gegaan, wie hij heeft gefotografeerd en wat hij met de foto's heeft gedaan, is nog onduidelijk. Dit leidt tot grote ongerustheid bij de ouders. Voorlopig kan het in deze zaak nog alle kanten uit. Van onge zond voyeurisme van een dom me zwemtrainer tot een stap op weg naar pedofiel seksueel mis bruik. Dat de verdachte nog vrij rondloopt, wijst mogelijk op een relatief onschuldige variant. Wat het ook wordt, deze jongeman lijkt op zijn minst het vertrou- Een zinnig advies aan iedereen die in vreemd gedrag vervalt: zoek hulp voor het te laat is wen van zijn pupillen en van hun ouders zeer ernstig te hebben geschaad. Dat is waarschijnlijk niet te repareren. Het is steeds weer verbijsterend hoe gemakke lijk seksuele belangstelling kan ontaarden. Benno L. zélf kwam vorig jaar met een zinnig advies aan iedereen die in vreemd ge drag vervalt: zoek hulp voor het te laat is. MIDDELBURG Met het kappen van de abelen aan de Loskade moest gisteren definitief een eind ko men aan het gezaag in de Middel burgse raad over de karakteristie ke bomen. Maar, zoals te verwachten viel, is de oppositie niet blij met de daadkracht van het college. Piet Kraan van de Lokale Partij Middel burg, namens oppositiepartijen een van de ferventste voorvech ters van behoud van de abelen, klimt in een brief aan B en W en de coalitiepartijen in de hoogste boom. Hij laakt de 'slinkse wijze' waarop het college nog geen twee dagen na het raadsbesluit 'als een dief in de nacht' de bomen heeft laten kappen. B en W benadrukken volgens Kraan altijd dat ze raadsbesluiten loyaal uitvoeren. Maar de, 'met zeer brede steun aangenomen', LPM-motie om weer zebrapaden aan te brengen op oversteekplaat sen in het stationsgebied leidde drie maanden later bijvoorbeeld nog niet tot resultaat. Het steekt hem dat het college en de coalitie partijen het 'oordeel van ruim vijf duizend Middelburgers' (die hun handtekeningen zetten voor be houd van de bomen, red) niet tot hun 'al dan niet democratische oren hebben laten doordringen'. Almanak Op die Goese basisschool kregen leer lingen uit groep zes een les over de Nederlandse taal. Zo ging het ook over woorden met meerdere betekenissen. „Plat", zei de juf, „kan bijvoorbeeld over het land schap gaan, maar ook over de taal die iemand spreekt." Een leerling snapte niet wat zijn lera res bedoeld en keek haar vragend en stak zijn vinger op: „Plat kan over de taal?" Een tweede leerling begreep meteen waar het over ging en keek zijn klas genoot lachend aan. „Ja, want dat is hoe jouw moeder praat!" Ter Reede nog zeker dag dicht Verpleeghuis Ter Reede aan de Vondellaan blijft nog zeker tot vandaag ge sloten voor bezoekers. Van ochtend wordt bekeken of het norovirus geheel uit het verpleeghuis is verdwe nen. De klachten van bewo ners over diarree of braak neigingen namen de afgelo pen dagen gestaag af, maar drie bewoners hadden gis teren nog last. Pas als echt vaststaat dat het virus is uitgebannen, gaat het licht op groen voor contacten met bewoners en mede werkers in andere vestigin gen van Ter Reede. Ook de strenge hygiënemaatrege- len blijven dus van kracht. Subsidie voor cultuurhistorie Eigenaren van een varkens kot, wagenhuis, bakkeet of een ander cultuurhisto risch element in gemeente Veere, kunnen subsidie krijgen voor herstelwerk. Tot en met 2019 zal Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) ieder jaar voor één tot drie van die historische bouwwerken subsidie geven van maxi maal 40 procent. Dat is af hankelijk van onder meer de zeldzaamheid, de loca tie en de staat van onder houd. Voor het inschrijfformulier kunt u naar de site land- schapsbeheerzeeland.nl Popup Rabobank op Kenniswerf Het eerste popup-kantoor van Rabobank Walcheren en Noord-Beveland opent op de Kenniswerf in Vlis- singen. Het kantoor aan Edison- weg 37 richt zich op advise ring en dienstverleningen aan bedrijven in Dok 41 en op de Kenniswerf. Rabo bank wil vaker ad-hockan- toren gaan openen op plaat sen waar veel activiteit en bedrijvigheid is, zegt mar ketingmanager Klaas Roe lof Hofman. „Ook waar bij voorbeeld veel woning bouw is, openen wij een tij delijke hypotheekwinkel." Een nieuw plafond in één dag! VLISSINGEN. Voor de verbouwing van het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis in Vlissingen trok het publiek vorig jaar massaal de por temonnee: 