op WK Teamsprinters verrassen met zilver Oranje boekt in Den Haag benauwde zege op Zwitserland: 4-3 20 SPORT Het Nederlands vrouwenteam zette gisteren tegen Zwitserland de eerste stap naar de Olympische Spelen in Rio. Oranje won nipt. De weg naar de Olym pische Spelen in Rio de Janeiro ligt voor de beste voetbalsters van Nederland nog helemaal open. De Oranjevrouwen wonnen gisteravond het eerste van totaal drie duels tij dens het kwalificatietoernooi. Zwitserland werd met 4-3 versla gen. Oranje scoorde binnen zes minu ten drie keer, maar maakte het, onbe grijpelijk genoeg, nog spannend in de slotfase ook. Het kan raar lopen. De Oranjevrou wen maakten gisteren in een paar mi nuten meer indruk dan tijdens heel het WK van afgelopen zomer in Ca nada. Als dit toernooi om plaatsing voor de Olympische Spelen in Rio de Janeiro ook een manier was om re vanche te nemen, dan is daar gistera vond door de overwinning een begin mee gemaakt. Al toonde Oranje gis teravond toch óók weer de enorme kwetsbaarheid: een riante 4-1 voor sprong verdampte bijna nog. Maar bij 4-3 bleef het. Altijd en overal Vivianne Miedema, altijd en overal scorend behalve toen heel Nederland tijdens het wereldkampioenschap meekeek, maakte vlak na rust de cru ciale treffer. Ze zorgde voor de 2-1 voorsprong, maar veel belangrijker: voor opluchting en misschien wel be vrijding. Want vrijwel direct scoor den ook Mandy van den Berg en Sha- nice van de Sanden, net in het veld. Drie doelpunten binnen zes minu ten, ongekende luxe. En opluchting ja. Want de eerste wedstrijd van het Olympisch kwalifi catietoernooi tegen Zwitserland was voor Nederland een hernieuwde ken nismaking met de Oranjevrouwen na het mislukte WK in Canada. Dat toer nooi deed het imago van de sport niet goed terwijl het podium vooraf juist werd gezien als de ultieme kans om af te rekenen met de eeuwige twijfels. Het publiek was gisteren on danks de vele campagnes niet mas saal naar het stadion van ADO Den Haag gekomen. Al werkt het relatief late aanvangstijdstip op een doorde weekse avond niet bevorderlijk voor een stadion dat vooral bevolkt moet worden door jeugdige voetbalfans. Dat de tweede wedstrijd aanstaande zaterdag tegen Noorwegen op het Rotterdamse Kasteel wel bijna uitver kocht is, zegt wat dat betreft genoeg. Miedema blikte deze week nog maar eens terug op dat bewuste we reldkampioenschap aan de andere kant van de oceaan. De spits was kraakhelder in haar analyse: de acht ste finale was totaal niet waar ze voor gekomen waren. De volle stadions en de vele media-aandacht hadden toch meer indruk gemaakt dan de voetbal sters vooraf konden vermoeden, gaf ze toe. De druk was daardoor in juni groot. Misschien wel te groot. Slecht begin Een slecht begin, een achterstand na vier minuten en slap verdedigen, deed gisteren opnieuw het ergste ver moeden. Maar daarna ging de schroom er dus (in ieder geval tijde lijk) vanaf. Manon Melis was voor rust al koel als penaltyneemster, doelpunt num mer 58 als international. Toch wankel de Oranje in de tweede helft tegen Zwitserland, de nummer twintig van de wereldranglijst. Ten teken dat het de laatste twee wedstrijden tijdens dit kwalificatietoernooi tegen Noor- Oranje n maakte gisteren in een paar minuten meer indruk dan tijdens heel het WK van afgelopen zomer in Canada wegen en Zweden over negentig mi nuten toch echt stabieler moet. Het was gisteravond voor later zorg. Want de weg naar Rio de Janeiro ligt nog open. In de andere groepswed strijd tussen Noorwegen en Zweden was het lang spannend. In het sta dion van Excelsior in Rotterdam zet te de Zweedse Lisa Dahlkvist haar ploeg al na amper twee minuten spe len op een 1-0 voorsprong. Maar daar bij bleef het op Woudenstein uitein delijk. Zaterdag speelt Nederland in Rotterdam bij Sparta tegen Noorwe gen en ontmoeten Zwitserland en Zweden elkaar op Woudenstein. Bizar'. 'Extreem lekker'. 'Echt gaaf. De teamsprin ters komen superlatieven tekort om de vreugde over hun prestatie op de openings dag van het WK baanwielrennen uit te kunnen drukken. Met een zilveren plak is de titelstrijd in Londen voor de oranje afvaardi ging gisteren uitzonderlijk goed begonnen. Hun WK-prestatie ten spijt, Jef frey Hoogland, Hugo Haak, Nils van 't Hoenderdaal en Matthijs Büchli krijgen zo nu en dan zelfs de vraag of ze wel serieus aan fiet sen doen. Met zulke benen, zo ste vig als boomstammen, kom je toch geen berg op. Dat klopt. Maar op een wielerbaan komt het aan op brute kracht, op ultieme snel heid. Sprinten op de baan is een krachtsport, heeft nog maar wei nig met wielrennen te maken. En dus zitten ze tijdens hun intensie ve trainingsweken doorgaans lan ger in het krachthonk dan op het zadel. Dat loont. De vaderlandse mastodonten hebben in korte tijd hun fysieke achterstand op de bui tenlandse concurrentie goedge maakt, en weten hun power bo vendien beter dan ooit over te brengen op de pedalen. Vorig jaar nog werden ze vijfde op het WK. Daar waren ze toen best tevreden mee. Nee, dat is nog niet eens zo lang geleden. En nu zijn ze stiekem - terwijl het de eni- ge opdracht was een olympisch ticket binnen te hengelen - zelfs een beetje teleurgesteld als in de slotronde de finale van Nieuw-Zeeland wordt verloren: 43457 om 43,469 Op het Lee Vally VeloPark in Londen, daar waar tijdens de Olympisch Spelen van Londen de Britten de internationale concur rentie in 2012 vermorzelden, bleek gisteravond dat de wereldorde is veranderd. De Engelsen verpruts ten hun rit en bleven ver van het podium, de Fransen konden hun wereldtitel van 2015 niet prolonge ren. Nederland voegt zich, na ja ren opbouwen, bij de top. Weg naar Rio nog open door Daniël Dwarswaard Vreugde bij Oranje na de 4-1 van inval ster Shanice van de Sanden. Nederland won met 4-3. foto ANP door Edward Swier Nils van 't Hoenderdaal, Jeffrey Hoogland en Hugo Haak. foto Cor Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20