ff 14 NIEUWS t mm m -;;ï A-, 1 ~Wk2> £«S^ *X-"v] - v 7' - v - - fli V TIEN MILJOEN HULPGELD, HOE IS HET BESTEED? De eerste ebola-do- de die Maseray Kamara (52) be groef in januari 2015 was een kind van nog geen jaar oud. Ze kleedde het liefdevol aan zoals ze altijd haar eigen kind aan kleedde en legde het in een lijken zak. Die verdween in de aarde op een heuvel net buiten de stad Bo, Sierra Leones tweede stad in het zuidoosten van het land. Kamara verloor twee van haar zeven kinderen aan ebola en over leefde zelf de ziekte. „Direct nadat ik genezen was, meldde ik me aan voor het begrafenisteam. Ik was immuun, dus kon de doden een waardig en veilig afscheid geven." Elke dag draaide ze minstens zeven begrafenissen als lid van een van de acht teams; alle doden van Bo werden uit voorzorg ver plicht begraven door speciale teams, begeleid door een imam of pastor. Midden februari 2016 staat Kamara op diezelfde kurkdroge heuvel, waar de warme wind tus sen 3.380 zwarte bordjes met wit te letters waait. Ter nagedachtenis aan Hasan Suma, overleden op 17 augustus 2015,1 jaar oud, staat op een bordje. „Het is niet fijn om hier te zijn. Ik bedenk onder wel ke omstandigheden we hier werk ten." Maar ze moet verder. Zoals Kamara haar leven weer op de rit probeert te krijgen, geldt dat voor heel het land. Bijna twee Het leven hernam eind vorig jaar zijn loop. Markten zijn levendig en vol, scholen zijn weer open jaar nadat het ebolavirus uitbrak in de regio en in Sierra Leone bijna 4.000 levens eiste, krabbelt het land weer op. De Giro 555 ac tie 'Stop de ebolaramp' die in no vember 2014 startte, bracht uitein delijk bijna 10,5 miljoen op; dat geld werd verdeeld over de drie zwaarst getroffen landen. Ruim anderhalfjaar later is dat extra Ne derlandse hulpgeld op (zie kader) en gaat het land verder waar het was gebleven. Sierra Leone werd eind vorig jaar ebola-vrij verklaard, en op en kele gevallen in januari na bleef het dat ook. Het leven hernam zijn loop; de markten van Free town, Bo en Makeni zijn levendig en vol, het vlees ligt te sissen op de bakplaten. Motortjes scheuren over de asfaltwegen langs onein dige rijen palmbomen, voor land bouw platgebrande stukjes grond en langs borden die waarschuwen voor aids, ebola, erosie en corrup tie. De scholen - tijdens de uit braak negen maanden gesloten zo dat 1,7 miljoen kinderen niet naar school konden - zitten weer vol. „Ebola was een ramp, maar het heeft ook iets goeds in gang ge zet", zegt Mohamed Haggi Ka mara van Development Initiative Programme, partner van Unicef. Haggi staat in een klein gezond heidscentrum nabij Masiaka, tus sen tientallen jonge vrouwen met zuigelingen op schoot. Baby's krij sen, in een kamertje verderop zit ten twee kersverse moeders uit te rusten. „Tijdens de uitbraak was het leeg hier, mensen vreesden dat we ze met ebola injecteerden. Maar we zijn de gemeenschappen in gegaan, zijn blijven zeggen: 'Als je ziek bent, meld je, vertrouw ons'. Inmiddels komen mensen va ker hierheen dan vóór de uitbraak. De boodschap is: als je ziek bent, laat je behandelen." Dat klopt, zegt Simone Filippi- ni. De Cordaiddirecteur en actie coördinator van de Samenwerken de Hulporganisaties voor de ebolauitbraak, trekt midden fe bruari een paar dagen door Sierra Leone om te zien hoe het Neder landse hulpgeld is besteed. „Zie kenhuizen hebben nieuwe hygië- nemaatregelen in gang gezet, het scheiden van zieken en verdachte gevallen is beter geregeld. Ik zie veel kracht bij mensen hier." Het is vraag is hoe bestendig de maatregelen zijn. Zo werkten 103 kliniekjes en een ziekenhuis met Nederlands geld een halfjaar lang via zogenoemde resultaatgerichte financiering: ze kregen hulpgeld op basis van goede geleverde zorg, in plaats van een vast bedrag voor af. 20.000 Leone (ongeveer 5 dol lar) na een bevalling, 8.000 Leone (bijna 2 dollar) voor een gevacci neerd kind. Een deel van dat geld gebrui ken de instellinkjes voor zorg en materiaal, een deel voor het aan vullen van het karige of