COA zoekt ruimte voor vluchtelingen op hotelboten Laatste huzarenstukje, de aankoop van twee Rembrandts, lukte maar half 8 NIEUWS 'Museum is leuke oplossing voor Pijbes' Wim Pijbes vertrekt per 1 augustus bij het Rijksmuseum. Als directeur zette hij Nederlands grootste museum internationaal op de kaart. tentoonstellingen plaats over twin- tigste-eeuwse fotografie, Dick Bru- na en over mode, vormgegeven door Erwin Olaf. Hedendaagse kunstenaars als Anish Kapoor en Frank Auerbach mochten in de eregalerij exposeren, vlakbij de ze- ventiende-eeuwse meesters. Tijdens Pijbes' directoraat wer den diverse grote aankopen ge daan. In 2014 werd op een veiling in New York voor het recordbe drag van 28 miljoen dollar een beeld van Adriaen de Vries aange kocht. Dat bleek peaunuts toen Pij bes vorig jaar de wens uitte om Rembrandts huwelijksportretten van Maerten Soolmans en Oopjen Coppit te kopen voor maar liefst 160 miljoen euro. Zoals bekend lukte deze enorme tour de force maar half. Aanvankelijk leken bei de portretten naar het Rijks te gaan, maar nu wordt de eer ge deeld met het Louvre in Parijs. Het Rijks wil voor 1 augustus een opvolger voor Pijbes aanstel len. Grote favoriet is huidige direc teur Collecties Taco Dibbits, die sinds 2002 aan het Rijks verbon den is. Dibbits was in 2008 ook kandidaat toen Pijbes de voorkeur kreeg van de Raad van Toezicht. Toen Wim Pijbes (1961) in 2008 werd benoemd als hoofddi recteur van het Rijks museum in Amster dam, kwam dat voor velen als verrassing. Dat er een an dere wind moest gaan waaien in het grootste museum van Neder land was duidelijk. Het Rijks was sinds 2003 grotendeels gesloten wegens een verbouwing die geteis terd werd door complicaties. Pijbes was daarvoor werkzaam bij de Kunsthal in Rotterdam, aan vankelijk als tentoonstellingsma ker, later als directeur. Er heerste een sfeer van aanpakken, met een kleine staf en ambitieuze tentoon- AMSTERDAM. Directeur van het Rijksmuseum Wim Pijbes vertrekt naar een nog onbekend privé- museum in Wasse naar. Hij gaat aan de slag voor mil jonair en groot kunstverzame laar Joop van Caldenborgh. Op landgoed Voorlinden tus sen Scheveningen en Wassenaar laat Van Cal denborgh een eigen mu seum bouwen voor zijn collectie hedendaagse kunst. Van Caldenborgh behoort tot de tweehon derd meest actieve kunst verzamelaars op de we reld. „Het zou leuk zijn als er zo nu en dan iemand komt kijken." stellingen, in een instituut zonder collectie. Er werd publieksgericht gewerkt, met veel aandacht voor sponsorwerving, twee begrippen waar de meeste musea nog weinig kaas van gegeten hadden. Zijn cultureel ondernemer schap en jongensachtige enthou siasme - Pijbes werd al snel de Pietje Bell van de Nederlandse kunstwereld genoemd - kwamen ook van pas in het Rijksmuseum. Hij wist een cultuuromslag te be werkstelligen waardoor veel spon sors zich aan het Rijksmuseum wilden binden. Na jaren van ma laise waren alle ogen op het Rijks gericht toen het museum in april 2013 weer openging. Het werd een groot succes. Kranten in binnen- en buitenland reageerden overwegend lovend op het herboren museum en het pu bliek stond te popelen om naar binnen te gaan. Het Rijksmuseum had altijd hermetisch gescheiden afdelingen voor geschiedenis, kunst en toegepaste kunst, maar deze werden nu samen in het gere noveerde gebouw getoond. Na de opening wist Pijbes het Rijksmuseum ook uitstekend in het buitenland te verkopen. Abso luut hoogtepunt was het bezoek van de Amerikaanse president Obama, die een speech hield voor de Nachtwacht. Beelden daarvan gingen de hele wereld over, tot en met de voorpagina van de New York Times. Geheel tegen het pro tocol had hij Obama ook nog even gevraagd om te poseren voor de Nachtwacht, en ook die foto werd druk verspreid. Pijbes zag het ook als een per