Nieuwe nucleaire afdeling Verpauperde wijk in Zelzate verbeterd Elie Mukuna helpt kinderen uit vaderland Congo aan onderwijs ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Terneuzenaar Mukuna steunt samen met scholen in Congo jongeren die willen leren. „Ik heb een revolutie in mijn hart." ukuna (31) uit Ter- neuzen is woonbe geleider op Marina Beach. Een baan die hem op het lijf is geschreven. Zelf ooit voor het oorlogsgeweld in Congo gevlucht, weet hij hoe het is om te vluchten. „Het is mooi werk. Ik werk met mensen, dat deed ik in Congo al. Toen het azc hier kwam, leek het direct iets voor mij. Het past bij mij en de dingen die ik gezien heb." Daarnaast is het groot voordeel dat Mukuna behalve Nederlands, Frans en Engels ook nog de vier talen machtig is die in Congo gesproken worden. „Als je meertalig bent, heb je de kans veel mensen te helpen." Sinds 2011 woont hij in Terneuzen maar hij blijft aan zijn vaderland den ken. „In mijn hoofd denk ik altijd 'wat kan ik voor mijn land doen?'" Mukuna is de initiatiefnemer van de stichting Deduce. De naam is een afkorting en staat voor Droit a l'edu- cation des enfants: het recht van kin deren op onderwijs. „Onderwijs zou volgens de wet in Congo gratis moe ten zijn maar dat is het niet. De rege ring wil een kleine cirkel goed opge leide mensen om zich heen en de rest dom houden." Elie Mukuna wil dat veranderen. „Ik heb een soort re volutie in mijn hart." „Weet je wat het kost om een kind in Congo een maand onderwijs te ge ven? Vijf euro. Dat is geen geld. Er zijn scholen, goeie scholen maar een groot deel van de kinderen gaat niet, want ze hebben geen geld. Het land is gewoon rijk maar er zijn te weinig intellectuelen en dat geeft een vicieu- ze cirkel van conflicten." Deduce se lecteert in samenwerking met lokale scholen kinderen die écht willen le ren. „Het geld dat wij krijgen gaat naar de scholen zelf. Als een kind de eerste maanden goed gewerkt heeft, dan ondersteunen wij het. We selec teren op basis van motivatie. We zijn begonnen in Bukavu in Oost-Congo. Als het daar lukt gaan we het verder ook proberen." Hoe idealistisch het ook klinkt, Elie benadert het praktisch. Onder wijs is volgens hem een veel efficiën tere manier van hulpverlenen. Ter plekke onderwijs geven is veel goed koper dan een stroom gelukszoekers verwerken. Voor de vijftig euro zak geld die een asielzoeker iedere week krijgt, kan een kind in Congo bijna een jaar lang naar school. „Het zijn vaak mensen zonder on- 'Voor vijf euro kan een kind een maand naar school' derwijs die naar Europa willen. Om wat te doen? Dat kan natuurlijk niet. Hoe kunnen die nu integreren? Het idee is de kinderen daar te scholen en om mensen te krijgen die onder wijs geven aan de mensen in het land zelf. Anders komt de hele we reld naar zo'n klein stukje als Neder land om daar geluk te zoeken." Volgens nucleair geneeskundige Jo Verhaegen van het ADRZ is het een grote stap vooruit voor de gezondheidszorg in Zeeland. „Om een voorbeeld te geven, we kunnen straks nauwkeuriger vast stellen of iemand een tumor heeft, waar die zit en of er uit zaaiingen zijn. Uitzaaiingen be ginnen heel erg klein. Hoe eerder je die kunt vaststellen, hoe snel ler we kunnen ingrijpen en de juiste behandeling kunnen ge ven." Niet alleen voor kankeronder zoek is het nieuwe nucleaire cen trum een vooruitgang. „Ook kun- 'De nieuwe apparaten kunnen dingen doen die nu nog door twee verschillende apparaten worden gedaan' nen we nauwkeuriger onderzoek doen naar bijvoorbeeld hart en botten, spieren en gewrichten." De nieuwe apparatuur maakt het ook mogelijk onderzoeken te combineren. „Nu moeten men sen vaak nog meer keren naar het ziekenhuis voor verschillende on derzoeken", zegt Verhaegen. „Met de nieuwste apparatuur kunnen die onderzoeken in een keer worden gedaan. Dat kan om dat de nieuwe apparaten dingen kunnen doen die nu nog door twee verschillende apparaten worden gedaan." De afdeling nu cleaire geneeskunde zit nu nog in het ziekenhuis in Vlissingen. Voor de zomer moet de afdeling naar Goes zijn verplaatst. Vol gens Claudia Brandenburg, voor zitter van de Raad van Bestuur, is de bouw van het centrum belang rijk. Door de bouw van het cen trum kan deze vorm van diagnos tiek volgens haar behouden blij ven en hoeven patiënten niet naar buiten de provincie. ZELZATE. De Vlaamse regering steunt de plannen voor verbete ring van de leefbaarheid van de oude arbeiderswijk Klein-Rus- land op de westoever van het Ka naal Gent-Terneuzen bij Zelzate. Gouverneur Jan Briers van Oost-Vlaanderen heeft opdracht gekregen een oplossing te vinden voor de problemen in de verpaupe rende wijk. Briers gaat dat doen met de Vlaamse overheid, de ge meente Zelzate, de sociale huisves tingsmaatschappij en de bewo ners. Die wonen al jaren in vaak er barmelijke omstandigheden en vreesden geruime tijd dat de wijk zou moeten verdwijnen. De regering vindt echter dat al les op alles moet worden gezet om de leefbaarheid te verbeteren en dat er een einde moet komen aan de wurgende onzekerheid voor de bewoners van de 220 woningen. In dat kader moet er ook snel dui delijkheid komen over de vervan ging of verdieping van de kanaal tunnel vlakbij. Die vormt na 2021, als de nieuwe zeesluis bij Terneu zen in bedrijf is, een hindernis voor de scheepvaart. Als Briers zijn voorkeuren voor een aanpak heeft geformuleerd, neemt de Vlaamse regering een projectbesluit. Dat wordt 2017. WOENSDAG 2 MAART 2016 Scholing als hulpproject door Guido van der Heijden Volgens Elie Mukuna is onderwijs de oplossing voor veel problemen. „Het zijn vaak mensen zonder onderwijs die naar Europa willen. Om wat te doen?" foto Peter Nicolai Elie Mukuna www.deduce.nl door Jeffrey Kutterink GOES Bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes komt een nieuwe afdeling nucleaire ge neeskunde. Die krijgt de nieuwste apparatuur, waarmee nauwkeuri ger onderzoek kan worden ge daan naar bijvoorbeeld kanker. door Wout Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72