Mindfulness-trainer Robert Bridgeman leert ontspannen 12 NIEUWS Nederland wankelt door chronische overdosis aan informatie en het 'alles-willen- syndroom'. Acht jaar cel voor Cooise pyromaan Veel mis bij Veilig Thuis Gesmokkeld ivoor terug Hoewel hij nu relaxt overkomt, noemt Ro bert Bridgeman zich een ervaringsdeskun dige op het gebied van stress. In 2008 was hij directeur van een dienstverle- ningsbedrijf en slokten nevenfuncties en zijn hectische sociale leven hem op. Tot hij zijn baan verloor en zijn hu welijk strandde met een zware burn out als gevolg. Die confrontatie had één voordeel. Bridgeman: „Ineens zag ik mezelf: een opgejaagde man, con stant geïrriteerd ook. Ik woog 113 kilo, ik rookte en kon behoorlijk wat glazen wegtikken. Ik wilde dat niet meer, ik wilde veranderen, ik wilde rust." Zijn zoektocht naar een betere ba lans - hij is 30 kilo afgevallen, sigaret ten behoren tot het verleden - leidde hem langs meditatiecentra en Aziati sche tradities. Ook bezocht hij weten schappelijke instituten en universitei ten en is als eerste Nederlander gecer tificeerd in het mindfulness-program- ma dat binnen Google ontstond. Hier uit destilleerde hij zijn boek Rust! en zijn eigen mindfulness-training waar mee werknemers van KLM, Ordina, ING en andere multinationals nu le ren ontspannen en focussen. Bridgeman: „De aandachtsspanne van de gemiddelde Nederlander is van daag de dag teruggelopen tot zo'n 14 seconden. Na die tijd zijn we weer af geleid. Dat komt door ongelofelijke hoeveelheid prikkels die we constant binnenkrijgen via mail, televisie, smartphones en andere informatie bronnen. Daardoor zijn we meer bezig met straks, dadelijk en binnenkort dan met nu. Ook overheerst de angst iets te missen, waardoor we ons moei lijk committeren aan het gesprek dat we voeren of de activiteit die we on dernemen. Werk kan hieronder lij den, maar het kan ook je levensplezier aantasten en zelfs je fysieke gezond heid. Dat is onnodig. Rust, in je hoofd ook, kun je regelen." En volgens Bridgeman is dat - bin nen twee weken - mogelijk door rede lijk simpele technieken. Op een prakti sche manier want aan 'zweverig ge doe' heeft hij een hekel. Zelf zweert hij bij een paar vuistregels. „Om het aantal prikkels te verminderen, check ik bijvoorbeeld maar drie keer per dag mijn Facebook en e-mail. Op die ma nier mis je niks, maar zit je niet con stant op je telefoon te kijken, 's Avonds kijk ik überhaupt niet meer naar mijn mail, iets wat grote bedrij ven ook steeds meer invoeren. BMW en Deutsche Bank sluiten de server na negen uur. Zij redeneren: wij hebben meer aan uitgeruste werknemers, die zijn de dag erna scherper. Ook heb ik het ouderwetse tv-kijken afgeschaft: ik krijg te veel dingen binnen die ik helemaal niet wil zien. Ik ga voor ge richt: Netflix of Uitzending Gemist." Naast tips voor prikkelreductie komt hij met mindfulness-routines 'De grap is ook: iedereen weet waar hij of zij de fout ingaat, maar niemand doet er wat aan' waaronder ademhalingsoefeningen, het invoeren van een twee-minu ten-stilte-moment, koud (af)douchen en het dagelijks samenvatten van je ac tiviteiten op een a4'tje. „Allemaal zor gen ze ervoor dat je op een gegeven moment minder (bij)gedachten gaat produceren. Daardoor word je bewus ter van het nu. Je moet jezelf wel corri geren: zodra je aan boodschappen of die onbeantwoorde e-mails denkt, moet je terug naar die concentratie op die ademhaling of die stilte. Het lijkt ingewikkeld, maar uit ervaring weet ik dat je snel resultaat boekt." Een andere oefening: probeer tij dens gesprekken eens een paar keer niet direct te reageren. „Laat iemand uitspreken zonder in of aan te vullen of oplossingen te zoeken en kijk wat er gebeurt. Je komt sneller op onbe kend terrein, waardoor de ander zich gehoord voelt." Bij deze methoden kunnen verschillende wearables of apps worden ingezet, maar die techno logische innovaties zijn niet noodzake lijk, aldus Bridgeman. Als coach en trainer benadrukt Bridgeman - die ko mende maand met de makers van het Google-programma een grote work shop geeft - dat hij geen mindful- ness-fundamentalist is. Hij zal er nooit op hameren dat iemand zijn le ven compleet moet omgooien. Begin met kleine stapjes, is zijn motto. „De grap is ook: iedereen weet waarschijn lijk waar hij of zij in de fout gaat, maar niemand doet er wat aan. Benader het als de sportschool: zet je ertoe via een behapbaar schema. In het begin kan het vervelend zijn. Maar naarmate je fitter wordt, neemt je weerstand om te gaan trainen af. Op een gegeven mo ment leef je als tijdens je derde vakan tieweek: ontspannen, onbezorgder en prettiger." Een brandweerman moet acht jaar de cel in, omdat hij negen branden heeft ge sticht in het Gooi. Hij had het voorzien op woningen, bossen en auto's. Er vielen geen doden en gewonden, maar dat was slechts geluk, aldus de rechtbank in Am sterdam gisteren. De 35-ja- rige Peter K. was actief bij de vrijwillige brandweer en werkte als centralist op de alarmcentrale. De recht bank had hem eerder elf jaar celstraf gegeven. Daar tegen was hij in beroep ge gaan. De kwaliteit bij veel vesti gingen van Veilig Thuis, meldpunt voor kindermis handeling en huiselijk ge weld, moet 'dringend ver beteren'. Dat concludeert de Inspectie Jeugdzorg in een gisteren verschenen rapport. Zo houdt twee der de van de organisaties on voldoende toezicht op de veiligheid van probleemge zinnen, vooral als die op wachtlijsten staan. Daar naast zijn er nog niet altijd voldoende medewerkers in zetbaar, in het bijzonder vertrouwensartsen. Nederland heeft gisteren een partij ivoor teruggege ven aan de Keniaanse auto riteiten. Het ivoor was in 2015 op Schiphol in beslag genomen en wordt nu ge bruikt als bewijsmateriaal in de rechtszaak tegen stro pers in Kenia. De waarde van het ivoor wordt ge schat op ruim 4.000 euro. De overdracht vond plaats tijdens de conferentie over de aanpak van illegale han del in dieren in Den Haag. MENSEN DEN HAAG Klijnsma thuis na val Staatssecretaris Jetta Klijns ma (Sociale Zaken) werkt in elk geval de rest van de week noodgedwongen thuis. De bewindsvrouw liep dins dag gekneusde ribben op toen zij op haar tandemfiets onderuit ging. De voor deze week geplande debatten in de Tweede Kamer met Klijns ma zijn van de agenda ge haald. Aan het einde van de week kijken we verder, aldus haar zegsman. Druk? Rust nemen kun je zelf regelen door Annemart van Rhee Robert Bridgeman zag zichzelf als een op gejaagd en geïrriteerd man en wilde dat niet meer. foto Frans Paalman AMSTERDAM DEN HAAG DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12