'Europese ambassades steken echt geen poot uit* CDA'er: Neem recht op bijstand af SOHR brengt een ander verhaal uit IS-gebied dan RBSS NIEUWS 7 het lot van de anderen is nog niets bekend, stelt RBSS. Als het verhaal van RBSS klopt, wacht mogelijk meer Hollanders de dood door de hand van hun voormalige medestrijders. Of, zo stelt jihadanalist en voormalig me dewerker van de Nederlandse mili taire veiligheidsdienst Ronald San- dee, we zullen de komende maan den een opvallend hoog aantal be richten over Nederlandse zelf moordenaars in Irak en Syrië zien. „IS zal de gevangen strijders niet meer vertrouwen. Als ze niet wor den geëxecuteerd, kunnen ze kie zen tussen wegrotten in de gevan genis of het plegen van een zelf moordaanslag." Minister Ard van der Steur van Veiligheid en Justi tie stelde gisteren dat 'voor ons op dit moment niet duidelijk is wat er aan de hand is'. 'Als ze niet worden geëxecuteerd, kunnen ze kiezen tussen cel of een zelfmoordaanslag' Chakib Lamnadi van het Samen werkingsverband Marokkaanse Nederlanders (SMN), dat veel con tact heeft met ouders van jihadis- ten, hoopt snel op duidelijkheid over de gebeurtenissen in Raqqa. „Voorlopig komt dit nieuws uit één bron en ik twijfel aan de juist heid." Dat doet ook Mohamed Ni dalha. „Misschien is het allemaal wel een spelletje om mensen die nog daarheen zouden willen bang te maken." Wie alleen al hardop twijfelt aan de methoden van de jihadisten, tekent feitelijk zijn doodvonnis. Ontsnappen uit het kalifaat is welhaast onmogelijk zonder hulp. Alleen geven Westerse am bassades niet thuis als spijtoptan ten aankloppen, zo constateren de Franse journalisten Thomas Dandois en Francois-Xavier Tré- gan na een zes maanden durend onderzoek rond Raqqa. Volgens Trégan is er voldoende bewijs dat een aantal Europese ambassa des geen poot wilde uitsteken voor deserteurs. Gevolg: men weet dus ook niet waar deze ex-Syriëgangers zich nu ophou den. Volgens de filmmakers zijn er tientallen ondergedoken in Eu ropa, als de dood dat ze alsnog door moordcommando's van IS worden opgespoord. Een van de weinige organisa ties die zich eraan waagt spijtop tanten te helpen is Thuwwar Raqqa, een vanuit Turkije opere rende brigade van het Vrije Syri sche Leger, dat zowel Islamiti sche Staat als het regeringsleger bevecht. De Franse filmmakers voltooi den drie weken geleden een docu mentaire over de geheime groep, die de laatste maanden zo'n hon derd gedesillusioneerde ex-IS-le- den in veiligheid heeft gebracht. Onder hen Belgen, Fransen, Brit ten en Duitsers. Volgens Abou Shouja (28), leider van Thuwwar Spijtoptanten vertellen over IS-kopstukken die soberheid preken, maar onderling vechten om de mooiste auto's Raqqa, hebben nog eens negen tig strijders contact gezocht met zijn organisatie. Of daar ook Ne derlanders onder zijn, is niet be kend. Dandois en Trégan beschrij ven in het Franse weekblad Paris Match hoe extreem voorzichtig deze hulpverleners handelen. Al les wordt vele malen gecheckt en dubbel gecheckt voordat daadwer kelijk actie wordt ondernomen via een gecompliceerd netwerk van ontraceerbare boodschappen. Want de risico's van het werk zijn enorm. Islamitische Staat wil niets liever dan de Thuwwar Raqqa infiltreren en elimineren. Ex-strijders die hun verhaal doen, bieden het best denkbare tegengif voor de succesvolle wer vingsvideo's van de jihadisten. De realiteit is namelijk wat an ders dan de IS-leiding wil doen geloven. Spijtoptanten vertellen over IS-kopstukken die sober heid prediken, maar onderling vechten om de mooiste auto's en het beste voedsel. Ze roken de si garetten die voor anderen verbo den zijn en interpreteren de sha- ria zoals het hen uitkomt. Be rucht is het ravijn al-Houta bij Raqqa waar honderden executie slachtoffers zijn gedumpt. Franqois-Xavier Trégan heeft geen nadere informatie over het vermeende executeren van Ne derlandse jihadisten: „Maar dat soort verhalen strookt met wat deserteurs en mensen van Thuw war Raqqa ons vertellen. Wij ken nen een geval van mensen die zich hadden laten ontvallen dat ze misschien wegwilden. Dat is doorverteld en die mensen zijn opgepakt en onmiddellijk geëxe cuteerd. Dat Nederlandse jihadis ten botsen met de leiding is ze ker geloofwaardig." DEN HAAG. Nederlan ders die er zelf voor kie zen af te reizen naar het kalifaat om zich aan te sluiten bij IS, verspelen daarmee hun recht op hulp als ze willen terug keren. Die populaire op vatting wint ook steeds meer terrein in de Tweede Kamer. CDA-Kamerlid Ray mond Knops vindt dat deze strijders hun recht op bijstand van Neder land hebben verspeeld. „Ze moeten de conse quenties aanvaarden van hun keus, ook als ze achteraf spijt hebben. We waarschuwen al zo lang en zeggen 'ga niet'. Bovendien: als ze voet op Nederlandse