Commando's slaan kopstuk IS in de boeien Illustrator loodst 'ouderwets' vak de toekomst in 10 NIEUWS De illustraties van Petra Urban (44) bij strafprocessen zijn zo perfect dat menig crimineel diep wegduikt in zijn kraag. nlangs weer: 'co ke-killer' Flip S., die heroïne zou hebben verkocht als cocaïne, wilde eerst zijn hoodie niet afdoen en verstopte zich daar na achter zijn hand. Flip, die later grotendeels onschuldig bleek maar wel drugs dealt, wilde onher kenbaar blijven. Vriend en vijand zijn het er over eens dat de tekeningen die Petra Urban maakt van crimine len tijdens rechtszaken, haast lij ken als een foto. Dat haar werk an ders is dan de rest, bleek al toen ze negen jaar geleden met dat ta lent amper aan de bak kwam. „Toen ik ooit mijn tekeningen be gon aan te bieden bij héél veel kranten, kreeg ik vooral als reac tie: dit zijn toch geen rechtbankte keningen? Er was door de jaren heen een ander beeld van recht banktekeningen ontstaan, iets 'car- toonesker', zeg maar." Haar beroep is zeldzamer dan minister en ouder dan fotograaf. De rechtbanktekenaar bestaat om dat fotograferen in rechtszalen niet mag en getekende verdachten betrekkelijk anoniem blijven. „Maar nergens staat dat het niet mag lijken", lacht Urban. „Ik kijk naar schaduwen in gezichten, een kenmerkende houding, hoe ie mands kleding zit. Het móet lij ken. Alles. Of het nou een gezicht is of een plastic zakje, maakt mij niet uit. Ik begon op mijn tweede met tekenen en op mijn zesde te kende ik mijn opa na. Die drang is nooit meer weggegaan." „Nee, dat niet. Maar het gebeurt ledereen is het er over eens dat de tekeningen die Petra Urban maakt bijna fotografisch zijn wel soms dat mensen op de pu blieke tribune zich ermee be moeien. Familie of zo, van: joh, hij of zij krijgt al zoveel over zich heen. Laat toch. En advocaten ma ken er vaak een punt van. Voor hun cliënt. Nee, niet voor zichzelf. Zelf vragen ze eerder of ze er wel mooi op staan, ha ha." „Zeker. Meerdere keren per jaar. Advocaat Bénédicte Ficq kreeg het zelfs voor elkaar dat een tekening 'geblurd' in de krant kwam. En bij die rechtszaken tegen klanten van een minderjarige prostituee maak ten de verdachten zó'n bezwaar dat de rechter besloot dat niet ge tekend mocht worden. Toen heb ik alleen gekéken naar de verdach ten en later buiten getekend. Uit m'n hoofd. Lukte goed. Zodanig dat de krant het toen toch niet ge plaatst heeft." „Er hadden al twee verdachte klan ten van dat meisje zelfmoord ge pleegd. Als we er dan ook nog één zouden afbeelden in de krant... Dan heb ik straks zelfs iemand het graf ingetekend.Oh jee." „Ik denk heus wel eens: hmm, laag voorhoofd, soort neandertha- ler, niet slim. Of: plat achterhoofd, logisch dat jij weinig hersens hebt. Het gaat te ver dat je crimine len kan herkennen, maar bijvoor beeld: die viezerik in Den Haag die zich vergreep aan een meisje. Geen en-ke-le emotie in zijn ge zicht. Ijskoud. Geen geweten. Dat kan je zien in een gezicht en dat laat ik zien. Dat is wat ik doe, men sen informeren: met wat voor fi guur hebben we te maken." „Ja.Daarom zit ik er. En geen fo tograaf." „Maar hoe herkenbaar is iemand eigenlijk? Denk je dat je iemand na één foto een paar uur later her kent? Op de foto heb je z'n manier van lopen niet gezien, z'n hou ding niet, geen beweginkjes. Je loopt hem op straat voorbij." „Ik kan al animaties