Toneelclub Yerseke zit te springen om acteurs Tholen zette camera's in na bekladdingen Ouderen kunnen met hun tijd mee Kinderlogica Senioren leren werking van 2 ZEELAND Eigenlijk kan niemand meer zonder computer. In Tholen krijgen senioren hulp bij het gebruik van een tablet. COMMENTAAR Het is inmiddels het klassieke grapje van de digibeet: 'Ik hield de muis tegen het scherm'. Achterhaald? Niet als het aan de ouderenorganisatie KBO ligt. Zij signa leert dat veel ouderen bang zijn voor de oprukkende digitalisering en dat er een kloof dreigt te ontstaan tussen de mil joen mensen die helemaal niet op internet zitten en de rest van de maatschappij. Of het nu de belastingaangifte is, het regelen van toeslagen, het afsluiten van verzekeringen, de inzage in de pensioengegevens, het bestellen van medicijnen en natuurlijk de bulk van het moderne sociale verkeer, vrijwel alles gaat tegen woordig online. Papieren informa tie wordt overal afgebouwd. Wie niet mee kan, raakt onherroepe lijk achterop. Daarom pleit KBO voor een vangnet. Gewoon even bellen of langsgaan. Deze oproep klinkt sympathiek. Maar door te accepteren dat mensen internet niet meer onder de knie krijgen, gooit KBO de handdoek te gemak kelijk in de ring. Computerpro gramma's zijn tegenwoordig bijna intuïtief te bedienen. Internet is geen 'onbegaanbare weg' zoals KBO beweert, hooguit een rou te waar je je aandacht bij moet houden. Dat kunnen de meeste ouderen best opbrengen. Dan gaan ze - met een beetje hulp - ge woon met hun tijd mee. Dat moet het eerste doel zijn. Internet is voor ouderen geen onbegaanbare weg, hooguit een route die aandacht vraagt Aan goedgebekte dorpsgenoten geen gebrek, beaamt Jan van Put ten. „Maar als je aan ze op het schoolplein vraagt of ze mee wil len doen zeggen ze: 'maar ik ga niet op zo'n toneel staan!" „Dat is tegelijk ongeveer de enige vereis te", vult Philip Dijkwel aan. „Ieder een tussen de 18 en de 60 jaar is welkom. Het enige wat we vragen is inzet, de rest leren wij ze wel." Beide heren zitten al zo'n twin tig jaar bij de toneelvereniging. Be halve dat ze erg kunnen genieten van een geslaagde voorstelling, hebben ze ook vooral veel plezier in de voorbereiding. „De oefen avonden zijn gewoon heel gezel lig", zegt Jan. Iedereen kan op z'n eigen manier invulling geven aan een rol, stelt Philip. Als er een maal een stuk gekozen is, wordt het sowieso aangepast aan de loka le omstandigheden. „We kiezen namen die hier voorkomen en kie zen plekken bij de dorpen waar we optreden." De laatste voorstel ling werd uitgevoerd in Yerseke, Wemeldinge en Krabbendijke. „Als we het dit jaar rond krij gen, willen we ook weer drie voor stellingen geven." Dat kan alleen als er minimaal twee spelers bijko men. Philip „We staan vooral te springen om vrouwen, maar man nen zijn uiteraard ook welkom." 'Juist doordat je in een ander vel kruipt, sta je helemaal niet ais jezelf op het podium' De vorige twee geplande uit voeringen moesten vanwege per soonlijke omstandigheden van één van de hoofdrolspelers wor den afgeblazen. Jan: „Het is nu vijf voor twaalf. Als we dit of volgend jaar weer niet optreden, lopen we het gevaar dat het doodbloedt." Philip: „Na veertig jaar historie, zou dat doodzonde zijn." Almanak Ze komen in de jonge jaren allemaal voorbij: kleurplaten met Sesamstraat sterren en oude helden als Beertje Paddington en Dikkie Dik. Op die laatste knuffelheld leefde de zesjarige uit Scharendijke zich met overgave uit. Eerst de juiste kleur kiezen uit de wirwar van stiften op tafel. Daarna proberen binnen de lijntjes te blijven en dat helemaal rondom. Toen ze het eindresultaat voor haar moeder op hield, kon die het niet laten een kant tekening te plaatsen. Roze1 Maar Dikkie Dik is toch oranje?", klonk het kritisch. „Nou, niet als-ie roze is", zet te dochterlief moeder op haarplaats. Kerkgebouw De Hoogte verkocht Voormalig kerkgebouw De Hoogte in Goes-Zuid is ver kocht. Dat meldt makelaars kantoor Faasse en Fermont desgevraagd. Het kon niet zeggen wie de nieuwe eige naar van de markante 'pyra- mide' op de hoek Populie renstraat-Beukenstraat is en wat er met het