Tentoonstelling over Amy Winehouse in het Joods Historisch Museum 28 CULTUUR SHOW De intieme expositie Amy Winehouse: A Family Portrait laat een andere kant van de te jong overleden zangeres zien. De zangeres kon niet luisteren naar haar eigen muziek. Die is daarom ook niet te horen bij Amy Winehouse: A Family Portrait. Wel de 'chill out tape' die ze als 13-jari- ge samenstelde en waar ze ook als twintiger nog graag naar luister de. Onderdeel van de expositie is een vel papier waarop ze in zo'n echt jongemeisjeshandschrift no teerde welke 25 nummers op het bandje stonden. Twee liedjes van een plaat van de Mickey Mouse Club waren er bij. En ook wat nummers van de in de jaren negentig populaire acts The Offspring, Luscious Jackson en Ben Folds Five, maar voor de rest ging het om muziek van ver voor haar geboorte. Jazz en soul vooral, van artiesten als El- la Fitzgerald, Curtis Mayfield, Ni- na Simone, Isaac Hayes, Frank Si natra en Louis Armstrong. Hoe kwam een meisje van haar leeftijd aan de liefde voor zulke muziek? Modeliefhebbers kunnen zich verlustigen aan vitrines vol schoenen met hoge hakken Haar vader Mitch speelde een rol in Amy's muzikale vorming, maar belangrijker was haar vier jaar oudere broer Alex. Toen ze als meisje vanuit zijn kamer een keer muziek hoorde van jazzpianist Thelonious Monk, was ze direct gefascineerd. Dezelfde Alex is ook de samen steller van Amy Winehouse: A Fami ly Portrait. De tentoontstelling opende in 2013 in The Jewish Mu seum in Londen. Na soortgelijke musea in Tel Aviv, Wenen en San Francisco is ze nu beland in het Joods Historisch Museum in Am sterdam. 'Wienhause' heetten de voorou ders van haar vaders kant nog toen ze in de negentiende eeuw van Oost-Europa naar Engeland trokken om zich in Londen te ves tigen. Ook de voorouders van Amy's moeder hadden die weg af gelegd. De in 1983 geboren zange res werd niet religieus opgevoed, maar men hechtte thuis wel aan Joodse tradities. Amy Winehouse was, benadrukt de tentoonstel ling, ook trots op haar Joodse ach tergrond. Maar het vaak vertelde verhaal dat ze als een ware jiddische ma ma altijd kippensoep voor haar lijf wachten kookte, moet lariekoek zijn. In een interview met de Brit se krant The Guardian zei Alex Winehouse dat zijn zus die één keer voor hem had gemaakt en dat de soep niet te vreten was. Voor de rest wil hij, als het om zijn zus gaat, van geen kwaad we ten. Algemeen bekend is hoe tra gisch het met haar is afgelopen en hoe dramatisch de tijd was die daaraan voorafging. Maar in de tentoonstelling komt dat alles niet aan bod. Behalve op haar jeugd ligt de nadruk vooral op haar passies voor muziek, mode en Londen. El lende? Op een cover van het blad Rolling Stone, die op de expositie hangt, zie je op haar linkerborst de naam Blake getatoeëerd staan: de voornaam van haar echtgenoot Blake Fielder-Civil, de man die zo'n grote rol speelde in haar on dergang. Het is op Amy Winehouse: A Fami ly Portrait eigenlijk de enige ver wijzing naar het onheil dat de zan geres ten deel viel. De veelbesproken documentaire Amy van vorig jaar, afgelopen weekeinde nog bekroond met een Oscar, leidde vooral tot somber heid. Op de tentoonstelling is ge noeg ontroerends te zien, maar het levert de bezoeker vooral een goed gevoel op. We leren de jonge Amy kennen als een doodgewoon Joods meisje, dat gek was op Snoopy, graag zong en danste en zielsveel van haar grootmoeder hield. Diezelfde oma was een belangrijke inspira tiebron voor haar latere kleding- stijl als zangeres. Modeliefhebbers kunnen zich vergapen aan vitri nes vol fiftiesjurkjes en schoenen met duizelingwekkend hoge hak ken. Muziekliefhebbers leren van haar uitgebreide cd- en lp-collec- tie dat ze behalve van al die oude jazz en soul zeker ook van heden daagse muziek hield: er zat werk van de rapper Nas en de neosoul- zangeressen Lauryn Hill en Mary J. Blige tussen. Heel mooi is een filmpje dat werd gemaakt tijdens een uitvoe ring van de theaterschool waar ze als tiener een leerling was. Een groot koor van schoolgenoten en daarvoor, als leadzangeres, een piepjonge Amy Winehouse: vro lijk, zelfverzekerd, getalenteerd, voorbestemd voor een grote toe komst. Ach Amy... Gewoon een Joods meisje dat van Snoopy hield Zangeres Amy Winehouse in haar huis in de Londense wijk Camden, foto Mark Okoh/Camera Press door Peter van Brummelen JOODSE TRADITIES ZELFVERZEKERD Tentoonstelling Amy Winehouse; A Fa mily Portrait. Te zien: t/m 4/9, Joods Historisch Museum, Amsterdam. Info: www.jhm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27