maken. Dat is alleen veel werk. Meerdere teke ningen achter elkaar zetten. Bart van U, de moordenaar van Els Borst, kwam op zó'n typische ma nier de rechtszaal binnen. Armen strak langs z'n lijf, van 'hopelijk ziet niemand me'. Verlegen knikje naar z'n familie. Of weet je nog dat kindermisbruiker Robert M. z'n middelvinger opstak, of dat hij water gooide naar de rechter? Ik heb zo'n fotografisch geheugen dat ik dat kan weergeven. Ik lees zelf de papieren krant alleen nog op zaterdag, de rest van de week op iPad. Dan wil je toch kunnen doorklikken naar animaties. Ik weet nog niet precies hoe, maar ik wil daar dus wel naartoe." De gedurfde arrestatie zou ver ach ter de linies van het kalifaat zijn uitgevoerd door Delta Force. Een twintigtal commando's zou met Black Hawk-helikopters naar het geheime onderkomen van de man zijn gevlogen en hem daar hebben ontvoerd. Volgens CNN was het de eerste operatie van een tweehonderd man sterke eenheid die bezig is IS te bestoken. Aanvoerders van de terreurorganisatie worden gevan gengenomen dan wel geëlimi neerd. Deze commando's zijn de eerste Amerikaanse grondtroepen in Irak sinds het leger van de VS zich daar terugtrok in 2011. De ontvoering van de IS-com- mandant zou voortvloeien uit een eerdere actie van Delta Force, in mei vorig jaar. Toen werd Abu Sayyaf opgespoord en vermoord. Hij was de rechterhand van IS-lei- der Abu Bakr al-Baghdadi en bin nen IS verantwoordelijk voor het genereren van inkomsten uit door de terreurorganisatie veroverde olie- en gasvelden. De comman do's namen computers en tele foons mee waaruit een schat aan informatie zou zijn gekomen over andere IS-leiders. Zijn echtgenote Umm Sayyaf werd drie maanden verhoord door de Amerikanen en zou hebben meegewerkt aan het onderzoek. Inmiddels is Umm Sayyaf door de Amerikaanse justitie aange klaagd wegens medeplichtigheid aan de dood van Kayla Mueller (24), een medewerkster van een Amerikaanse hulporganisatie. Zij werd door IS ontvoerd en zou seksslavin zijn geweest van Al-Baghdadi. De Amerikaanse kwam om het leven bij een raket- aanval. Het nieuwe anti-IS-team van Delta Force zou gelegerd zijn in de buurt van de Koerdische stad Erbil. De commando's leggen zich toe op het 'oprapen van har de schijven', zoals een voorlichter van het Witte Huis het eufemis tisch uitdrukte. De aanhouding van de niet bij naam genoemde terrorist is door het Amerikaanse ministerie van Defensie bevestigd. j™ De rechtbanktekening van de toekomst is een film door Victor Schildkamp Van je opa naar boeven. Die vinden dat niet leuk. Word je nooit be dreigd? Robert M. steekt zijn middelvinger op. tekening Petra Urban Wordt er vaak geprotesteerd tegen je aanwezigheid? Waarom niet? Is er zoiets als een boeventronie? Vind jij zelf eigenlijk dat criminelen recht hebben op privacy? En vervolgens teken je ze alsof het een foto is. Je tekent steeds vaker op iPad. We kunnen in korte animaties zien hoe een crimineel verrijst op 'papier'. Straks een tekenfilm? door Bob van Huët ERBIL. Amerikaanse commando's hebben in het noorden van Irak een kopstuk van Islamitische Staat opgepakt. Het is het eerste tastba re succes van de nieuwe militaire eenheid die speciaal is ingevlogen om IS-leiders het leven zuur te ma ken. Petra Urban met haar teken-iPad. foto Frank de Roo Dn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10