Deze zomer nog niet gratis parkeren Overvaller bakker herkend door familie Junior onderzoeker vist met scholieren naar vuilnis in de Atlantische Oceaan SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Samen met 25 havisten en vwo'ers gaat Jan Joris Midavaine uit Westenschouwen op een bootreis de piastic soep te lijf. De plastic soep in het water vormt een groot milieuprobleem, legt Midavaine uit. „Vogels en vissen zien het als eten. Zo komt het in de voedselketen terecht en kunnen ze er dood aan gaan. Maar indirect is het ook een gevaar voor de mens. Plastic heeft als eigenschap dat het chemische stoffen in het zeewater aan zich bindt en absorbeert. Wanneer een vis die kleine stukjes plastic opeet, komen die giftige stoffen weer vrij. Die vis wordt vervolgens ook weer opgegeten. En hoe hoger in de voedselketen, des te groter wordt dus de concentratie giftige stoffen. Het probleem voor ons als mens is dat je -als dit zo door blijft gaan- op een gegeven moment alleen nog maar giftige vis kan eten." Hoe praat je jezelf aan boord van een zes weken durende reis uit de Cariben op 's wereld grootste (62 meter lang) topzeil schoener? Midavaine kan het zelf ook nog nauwelijks geloven. Een wens die uitkomt. „Ik heb 'vroeger' veel gevaren met de Scal- dis op de Oosterschelde. Dat vond ik al ge weldig. Voor mijn studie ben ik me toen gaan verdiepen op maritiem vlak. Van lie verlee ben ik zo bij het Planbureau voor de Leefomgeving beland en op een rij gaan zetten welke partijen zich bezighouden 'Het probleem voor ons als mens is dat je op een gegeven moment alleen nog maar giftige vis kan eten' met de aanpak van de plastic soep. Het leek me leuk méér te doen met die kennis en de mensen achter de Wylde Swan von den dat ook wel interessant. Afgelopen jaar hebben ze ook met leerlingen naar plastics gevist." Midavaine bouwt zijn onderzoek op de expertise die is opgedaan door de Ocean Clean Up in Delft. De speciale vis netten zijn door die organisatie gemaakt. In Delft zijn ook lange vangarmen ontwik keld om plastics uit het water te halen. De reis met de 25 leerlingen uit de pré-examenklassen draagt weer een beetje bij aan het versterken van het bewustzijn over de omvang van het probleem, hoopt Midavaine. „Ze moeten allemaal een pre sentatie voor de klas geven als ze terug zijn van de reis. Dat is dus pakweg 25 keer 30 leerlingen en hun ouders die er dan weer van horen. Mooi toch?" an Joris Midavaine heeft een droom: de oceanen en zeeën plasticvrij. De I junior onderzoeker uit Westenschou- I wen vloog gisteren naar Sint Maar- H ten, waar de Wylde Swan op hem wacht. Met de tweemaster vaart hij 6 J maart via de Azoren terug naar Rot terdam. Aan boord zijn ook 25 havo- en vwo-leerlingen van diverse scholen uit het land, die zes weken praktijkles krijgen in de natuurwetenschappen. De in 2014 aan de Wageningen Universiteit afgestudeerde Midavaine is één van de docenten. Hij toont een kokertje met minuscule stukjes plastic. „Op het water zie je dat met het blote ogen niet, maar het drijft echt overal als één dikke soep. Midden op de Atlantische Oceaan (hemelsbreed links van de Canarische Eilanden en rechts van de Amerikaanse staat Florida) komen alle stromingen samen. Dus ook al het plastic. Wij gaan proberen te meten hoeveel van die rommel in de oceaan zit. Er gaat een speciaal net mee aan boord om plastic te vissen. Dat net hangen we iedere dag in het water en na een uur tellen we hoeveel stukjes plastic daar tussenzitten." De ju nior onderzoeker grinnikt. „Wat dat be treft ben ik blij dat we 25 leerlingen heb ben om te helpen." De winkeliers hebben