10,6 miljoen euro werd er opgehaald. Inmiddels is het landelijk hét succesproject op het gebied van crowdfünding. De provincie be gint nu een cam pagne om ook an dere Zeeuwse orga nisaties en bedrij ven te wijzen op de kracht van deze vorm van financie ring. Die is groot, weet Gijsbert Ko ren van Douw&Koren. Dat is lan delijk het voornaamste adviesbu reau op dit gebied en het staat ook de provincie Zeeland bij. Crowdfünding is geen wonder middel, zegt hij. „Het lukt zeker niet bij alle projecten. Het is geen kwestie van op een knop drukken en er komt geld uit." „Afgelopen jaar is met het ADRZ een enorm project gecrowdfund. Vooral daardoor had Zeeland lan delijk een behoorlijk groot aan deel: 12,5 miljoen euro. Het voor beeld van het ziekenhuis zal an dere ondernemers in de provin cie zeker inspireren om op klei nere schaal ook zo iets te doen." „Banken financieren steeds min der. Tegelijkertijd zijn er inmid dels de technische mogelijkhe den om zelf geld op te halen. Dankzij online communicatie zo als sociale media is het heel goed mo gelijk om zo'n ac tie te organiseren." „Bij crowdfünding ga je binnen je netwerk op zoek naar geld voor je eigen project en iedereen kan er uiteindelijk aan meedoen. De ondernemer of projecteige naar moet een duidelijke en inte ressante tegenprestatie bieden en er is een helder doelbedrag, met een deadline. De spelregel is: als op die datum het doelbe drag niet is gehaald, gaat het pro ject niet door en krijgen deelne mers hun geld terug." „Crowdfünding is geen oplossing voor iedereen die geld zoekt of een gat in de begroting heeft. Als je een goed plan hebt met een bescheiden financieringsbe hoefte en je netwerk gaat erach ter staan, dan is het een interes sante vorm. Dat geldt zeker ook voor maatschappelijke en cultu rele projecten." „Er wordt relatief weinig mis bruik van gemaakt, omdat crowd- funding zo sociaal is. Je ziet pre cies wat het plan is en je kunt op de voet volgen hoe het ermee staat. De ondernemer begint ook bij de men sen die dicht bij hem staan. Als die mee doen, geeft dat vertrou wen voor de mensen die wat verder weg staan. Als er geen dui delijk, concreet plan is, prikken mensen daar heel snel doorheen. Investeerders stappen niet in vage plannen en doen pas mee als anderen meedoen." „Begin altijd in je eigen netwerk. Ga er niet van uit dat mensen vanuit het niets in je gaan inves teren. En maak investeerders en thousiast voor je project, betrek ze erbij, zodat zij zich mede-on dernemer gaan voelen." Anders dan zijn voorganger Sharon Dijksma, gaat staatssecre taris Martijn van Dam van Eco nomische Zaken wel door de knieën voor de Tweede Kamer. Hij wil vissen met fuiken op de stranden toestaan. Althans, dit jaar en bij wijze van proef. Want net als Dijksma wil hij absoluut niet dat er ook maar één paling in de fuiken terechtkomt. De pa ling staat er beroerd voor en is beschermd. Om te voorkomen dat in het hele land fuiken op de stranden komen te staan, maakt Van Dam een uitzondering voor de Zeeuwse vissers. Zij mogen met fuiken vissen, mits een on derzoeksbureau erop let dat er geen paling wordt bijgevangen. 'Kan de plaatselijke bromsnor niet elke dag een oogje in het zeil houden?' Dat is voor PvdA-Kamerlid Lutz Jacobi - die zich al jaren in zet voor de Zeeuwse fuikenvisse rij - te gortig. „De Zeeuwse vis- Binnen enkele uren was de Loskade geheel 'abeelvrij'. foto Lex de Meester door René Hoonhorst Tip? redactie@pzc.nl VUSSINGEN VEERE VLISSINGEN Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Zonder een door Rolf Bosboom Hoe doet Zeeland het op dit ge bied? In 2015 werden landelijk meer dan 3500 projecten gecrowdfund. Hoe komt het dat crowdfünding zo populair is? Per project werd afgelopen jaar gemiddeld 35.000 euro bijeengebracht. Wat is het belangrijk ste verschil met een gewone geldinzamelingsactie? Is dit in alle gevallen een goede manier van financieren? Wordt crowdfünding ook wel eens ingezet met minder oprechte be doelingen? Hoe zorg je ervoor dat je crowdfun- dingsactie succesvol wordt? door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. Na jaren discussie en getouwtrek mag het dit jaar dan toch: vissen met fuiken op de stranden van Veere. Maar alleen onder strikte voorwaarden. Lutz Jacobi, Tweede Kamerlid PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34