Curatoren Perry praten verder over doorstart Maersk wil vrouwen behouden en geeft beter zwangerschapsverlof Losse werknemer staat sneller op straat Zoek een nieuwe sloep 22 Corbion groeit in Thailand Airbus breidt uit in China Bijna niemand krijgt nog een vast contract, blijkt na acht maanden Wet Werk en Zekerheid. De wet werkt niet. Corbion, het vroegere CSM, trekt 85 miljoen euro uit voor investeringen in Thailand. Het grootste deel betreft de bouw van een fabriek voor productie van biologisch afbreekbaar plas tic op basis van melkzuur. Vliegtuigbouwer Airbus breidt uit in China. Het bedrijf bouwt een fabriek waar toestellen uit de A330-reeks worden klaargemaakt voor oplevering. Topman Fabrice Brégier (foto) sprak gisteren van 'een mijlpaal'. DEN HAAG. Personeelsfunctiona ris Martine Mul van Tuincen trum Osdorp wil graag 'goed zijn voor haar mensen', maar vaste contracten geeft ze nauwelijks meer. „Je denkt wel drie keer na voordat je iemand in vaste dienst neemt. Bij ziekte moet je twee jaar doorbetalen, plus de kosten voor vervanging en daarna ook nog een transitievergoeding mee geven." De Wet Werk en Zekerheid is nog geen jaar op stoom, maar de kritiek is niet van de lucht. Hoog leraren, juristen en werkgevers schetsten gisteren in de Tweede Kamer een somber beeld. De be oogde zekerheid is ver te zoeken. Werknemers staan sneller op straat in plaats van dat ze na twee jaar een vast contract krij gen. Ondernemers durven vaste dienstverbanden niet aan, omdat ze vaste werknemers in sommige gevallen moeilijker kunnen ont slaan. Bovendien moeten ze werk nemers bij ontslag een transitie vergoeding betalen. Opmerkelijk is dat ook de werkgeversorganisaties nu hoog van de toren blazen. Michael van Straalen van MKB Nederland keerde zich tegen de wet, terwijl zijn voorganger nog voor de af spraken had getekend. Eerder trok voorman Hans de Boer van VNO-NCW al zijn handen ervan af. Minister Asscher (Sociale Za ken) bestrijdt dat. Hij klampt zich vast aan recente cijfers van het CBS waarin het laatste kwar taal van 2015 een lichte stijging van het aantal vaste contracten laat zien. „Dat is hoopgevend. Ik hoop dat dit doorzet." Toch neemt de druk op hem toe om de wet te verbouwen. De criti casters vinden een luisterend oor in de Tweede Kamer, ook bij coa litiepartijen VVD en PvdA. „Wij zijn bereid knelpunten aan te pakken om dat doel te halen", zegt PvdA-Kamerlid Roos Vermeij. Ze wil onder meer een oplossing voor sectoren met sei- zoenswerk, zoals de horeca en re creatie. Daar klagen ondernemers dat ze seizoenkrachten niet meer dan twee seizoenen aaneengeslo ten kunnen laten werken, omdat er daarna minimaal 6 maanden tussen een nieuw contract moet zitten. Anders moeten ze de sei zoenkrachten een vast contract geven, wat voor velen onbetaal baar is. Coalitiegenoot WD wil het ontslagrecht aanpassen, net als oppositiepartijen CDA en D66. De drie partijen die flirten met het idee om samen een nieuw ka binet te vormen na de verkiezin gen, vinden elkaar in hun kritiek. „Kantonrechters willen meer maatwerk kunnen leveren dan nu mogelijk is, daar moet de mi nister naar kijken", stelt WD'er Bas van "t Wout. „Nu zijn de gronden om iemand te ontslaan strikt opgenomen in de wet, met als gevolg dat contracten via de rechter minder snel ontbonden worden dan voorheen. Zelfs als de verhouding tussen werkgever en werknemer is verziekt. Voor heen kon de werknemer in zo'n geval met een zak geld afscheid nemen." Hoe sneller de wet wordt ver bouwd, hoe beter, vindt D66-Ka- merlid Steven van