soonlijke missie om alle leerlin gen van Nederlandse basisscholen ten minste één keer te laten ken nismaken met de Nachtwacht. Hij vertelde regelmatig hoe hij zelf als 12-jarige jongen vanuit Veendam het Rijksmuseum had bezocht. Daarom kwam het museum met het 'bussenproject'waarmee elk jaar 350.000 schoolkinderen uit heel Nederland gratis naar het Rijks konden komen. In totaal kwamen de afgelopen drie jaar ge middeld 2,3 miljoen bezoekers, een verdubbeling ten opzichte van voor de verbouwing. Het tentoonstellingsaanbod is sinds de heropening eclectisch. Grote klapper was de tentoonstel ling Late Rembrandt, met 520.000 bezoekers. Maar er vonden ook Zo nu en dan een bezoeker? Dan heeft u toch geen directeur met zo'n staat van dienst nodig? „Wim Pijbes heeft de am bitie er iets van te maken. Ik heb er vertrouwen in dat hij dat kan. Hoeveel mensen er komen kijken doet er niet zoveel toe. Ik vind het meer van belang dat een museum doet wat het moet doen. In de loop der jaren heb ik een aardige collectie opge bouwd en ik vind het leuk om die te delen." kennen elkaar al heel lang en dit leek ons wel een leuke oplossing." Een leuke oplossing? „Ja. Wim Pijbes heeft la ten zien dat hij een mu seum kan runnen." „Ik zocht niemand. Het kwam er gewoon van." „We kijken naar boten waar we minimaal tweehonderd vluchtelin gen kunnen onderbrengen. Een aantal van driehonderd is voor een efficiënte bedrijfsvoering ide aal", aldus woordvoerster Caroline van Dullemen. In Zaanstad huis vest het COA al driehonderd vluchtelingen op een hotelboot. Op de kade zijn aanvullende voor zieningen, zoals een activiteiten ruimte, gezondheidscentrum en sportveld ingericht. Het COA liet vorige week we ten 'zich niet de luxe te kunnen permitteren om zonder gedegen argumentatie voorstellen voor huisvesting af te wijzen; op dit moment hebben we iedere op vangplek hard nodig.' Hoeveel ver blijfsplaatsen er precies gezocht worden op de passagiersschepen, kan het COA niet zeggen. „We zijn blij met alles wat we kunnen krijgen en wat kwalitatief ge schikt is." Eigenaar Mark Jongedijk van Slaapschepen BV, verhuurder van 250 hotelboten door heel Europa, Hoeveel verblijfsplaatsen er precies gezocht worden op de passagiersschepen, kan het COA niet zessen zegt per direct zo'n vijf schepen vrij te hebben voor de duur van een half jaar. „Maar ik ben nog niet benaderd." Jongedijk is verrast door het be richt. „De afgelopen twee jaar heb ik herhaaldelijk met gemeenten gesproken over het onderbrengen van vluchtelingen op boten. Toen strandde het telkens op het COA, dat dit niet zag zitten. De nood is kennelijk zo hoog, dat het toch een serieuze optie is geworden." Directeur Nico Arnts van de Arnhemse rederij Feenstra Rijn Lijn is evenmin benaderd. „Ik zou ook geen boten voorhanden heb ben. Het laagseizoen is voorbij, de boten zijn volgeboekt." Rederij Premicon uit Keulen heeft bij de gemeente Nijmegen volgens Teun Sijbrands tevergeefs de belangstelling gepolst voor een hotelboot met 220 plaatsen. Nijme gen wil in dit stadium niet ingaan op de vraag waarom de hotelboot van Premicon niet voldoet. „De af weging voor de keuze hangt sa men met voorwaarden aan de loca tie, prijs en beschikbaarheid." De man die Obama voor de Nachtwacht zette President Obama^ en directeur Wim Pijbes bij 'de Nacht wacht' in 2014. foto Jerry Lampen/ANP door Kees Keijer door Raymond Boere U moet wel ontzettend blij zijn dat Wim Pijbes voor u heeft gekozen? „Ontzettend niet. Wij Welke ambitie heeft u met uw museum? U was niet hard op zoek naar zo iemand? door Frank Hermans NIJMEGEN. Het Centraal Orgaan op vang asielzoekers (COA) is met zo'n vijftig rederijen uit binnen- en buitenland in gesprek over het in zetten van hotelboten voor nood opvang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8