Zeldenrust is klaar voor asielzoekerskinderen Tholen zette camera's in na bekladdingen Ouderen kunnen met hun tijd mee Kinderlogica Senioren leren werking van 2 ZEELAND Eigenlijk kan niemand meer zonder computer. In Tholen krijgen senioren hulp bij het gebruik van een tablet. COMMENTAAR Het is inmiddels het klassieke grapje van de digibeet: 'Ik hield de muis tegen het scherm'. Achterhaald? Niet als het aan de ouderenorganisatie KBO ligt. Zij signa leert dat veel ouderen bang zijn voor de oprukkende digitalisering en dat er een kloof dreigt te ontstaan tussen de mil joen mensen die helemaal niet op internet zitten en de rest van de maatschappij. Of het nu de belastingaangifte is, het regelen van toeslagen, het afsluiten van verzekeringen, de inzage in de pensioengegevens, het bestellen van medicijnen en natuurlijk de bulk van het moderne sociale verkeer, vrijwel alles gaat tegen woordig online. Papieren informa tie wordt overal afgebouwd. Wie niet mee kan, raakt onherroepe lijk achterop. Daarom pleit KBO voor een vangnet. Gewoon even bellen of langsgaan. Deze oproep klinkt sympathiek. Maar door te accepteren dat mensen internet niet meer onder de knie krijgen, gooit KBO de handdoek te gemak kelijk in de ring. Computerpro gramma's zijn tegenwoordig bijna intuïtief te bedienen. Internet is geen 'onbegaanbare weg' zoals KBO beweert, hooguit een rou te waar je je aandacht bij moet houden. Dat kunnen de meeste ouderen best opbrengen. Dan gaan ze - met een beetje hulp - ge woon met hun tijd mee. Dat moet het eerste doel zijn. Internet is voor ouderen geen onbegaanbare weg, hooguit een route die aandacht vraagt Dat is het gevolg van een afspraak tussen het Zeldenrust Steelantcol- lege en Scholengemeenschap De Rede. De laatste zit met een hon derdtal aan het maximum aantal anderstaligen dat de school kan verwerken. Volgens de overeenkomst tus sen beide scholen springt het ZSC in wanneer het aantal groter wordt dan De Rede kan opvan gen. En dat lijkt nu het geval te zijn. Vluchtelingenstromen laten zich moeilijk voorspellen maar het ZSC is er vanaf 1 april in ieder geval klaar voor. „Wij lopen nooit weg voor on ze maatschappelijke verantwoor delijkheid", zegt Jan-Kees van Gaaien, teamleider brugklassen van het ZSC. „Ik vind het leuk een steentje bij te kunnen dragen. Of we op 1 april ook een eerste groep ontvangen, daar heb ik nu nog geen zicht op maar we hebben vanaf dat moment een lokaal, do centen en materiaal beschikbaar mocht het nodig zijn." In het onderwijs aan asielzoe kerskinderen en anderstaligen neemt De Rede een leidende rol. De school heeft een jarenlange er varing op dit vlak. Van Gaaien: „Wij hebben wel ervaring met NT2-onderwijs (voor kinderen waarvan Neder land de tweede taal is, red.) maar 'We gaan putten uit de ervaring van De Rede en niet zelf het wiel uitvinden' die groep is niet groot. Dat gaat over maximaal tien kinderen. Daarom gaan wij putten uit de er varing van De Rede en zeker niet het wiel opnieuw uitvinden. De contacten met De Rede zijn goed en de lijntjes zijn kort. We heb ben zelf gelukkig twee docenten met een ruime ervaring, maar het zal in het begin toch wel even zoe ken zijn." Almanak Ze komen in de jonge jaren allemaal voorbij: kleurplaten met Sesamstraat sterren en oude helden als Beertje Paddington en Dikkie Dik. Op die laatste knuffelheld leefde de zesjarige uit Scharendijke zich met overgave uit. Eerst de juiste kleur kiezen uit de wirwar van stiften op tafel. Daarna proberen binnen de lijntjes te blijven en dat helemaal rondom. Toen ze het eindresultaat voor haar moeder op hield, kon die het niet laten een kant tekening te plaatsen. „Roze? Maar Dikkie Dik is toch oranje?", klonk het kritisch. „Nou, niet als-ie roze is", zet te dochterlief moeder op haarplaats. Nieuwe Zwinprijs in leven geroepen Afdeling 't Zwin van de Or de van den Prince roept een nieuwe prijs in het le ven: de grensoverschrijden de Zwinprijs. Het is een symbolische