gebouw gebeurt. Er rust een maat schappelijke bestemming op. De PKN-gemeente zette de kerk in september vorig jaar te koop wegens terug lopende bezoekersaantal len en inkomsten. Starbucks 'blij met aandacht' Koffieketen Starbucks is blij met alle aandacht voor een mogelijk toekomstige vestiging in Goes. Dat heeft het bedrijf per e-mail laten weten aan de initia tiefnemers van de face- bookpagina 'Starbucks in Goes'. Drie leerlingen van het Edudelta College in Goes begonnen eind vorig jaar een actie om Star bucks te bewegen in Goes een vestiging te openen. Die kreeg veel bijval. De van oorsprong Ameri kaanse keten is nog niet in Zeeland te vinden. Ger van de Velde weg bij KNRM De burgemeester van Tho- len, Ger van de Velde, is af gelopen weekeinde afgetre den als voorzitter van de KNRM in Stellendam en Ouddorp. Ze wordt opge volgd door Ada Grooten- boer, huidig burgemeester van Goeree Overflakkee. Van de Velde was zes jaar plaatselijk KNRM-voorzit- ter en zeven jaar burge meester van Goedereede. Daarvoor was ze zeven jaar wethouder voor de WD in de gemeente Schou- wen-Duiveland. Huiskamerviering voor katholieken Rillandse katholieken kun nen vanaf Pasen maande lijks samenkomen in huis kamervieringen. Sinds de Sint Jozefkerk in juni sloot, moeten de plaatselijke paro chianen uitwijken naar Hansweert of Woensd- recht. De Damiaanparochie komt de ontheemde gelovi gen met deze huiskamer vieringen enigzins tege moet. De parochie liet eer der al weten met een deel van de opbrengst van de verkochte kerk een kleine kapel te willen bouwen. THOLEN. De inzet van een mo biel camerasysteem is de oor zaak van de hogere kosten die de gemeente Tholen heeft gemaakt voor beveiliging tijdens de crisis- noodopvang van vluchtelingen. Uit een specificatie van de ge maakte kosten door Zeeuwse ge meenten bleek dat gemiddeld zo'n drieduizend euro per dag was uitgegeven aan beveiliging van de noodopvang in sporthal len en zalen. De gemeente Tho len besteedde het dubbele be drag tijdens de opvang in Meul- vliet. De camera's werden neerge hangen naar aanleiding van be kladdingen op verschillende ge bouwen, aldus de gemeente Tho len. „Dat maakt dat wij per saldo hoger uitkomen." Begin oktober werden leuzen tegen de komst van vluchtelin gen en hakenkruizen geklad op onder meer het gemeentehuis, gemeenschapscentrum Meul- vliet, zwembad De Spetter en twee scholen. Dat gebeurde na dat de gemeente ruimte beschik baar had gesteld. Tholen ving uiteindelijk be gin december drie dagen lang bijna tweehonderd vluchtelin gen op in gemeenschapscentrum Meulvliet. THOLEN. Mailen, afspraken ma ken, een spelletje doen, boeken reserveren, dingen opzoeken met Google. Marian Dusink uit Sint Maartensdijk zegt helemaal niks met computers te hebben - 'Ik hield vroeger de muis voor het scherm' - maar gebruikt haar tablet inmiddels al voor veel za ken. „Ze blaffen niet, ze miau- w e n niet, computers hebben niks knuffeligs. Maar een tablet is toch wel gemakkelijk." Harde wind en regen hebben haar en de andere cursisten er niet van weerhouden om naar het Tabletcafé in Tholen te ko men. Henny de Groen van de Bi bliotheek Oosterscheldebekken geeft er uitleg over het gebruik van het apparaat. „Het mooie van een tablet is dat je eigenlijk niets onherstelbaar fout kan doen. Je moet hem alleen niet op de stenen vloer laten vallen. Daar kan een tablet niet tegen." Ben te Kulve helpt Henny door Joeri Wisse YERSEKE. Jarenlang trokken ze met hun voorstellingen honderden be zoekers. Maar het trouwe publiek van 'Kom t'r us ni kiek'n' moet het nu al twee jaar zonder toneel in dia lect doen. En als de Yersekse to neelvereniging niet snel twee nieu we acteurs kan vinden, is er ook dit najaar geen uitvoering. Philip Dijkwel, Toneelclub Yerseke Wie met Kom t'r us ni kiek'n op de planken wil staan kan contact opne men via www.toneelyerseke.nl Tip? redactie@pzc.nl GOES GOES STELLENDAM RILLAND Computer door Theo Ciele door Theo Ciele Marian Dusink, Henny de Groen, Conny Mol, Iny Schot en Ben te Kulve (vlnr) gebogen over de tabiets. foto Leo Adriaanse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65