30 dagen zondereen druppel alcohol Gids helpt je door moestuinland Cybercrime baart Zeeuwen zorgen Plan van ondernemers uit Breskens neemt steeds grotere vormen aan Ondernemers willen met elektrisch treintje over dijk en duin rijden. Een kaartje kost (bijna) niets. BRESKENS. Nog deze zomer rijdt er minstens één elektrisch treintje langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Dat initiatief moet uit groeien tot een internationale ver binding, die gratis toegankelijk is voor houders van een Zeelandpas. Het initiatief voor die service komt van vijf ondernemers uit Breskens, vertelt Ronald Lohman van supermarkt Plus. „We zijn in werkgroepjes aan het kijken hoe we de winkels in Breskens beter op de kaart kunnen zetten. Eén van de ideeën die daaruit kwam, was het inzetten van een zonne trein tussen vakantieparken en het centrum van Breskens." Het idee van de Bressiaanders sloeg aan en kreeg veel bijval. „Het liep, op een positieve ma nier, een beetje uit de hand", ver telt Lohman. „Er willen zóveel mensen en clubs aanhaken." Het plan is nu om in de zomer maanden minstens twee treintjes te laten rijden: één via Nieuwvliet en Breskens, en één vanuit Cad- zand-Bad via Sluis naar Knokke. „Zo'n internationale verbinding zorgt ervoor dat er wellicht Euro pese subsidie is binnen te halen", geeft Lohman aan. Het eerste voer tuig hebben de ondernemers al op het oog: het zonnetreintje van stichting 'Voor iets gaat de zon op' uit Hulst. Die denkt aan een gro ter exemplaar en verkoopt het hui dige voertuig waarschijnlijk aan de West-Zeeuws-Vlamingen. De zonnetrein moet over de dij ken en duinen gaan rijden, en waar mogelijk buitendijks. „Dat is een grote meerwaarde", geeft Loh man aan. De dienst moet gratis worden voor houders van een Zee landpas. Die kost 4 euro. „Voor Meerijden met de zonnetrein is gratis voor mensen met een Zeelandpas. Die is voor vier euro te koop. dat geld heb je dus een hele zo mer vervoer langs de kust", consta teert Lohman. De treintjes kun nen ook naar evenementen rijden, en in de winter ingezet worden voor daguitstapjes van bijvoor beeld ouderen. De begroting is bijna rond. „We hopen wel nog op bijdragen van sponsors en fondsen", vertelt Lohman. „Daarom zijn we nog een beet je voorzichtig met het bevestigen van definitieve plannen." Uitein delijk moet de stichting zelfs winst maken. „Dat geld steken we dan in duurzame projecten langs de kust." Lohman gaat ervan uit dat ko mende zomer op z'n minst één voertuig langs de kust toert. „Het oorspronkelijke plan, met één treintje vanuit Breskens, gaan we sowieso uitvoeren." MIDDELBURG. Voormalig topatlete Nelli Cooman drinkt al jaren geen druppel alcohol. Ze roept alle Zeeu wen op de komende dertig dagen haar voorbeeld te volgen. Cooman is Zeeuws ambassadrice van de anti-al- cohol-campagne IkPas, die gisteren officieel werd afgetrapt in Middelburg. Zo'n driehonderd Zeeuwen hebben zich inmiddels aangemeld voor de actie. De Zeeuwse gemeenten, politie, ADRZ, GGD Zeeland, Indigo preventie en andere organi- staties willen met IkPas het alcoholgebruik onder jongeren tegen gaan. Ouders hebben daarin een belangri jke taak, stelde Cooman, die zelf een dochter van vijftien heeft. „Wij moeten het goede voorbeeld geven." Geïnteresseerden kunnen zich nog tot en met vrijdag inschrijven voor IkPas via www.ikpas.nl, mits ze sinds 1 maart geen alcohol gedronk en hebben. Zeeuwse deelne mers krijgen, zolang de voorraad strekt, een blauw IkPas-polsbandje toegestuurd. PAGINA 5 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl WOENSDAG 2 maart 2016 Zonnetrein langs kuststrook door Martijn de Koning Ronald Weydema (links), districtchef van de politie Zeeland-West-Brabant en voormalig atlete Nelli Cooman brengen met een alcoholvrije cocktail een toost uit op het begin van de anti-alcohol-campagne IkPas. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69