aanmoedi gingsprijs voor een per soon, vereniging of instel ling die actiefis in de Zwinregio aan beide kan ten van de landsgrens. Kandidaten met een grens overschrijdend initiatief kunnen zich aanmelden via zwinprijs@telenet.be. De prijs wordt zondag 4 september uitgereikt in het belfort van Sluis. Opknapbeurt Sint Barbarakerk De Sint Barbarakerk van Breskens ziet er straks weer piekfijn uit. In de kerk wordt nieuwe vloerbe dekking gelegd door de fir ma Bonnewei en de leden van de klusgroep van de Andreasparochie. Vlak voor Kerst sloot de kerk haar deuren, omdat er asbest werd ontdekt in de vloer. Vrijwilligers brach ten een soort pasta aan op de beschadigde tegels die nu weer veilig zijn. Er wer den sinds januari al weer diensten in de kerk gehou den. Coverband haalt finaleplaats De deels Zeeuwse cover band Blow Out! heeft een plaats veroverd in de finale van de bandwedstrijd Clash of the Coverbands. De band van saxofonist Michiel Meijers (foto) en trompettist Frank Vermast uit Kloosterzande, neemt het 23 april in het Klokge- bouw Eindhoven op tegen de acht beste coverbands van de Benelux. Blow Out! won eerder al de juryprijs in Paradiso. Op 24 juni speelt de band tijdens de Terneuzense Havendagen. DJ-festival in Croese Duintjes Het DJ-festival Sidewalk Fa mily Nights beleeft zater dagavond de eerste editie in strandpaviljoen Groese Duintjes aan de Zeeweg 4a bij Groede. Vijf DJ's treden op: Team W.E., JAYDC, DoubleD, DJ B.K. en MC JAZZ. Ze brengen dance- muziek in allerlei stijlen; electronische dancemuziek (edm), clubbing, deep en harder styles. Sidewalk Fa mily Nights begint om 22.00 uur, toegang vanaf zestien jaar en de entree is vijf euro. THOLEN. De inzet van een mo biel camerasysteem is de oor zaak van de hogere kosten die de gemeente Tholen heeft gemaakt voor beveiliging tijdens de crisis- noodopvang van vluchtelingen. Uit een specificatie van de ge maakte kosten door Zeeuwse ge meenten bleek dat gemiddeld zo'n drieduizend euro per dag was uitgegeven aan beveiliging van de noodopvang in sporthal len en zalen. De gemeente Tho len besteedde het dubbele be drag tijdens de opvang in Meul- vliet. De camera's werden neerge hangen naar aanleiding van be kladdingen op verschillende ge bouwen, aldus de gemeente Tho len. „Dat maakt dat wij per saldo hoger uitkomen." Begin oktober werden leuzen tegen de komst van vluchtelin gen en hakenkruizen geklad op onder meer het gemeentehuis, gemeenschapscentrum Meul- vliet, zwembad De Spetter en twee scholen. Dat gebeurde na dat de gemeente ruimte beschik baar had gesteld. Tholen ving uiteindelijk be gin december drie dagen lang bijna tweehonderd vluchtelin gen op in gemeenschapscentrum Meulvliet. niet, computers hebben niks knuffeligs. Maar een tablet is toch wel gemakkelijk." Harde wind en regen hebben haar en de andere cursisten er niet van weerhouden om naar het Tabletcafé in Tholen te ko men. Henny de Groen van de Bi bliotheek Oosterscheldebekken geeft er uitleg over het gebruik van het apparaat. „Het mooie van een tablet is dat je eigenlijk niets onherstelbaar fout kan doen. Je moet hem alleen niet op de stenen vloer laten vallen. Daar kan een tablet niet tegen." Ben te Kulve helpt Henny THOLEN. Mailen, afspraken ma ken, een spelletje doen, boeken reserveren, dingen opzoeken met Google. Marian Dusink uit Sint Maartensdijk zegt helemaal niks met computers te hebben - 'Ik hield vroeger de muis voor het scherm' - maar gebruikt haar tablet inmiddels al voor veel za ken. „Ze blaffen niet, ze miau- w e n door Cuido van der Heijden TERNEUZEN. Ruim anderhalve maand nadat de eerste groep asiel zoekerskinderen naar De Rede ging, zit de scholengemeenschap nu al op het maximum. De colle ga's van het Zeldenrust Steelantcol- lege (ZSC) schieten te hulp. Jan-Kees van Gaaien, Zeldenrust Tip? redactie@pzc.nl SLUIS BRESKENS HULST GROEDE Computer door Theo Giele Tablvt Cat* door Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70