Jubilerend Matthanja zet zichzelf op de kaart Kapelle vlagt nog niet voor homo's Kooplui en klanten laten het vaker afweten BEVELANDEN en THOLEN 7 Tweeverdieners, kou en regen spelen de Goese weekmarkt parten. Het aantal kramen en de klandizie neemt af. Toegegeven, weertech- nisch gezien was het gisteren een uiterma te troosteloze dag om op de weekmarkt in Goes rond te strui nen of te werken. Maar dat de klandizie - en daarmee het aantal kramen - terugloopt, is een gege ven. Dat zegt marktkoopvrouw El- ly Boeckhout uit Veere, die zelf kou, wind en regen trotseert om haar mode te slijten. Dat valt op deze druilerige dinsdag niet mee, want mensen zijn er nauwelijks. De gaten op de Goese week markt beginnen zo langzamer hand op te vallen. Boeckhout, die drie jaar in Goes staat, heeft wel een verklaring. „Kooplui weten dat er met zulk weer toch geen klanten zijn, dus komen ze niet. Klanten op hun beurt denken: 'de helft van de kramen is er niet, dus waarom zou ik gaan'." Boeckhout staat ook in Middelburg op de weekmarkt, maar in Goes is het volgens haar 'veel erger'. „Ik heb het ook een half jaar in Terneuzen geprobeerd, daar valt echt geen bo terham te verdienen. Droevig." Goes keert ze voorlopig nog niet de rug toe. Sterker, samen met een collega beheert Boeck hout de facebookpagina Week markt Goes. „Om het toch een beetje te promoten en te laten zien: kom op, we zijn er." Op de pagina is onder meer te zien wieaf wezig is, welke kramen nieuw zijn en andere wederwaardighe den. Vorige week is een oproepje op de pagina geplaatst om van be zoekers te horen wat zij nog mis sen op de weekmarkt. 'Collega's die er altijd zijn', luidt bijvoor- 'Tweeverdieners hebben doordeweeks geen tijd om naar de markt te gaan' beeld de veelzeggende reactie van Edwin Zuijddijk. Want wegblij ven is tegenwoordig een stuk een voudiger, zegt Boeckhout. „Je kunt makkelijk zeggen dat je ziek bent, want dat wordt niet gecon troleerd. Juridisch mag dat niet meer, vanwege privacy. Ik ben zelf vier jaar geleden geopereerd en toen moest er nog een briefje van de dokter bij toen ik me ziek meld de." Gemeenten hebben in hun marktverordeningen nog regels en bepalingen staan met betrek king tot afwezigheid en verhinde ring. Ook de Goese verordening uit 2011 schrijft voor dat vaste standhouders schriftelijk aan B en W moeten mededelen dat ze niet 'Ik heb het ook een half jaar in Terneuzen geprobeerd, maar daar is helemaal geen boterham te verdienen' present zijn. Het college bepaalt vervolgens of de marktkoopman of-vrouw al dan niet terecht de snor drukt. Dat het aantal kramen op de weekmarkt en dus het aantal be zoekers terugloopt, heeft volgens de marktkoopvrouw nog een ande re oorzaak. „Ten opzichte van twintig jaar geleden zijn er nu veel meer tweeverdieners. Die hebben doordeweeks geen tijd naar de markt te gaan." Het is te vens de verklaring voor het feit dat de zaterdagmarkt nog wel drukbezocht is. Christelijk jongerenkoor Matthanja wil zichzelf met twee jubileumcon certen weer eens goed op de kaart zetten. Dat lijkt te luk ken. „De aanmeldingen stromen binnen", zegt bestuurslid Han van de Wege. Matthanja bestaat twintig jaar. Het grootste deel van die periode repeteerde het koor in het Calvijn College in Goes. Een jaar of drie geleden werd 's-Gravenpolder de thuisbasis. „Maar we zijn een echt Zeeuws koor, hoor", benadrukt Van de Wege. „Onze leden komen overal vandaan." In de eerste jaren dienden de leden zich bij wijze van spreken bij bosjes aan. Op een bepaald moment had Matthanja liefst honderdvijftig zangers en zangeressen. Mede door de komst van andere koren - waaronder het Walchers Jongerenkoor - liep dat aantal flink terug. „We hebben nu veertig leden", stelt Van de Wege. „Dat aantal zien we graag verdub belen." Die wens lijkt niet onrealis tisch, want voor het speciale jubi leumkoor hebben zich al zeventig tot tachtig mensen aangemeld. Voor een deel zijn dat oud-leden, die speciaal voor de gelegenheid 'We hebben nu veertig leden, dat hopen we de komende tijd te kunnen verdubbelen' zijn gevraagd nog eens mee te ko men zingen. „Maar ook twintig tot dertig nieuwe jongeren heb ben zich aangemeld", weet Van de Wege. „Natuurlijk hopen we dat een deel bij het koor blijft." Het jubileumkoor repeteert zes keer. De eerste repetitie vindt van avond plaats. Daarna volgen twee concerten in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes en de Her vormde kerk in Kapelle. Tijdens deze optredens passeren psalmen en geestelijke liederen, die de afge lopen twintig jaar zijn gezongen, de revue. Er wordt ook een cd op genomen. Jongeren vanaf dertien jaar die mee willen zingen in het jubileumkoor kunnen zich nog aanmelden via de website. Wie niet meteen vanavond kan komen repeteren, is ook welkom. „Eén re petitie missen, is niet zo erg hoor", aldus Van de Wege. KAPELLE. Op de internationale Coming Out Day wappert er geen regenboogvlag in Kapelle. Een motie om de vlag, die sym bool staat voor het respect voor mensen met een andere seksuele geaardheid, werd gisteravond in de gemeenteraad verworpen. De motie was ingediend door de PvdA en de VVD. De twee fracties vroegen met ingang van 2016 jaarlijks de vlag op li okto ber (Coming Out Day) te hijsen. Op die manier zouden zij de ac ceptatie van homoseksuelen, bi- seksuelen en transgenders wil len bevorderen. Volgens de indie ners van de motie staan die groe pen door toenemend geweld en de toestroom van nieuwkomers die deze groepen niet accepte ren, onder toenemende druk. PvdA en WD kregen echter geen van de overige fracties ach ter het voorstel. Het CDA meldde tegen intole rantie te zijn, maar vroeg zich af 'Acceptatie groeit per slot van rekening niet aan vlaggenmasten' wat er met andere groeperingen zou moeten gebeuren. Daar slo ten Gemeentebelang en Christen- Unie zich bij aan. „En acceptatie groeit niet aan vlaggenmasten", voegde Pierre Kruizinga van de CU daaraan toe. WOENSDAG 2 MAART 2016 Weekmarkt minder in trek door Luc Oggel De 'gaten' op de Goese weekmarkt beginnen zo zachtjes aan op te vallen. Als het weer slecht is, laten kooplui en klanten het afweten. Kooplui omdat er toch geen klanten zijn en klanten omdat er geen kramen zijn. foto Marcelle Davidse Elly Boeckhout, marktkoopvrouw door Rob Paardekam Han van de Wege, bestuurslid door Willem Adriaansens Pierre Kruizinga, ChristenUnle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67