200 Oppositie blijft premier bestoken met verwijten NIEUWS 5 Ook aparte opvang christenen De Kamer blijft Rutte achtervolgen met vele onopgehelderde vragen over vliegramp met MH17 „Totale nonsens." Er moet ook aparte opvang komen voor de christenen die in opvanglocaties wor den bedreigd. De Tweede Kamer heeft gisteren inge stemd met een motie van D66, waarin behalve om speciale bescherming voor homoseksuelen ook om aparte opvang voor christe nen en 'andere kwetsbare individuen' wordt ge vraagd. D66 voegde de twee groepen toe. Ook christenen hebben het soms te verduren op de op vanglocaties. De regering was niet voor aparte op vang, omdat die niet strookt met het principe dat iedereen gelijk is. Prinses Alexia uit ziekenhuis Prinses Alexia is gistermid dag uit het ziekenhuis ont slagen. De io-jarige doch ter van koningin Maxima en koning Willem-Alexan der lag daar sinds zaterdag. Ze brak in Lech haar rech- terbovenbeen tijdens het skiën. De RVD meldt dat het goed gaat met de to-ja- rige prinses, die de komen de tijd nog wel op krukken moet lopen. Bruinvis mishandeld In Sexbierum werd maan dag een zwaar mishandel de dode bruinvis aangetrof fen. „Het dier had een sleeptouw om de staart en was achter een auto over de dijk getrokken." Naast het dier lag de foetus van een ongeboren bruinvis. De Universiteit van Utrecht verricht sectie op het zoogdier. De politie heeft een onderzoek inge steld. DEN HAAG. Minister-president Mark Rutte haalde gisteravond op merkelijk geïrriteerd uit naar Tweede Kamerleden in het debat over de vliegramp met de MH17. „Deze ramp heeft mij enorm ge raakt en daarom raken die wilde complotten mij ook. Hou er toch mee op!" Even ervoor is het eerste grote debat over de MH17 op stoom ge komen. Er is gesproken over veilig heid in de luchtvaart, de inlichtin gendiensten, passagierslijsten. Maar als CDA'er Pieter Omt- zigt suggereert dat Rutte informa tie over zijn eigen functioneren achterhoudt, of als VNL-Kamerlid Louis Bontes meent dat Rutte te weinig doet om de daders te vin den, kan de premier zijn boosheid niet langer verbergen. „Dit zijn on gelofelijke insinuaties beneden de gordel van de heer Omtzigt." En dan als door een adder gebe ten naar Bontes: „Ik lees nu al maanden die commentaren. We zouden Rusland niet voldoende aanpakken vanwege onze handels relatie met dat land, of de Oekraï ne vanwege de gezellige band met hen. Totale nonsens. Onzin insi nuaties." 'Deze ramp heeft mij enorm geraakt en daarom raken die wilde theorieën mij ook. Hou er toch mee op!' Dat Bontes wijst op 'een doof pot' omdat er kort voor de aanslag op de MH17 in Oekraïne een over leg was over de onveiligheid voor de luchtvaart boven dat land, wak kert nog eens boosheid aan bij de premier. „Wij hebben maar één belang en dat is gerechtigheid voor de nabestaanden door de da ders te vervolgen. En je kunt hier honderd keer insinueren...ach, ik ga er ook niet meer op in." Dan ploft hij zuchtend neer in zijn stoel in Vak-K. Hij vindt het welletjes met de suggestie dat het kabinet te weinig doet om radar beelden van de vlucht MH17 te verkrijgen, bijvoorbeeld. Hij wil nog wel reageren op het verwijt dat hij bij de Russische president Poetin te weinig heeft aangedrongen op een VN-tribu- naal voor de berechting van de aanslagplegers. „Ik heb hem er op gewezen dat wij hebben geholpen bij het bergen van de Koersk, een ramp die de Russen trof. Ik heb ge zegd: jij weet als geen ander hoe belangrijk dit is. Zonder succes, moet ik concluderen." Rutte hoeft er niet op te reke nen dat de Tweede Kamer hem nu met rust laat. Zeker op het punt van een veiligere burgerluchtvaart laten bijna alle partijen de tanden zien. Na het ongeval wil bijvoor beeld de KLM vaker van inlichtin gendiensten AIVD en MIVD we ten welke vliegroutes onveilig zijn. Volgens Rutte is er inmid dels 'structureel' overleg, maar het parlement vindt dat te vrijblij vend. Ook zijn eigen WD vindt dat. „Vier of vijf keer per jaar is te weinig", zegt VVD'er Han ten Broeke. D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma gaat nog verder: „Deze houding van de premier is zorge lijk. Ik mis de urgentie om dit aan te pakken." De partijen willen vliegmaat schappijen samen met de regering verantwoordelijk maken voor het besluit om vliegroutes onveilig te verklaren. In Duitsland en Frank rijk kunnen vliegmaatschappijen inmiddels worden gedwongen om niet over bepaalde landen te vlie gen. Rutte is er huiverig voor; hij vindt dat daarvoor 'een soort su per geheime dienst' moet worden opgezet. „Zoiets is niet te realise ren." GEEN ipENTIFICATIE WOENSDAG 2 MAART 2016 DEN HAAG Het verbeteren van de brandveiligheid van gebouwen kost Defensie geen 45 miljoen euro, maar 150 tot 200 miljoen euro. Dat liet minister Hennis gisteren de Tweede Kamer weten. LECH Prinses Alexia, foto ANP SEXBIERUM Minister-president Mark Rutte tijdens het Tweede Kamerdebat over MH17. foto Martijn Beekman/ANP Rutte is complotten over MH17 helemaal beu door Tobias den Hartog Identificatie van twee slachtoffers van de MH17-ramp is vrijwel uitgesloten, aldus Rutte gisteravond. Hij noemde de kans 'helaas heel klein' dat zij als nog worden geïdentificeerd. Op 21 maart vorig jaar waren 296 van de 298 slachtoffers geïdentificeerd. On der de doden waren bijna 200 Neder landers. Midden vorig jaar liet minis ter Ard van der Steur (Justitie) al we ten de kans zeer klein te achten dat ook van de laatste twee slachtoffers de identiteit konden worden vastge steld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5