Weyenberg. „Het doel van deze wet wordt niet bereikt. Misschien zelfs het tegenovergestelde. Dat is een pijn lijke conclusie. Ik maak me heel veel zorgen om de 2 miljoen Ne derlanders met een tijdelijk con tract, die niets liever zouden wil len dan een vaste aanstelling." AMSTERDAM. De curator van Perry Sport en Aktiesport gaat vandaag en morgen met negen partijen in gesprek over een doorstart van de sportwinkelketens. Het gaat zowel om investeerders als concurrenten uit de branche, uit binnen- en bui tenland. In totaal hadden zich twintig partijen met interesse gemeld. De curator heeft daar de beste kandi daten uit geselecteerd. Die hebben ook een geheimhoudingsverkla ring getekend en een speciaal in formatiepakket ontvangen. Het is de bedoeling om zoveel mogelijk winkels van Perry Sport én Aktie sport tezamen in één deal te verko pen. Of dat gaat lukken moet voor het weekend blijken. De 2.500 medewerkers van Un limited Sports Group (USG), het failliete moederbedrijf van de sportketens, hebben hun salaris over februari nog niet uitbetaald gekregen. „De banken hebben één dag voor de salarisbetalingen het krediet opgezegd en alle rekenin gen geblokkeerd", aldus een woordvoerder van curator Toni van Hees. „Het UWV neemt de be talingsverplichting over, maar dat neemt enkele weken in beslag." Het UWV laat weten dat de sa larissen op 11 maart worden be taald. KOPENHAGEN, 's Werelds groot ste scheepvaartconcern Maersk verruimt het zwangerschapsver lof. De nieuwe regeling geldt over de hele wereld. Het Deense bedrijf, met een groot kantoor in Nederland, wil zo meer vrouwen aantrekken en vooral voor het be drijf behouden. „Als maritiem be drijf moeten we moeite doen vrouwen te werven. Het is zon de als al die talenten via de ach terdeur weer verdwijnen", zegt Susanne Marston, vice-president van containeroverslagbedrijf APM, een Maerskdochter. Maersk geeft vrouwelijke werk nemers achttien weken zwanger schapsverlof, ook bij adoptie. In Nederland is zestien weken de wettelijke norm. Daarnaast biedt het bedrijf een halfjaar lang een geleidelijke terugkeer naar het werk. Wie een voltijdscontract heeft mag een halfjaar vier da gen in de week werken. „Met be houd van salaris." Het concern introduceert de nieuwe zwangerschapsregeling officieel op Internationale Vrou wendag, volgende week dinsdag. „Dat de scheepvaart een mannenwereld is mag geen ex cuus zijn." Wereldwijd is 24 pro cent van de senior management functies bezet door een vrouw. De stap van Maersk staat niet op zich. De Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) deed gisteren een oproep om ook vaders van pasgeboren kinderen langer be taald verlof te geven. In Neder land wordt dat verlof vanaf vol gend jaar uitgebreid van twee naar vijf dagen. Dat is volgens de OESO te kort. Wereldwijd geldt volgens de OESO een periode van 8 weken. Het wereldwijde beleid van Maersk voor vader schapsverlof is in lijn met de Ne derlandse wetgeving, zegt Marston. „Vijf dagen klinkt niet sensationeel, maar dat is het bij voorbeeld in Angola wel." Economie 'Asscher moet flexwet aanpassen' door Deborah Jongejan 8 Hoewel de Wet Werk en Zekerheid pas 8 maanden van kracht is, uiten juristen, werkgevers en politici felle kritiek omdat de wet zijn doel voorbij zou schieten. DUBAI. De crisis is volledig voorbijge gaan aan de Dubai International Boat Show, die tot en met zaterdag in het golfstaatje wordt gehouden. De meest luxe jachten liggen te wach- door Annemieke van Dongen door Leon van Heel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22