bodem zetten, zouden ze met een de cel in moeten. De kans is groot dat ze strafbare feiten hebben gepleegd." Volgens premier Rutte is er nog steeds geen ze kerheid over wat er pre cies in Raqqa is gebeurd met de Nederlandse IS-strijders: „Maar als het nieuws klopt, beves tigt het maar weer dat het de meest schofteri ge organisatie is. Ga er niet heen." Als Nederlanders in het buitenland in proble men komen, doet het ministerie van Buiten landse Zaken er nor maal gesproken alles aan om hen te helpen. Maar voor gevangenge nomen Nederlandse IS-strijders in Raqqa is de situatie een stuk complexer. Achter de schermen probeert het ministerie er met hulp van inlichtingen- en vei ligheidsdiensten achter te komen wat er precies in de Syrische stad is ge beurd. Maar daar houdt het ook wel op. Rutte zei vorig jaar tij dens een verkiezingsde bat dat hij vond dat Ne derlandse jihadisten die met IS strijden beter konden sneuvelen dan terugkeren. „Ik heb die opvatting nog steeds", zei Rutte gisteren. „Maar het is geen beleid van de regering." Dat maakt het ook ingewik keld. Een Nederlander die zich aansluit bij een terroristische organisa tie verliest niet automa tisch alle hulp van het moederland. RBSS staat voor Raqqa is Being Slaughtered Si lently, ofwel 'Raqqa wordt stilletjes afge slacht'. De site brengt online nieuws uit de hoofdstad van het kalifaat. Over de barbaarsheden van IS: video's van openbare exe cuties en kruisigingen. Maar ook beelden van het dagelijks leven en de bombardementen door de coali tie. De activisten willen tegen wicht bieden aan de propaganda van IS. Maandagavond kwam Abou Mohammed met het nieuws dat IS acht van haar eigen Nederlandse strijders zou hebben geëxecuteerd en 75 anderen gevan gen zou houden. Het is een ver haal dat IS, dat doorgaans trots be richt over gemaakte slachtoffers, zelf niet snel naar buiten zal brengen. Het is immers slechte re clame voor de aanwas van nieuwe Europese jihadi's. De activisten van RBSS betalen een hoge prijs voor het vertellen van wat zij 'het werkelijke ver haal' uit hun stad noemen. Ver schillende medewerkers werden vermoord door IS. In november nog werden twee medewerkers onthoofd, niet in Raqqa, maar in de Turkse stad Sanliurfa, waar ze naartoe waren gevlucht. De 24 overgebleven medewer kers gebruiken schuilnamen en nemen grote waakzaamheid in acht. Ze werken vanuit Raqqa én vanuit Europa, gebruikmakend van oude contacten in de hoofd stad van het kalifaat. Westerse me dia, die zelf al lang niet meer in grote delen van Syrië kunnen ko men, beschouwen RBSS als een se rieuze bron van nieuws. Ook de politiek doet dat. Op uitnodiging van Gert-Jan Segers van de Chris tenunie kwam Abou Mohammed, die niet meer in Syrië woont, in november naar de Tweede Kamer. Gisteren werd het bericht van RBSS over de executie van de Ne derlanders tegengesproken door een andere groep burgeractivis ten: Syrian Observatory voor Hu- man Rights (SOHR). Een organisa tie, geleid door een Syriër in Enge land, die ook via medewerkers in Syrië nieuws naar buiten brengt. Die organisatie stelde, mede op ba sis van bronnen binnen IS, dat er géén executies zijn geweest. Ook SOHR wordt doorgaans als be trouwbaar gezien. Wie er gelijk heeft, is voor Wester se media moeilijk te bepalen. Ter plekke gaan kijken is niet moge lijk. Ouders van jihadisten zetten vraagtekens bij het bericht over de executies. Zij wijzen erop dat de Nederlandse geheime diensten recent met een rapport kwamen dat Leven bij ISIS, de mythe ontra feld heet. De geheime diensten hunkeren sowieso al maanden naar een goed 'tegenverhaal' om de aantrekkingskracht die het kali faat heeft op sommige jonge mos lims te beperken. De afgelopen ja ren zijn er al ruim tweehonderd vanuit Nederland naar Syrië en Irak afgereisd. Het bericht van RBSS over de executies past echter wel perfect in het afschrikwekkende beeld dat Nederland wil schetsen. WOENSDAG 2 MAART 2016 Vader Mohamed Nidalha is bezorgd over het lot van zijn zoon Reda (kleine foto) die meevecht met IS: „We hebben geen contact, omdat we niet achter zijn keuze staan." foto Marco Okhuizen Ronald Sandee oud MIVD'er door Bob van Huët RAQQA. Deserteurs bij Islamiti sche Staat wacht een gruwelijk lot. De in het nauw gedreven jiha- disten martelen en executeren bij het minste vermoeden van insub ordinatie. door Hanneke Keultjes Ze zijn, zo zeggen ze zelf, 'de exclu sieve bron van accurate informatie over wat zich in Raqqa afspeelt'. „We hebben informatie over IS ont dekt die de wereld versteld deed staan", zei Abou Mohammed, acti vist van RBSS in november nog in de Nederlandse Tweede Kamer. 1 g:1 jui Raqqa is Being Slaughtered Silently Het logo van Raqqa is Being Slaughtered Silently

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7