niet-be- staande overheidssalaris. Fatmata Ntoronka, manager in een pasge- verfd kliniekje nabij Makeni: „We hebben een schoonmaakster ge huurd, kochten een ventilator voor koelte. We konden onze ei gen medicijnen inkopen, zodat we altijd genoeg hadden. We merk ten dat dit goed werkte, er kwa- AND FRIEND LATE ISATU SEIHYA MUMMV SESAY Ü'eooHmlV iCfJlMBCe men steeds meer patiënten langs." Maar het project stopte - vol gens planning - na een halfjaar. Ntoronka: „Het hulpgeld is bijna op, we zijn weer afhankelijk van de overheid. Dan is maar afwach ten wanneer en of we salaris krij gen en welke medicijnen er ko men. Zonder geld kunnen we heel weinig." Filippini beaamt het stoppen van het project. Het sterke ervan is, zegt ze, dat het 'heeft aange toond dat deze manier van wer ken effect heeft'." Voor de lange termijn willen we de overheid er- 'Ebola was een ramp, maar het heeft ook iets goeds in gang gezet' van overtuigen dat het een goed systeem is. En dat er voldoende geld voor moet komen." De vraag is waar dat geld van daan gaat komen. De economie van Sierra Leone, een van de arm ste landen ter wereld, groeide in de jaren voor de uitbraak procen tueel behoorlijk, vooral door de aanwezigheid van ijzererts. Maar de ebola en de inzakkende ijzer- prijs duwden die economie terug het slop in; de mijnbedrijven zijn sinds december 2014 gesloten. Zes tig procent van de bevolking komt rond van minder dan 1,25 dollar per dag. Sierra Leone wordt ge plaagd door corruptie; leraren, ge zondheidswerkers en politiemen sen krijgen soms nauwelijks be taald en zoeken inkomsten elders. Net als voor de uitbraak wordt het land deels overeind gehouden door hulporganisaties. Filippini zucht. Ja, er is nog veel hulp nodig. Het is steeds moeilijker om fondsen te vinden, zegt ze, donorlanden willen snel resultaten zien, het 'moet allemaal in cijfers uit te drukken zijn'. „Sommige dingen kosten nu een maal meer tijd. En uiteindelijk kunnen de hulporganisaties niet verantwoordelijk zijn voor hoe het gaat met het land. We kunnen een bijdrage leveren, maar uitein delijk is het echt de overheid die moet zorgen voor goede dienstver lening. Goede infrastructuur, ener gie, onderwijs, gezondheidszorg. Het is aan de mensen zelf om de overheid ter verantwoording te roepen." Terug naar Maseray Kamar. Ze is nog altijd lid van een begrafenis team dat stand-by staat in de stad Bo, voor het geval de ziekte weer uitbreekt. Ze worstelt om haar draai te vinden. „In het begin waren men sen bang voor me, zelfs mijn colle ga's. Nu word ik wel geaccepteerd, als overlever. Ik krijg betaald voor mijn werk, maar niet veel. Ik moet voor mijn vijf kinderen zorgen. Dat is zwaar." De wedergeboorte van Sierra Leone y-*> door door Rik Coverde Maseray Kamara (52) op de begaafplaats in Bo. foto Rik Coverde In Sierra Leone, Libe ria en Guinee raak ten in 2014/2015 ze ker 28.639 mensen besmet met het Ebo- la-virus, van wie er 11.316 overleden. Eind maart komen de Samenwerkende Hulporganisaties met een verantwoor ding over de beste ding van 10,5 mil joen euro aan Neder lands hulpgeld. Volgens de SHO ging meer dan de helft van het geld op aan medische zorg. Duizenden gezinnen kregen voedselhulp. Duizenden bescher mende overalls, over schoentjes en mas kers werden ver spreid in ziekenhui zen en kliniekjes. Het hulpgeld droeg bij aan het opleiden van 800 leden van begrafenisteams, die net als leraren en reli gieuze leiders ge meenschappen in trokken om mensen voor te lichten. Scholen en kliniekjes werden opgeknapt, er kwamen biblio theekjes waar kinde ren, toen de scholen vanwege ebola ne gen maanden dicht moesten, toch kon den leren. Er zijn 4.500 solarra- dio's verspreid waar door via speciale ra dioprogramma's de jeugd thuis les kon krijgen en mensen op de hoogte bleven van het laatste nieuws. Scholen waren negen maanden gesloten, nu krijgen kinderen weer les. foto's Arie Kievit Mohammed Haggi Kamara Development Initiative Programme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14