echter haast. „De gemeente moet hoge prioriteit geven aan wijziging van het parkeerbeleid", schrijven ze in het businessplan voor de Biz. „Als startmaatregel zou in de zomer van 2016 moeten gelden dat de eer ste twee uur parkeren gratis is." „We werken aan nieuw parkeer beleid", antwoordde Van Burg gis teren. „En daar staan allerlei moge lijkheden in. We moeten voorko men dat mensen die in Zierikzee werken langdurig de meeste par keerplaatsen innemen." Dat daar bij twee uur gratis par keren geen kans op is, begrijpt de wethouder. „Dat zou dus een heel goede suggestie kunnen zijn. Maar je kan ook denken aan blau we zones met parkeerschijf. Nog maals, we zijn bezig aan nieuw be leid en dat willen ook nog terug koppelen naar de winkeliersvere niging." Over wanneer dat nieu we beleid klaar is, blijft Van Burg vaag: „Dit jaar." In het businessplan van het On dernemersfonds Binnenstad Zie- 'Twee uur gratis is een goede suggestie, maar je kan ook aan een parkeerschijf denken' rikzee staat ook de voorlopige be groting. De stichting wordt finan cieel gevoed door de Bedrijven In- vesterings Zone. Deze Biz laat de gemeente een heffing opleggen aan de hand van de WOZ-waarde van de bedrijfspanden. De laagste bedraagt 60 euro per jaar, de hoog ste 480 euro. De heffingen gaan in 2017 in. De gemeente legt de ko mende vijf jaar 25.000 euro op ta fel en verstrekt voor dit jaar (om dat er nog geen heffingen zijn) een lening van 25 mille. Die wordt met 5000 euro per jaar afgelost. Vanaf 2018 verwacht de stichting ook sponsorgeld van het bedrijfsle ven, projectontwikkelaars en vast goedeigenaren. Dat zorgt ervoor dat de Biz dit jaar 50.000 euro heeft te besteden. De komende vier jaar is dat ruim 70.000 euro. In 2021 valt dat jaarbedrag terug naar een kleine 50.000, omdat dan de gemeente niet meer bijdraagt. De stichting gaat met het geld activiteiten organiseren, zoals een vintagemarkt, een standwerkers concours en concerten. De stad wordt aangekleed en vier keer per jaar verschijnt een shoppinggids. De oprichting van de Biz in Zie rikzee wordt maandagavond be sproken in de commissie Openba re Ruimte. MIDDELBURG. Mede dankzij zijn stiefvader en zijn zus zit de Vee- renaar I.C. (21) nog in voorarrest. Volgens beide familieleden is hij namelijk de man die op 5 juni vo rig jaar op het Oranjeplein in Veere de chauffeur van een bak kerij zou hebben overvallen. De stiefvader en zus, zo bleek gisteren tijdens een tussentijdse zitting van de rechtbank, herken den C. als de man die 's nachts met een bewakingscamera is ge filmd. Raadsman Martijn van der Want sprak zijn verbazing uit over die herkenning. Hij zei dat er geen gezicht is te zien, geen typische loop noch iets an ders kenmerkend. De herkenning door de beide familieleden is niet de enige re den waarom de rechtbank beslis te dat de man in voorarrest blijft tot zijn strafzaak daadwerkelijk wordt behandeld. De dag na de overval zou de zus aan C. heb ben gevraagd brood bij de bak ker te halen. Volgens een verkla ring van de zus zou hij dat gewei gerd hebben uit vrees voor her kenning. Van der Want stelde op zijn beurt dat dat een rare opmer king is, omdat de vrachtwa genchauffeur niet in de winkel De stiefvader en zus herkenden C. als de man die 's nachts met een bewakingscamera is gefilmd. werkt. Ook wees hij erop dat pre cies één minuut voor de chauf feur de overval meldde aan de politie, zijn cliënt belde met een vriend. C. wordt 11 april daadwerke lijk berecht. WOENSDAG 2 MAART 2016 Jan Joris op plastic-avontuur Jan Joris Midavaine, onderzoeker Het strand van Tenerife ligt bezaaid met plas tic uit zee. foto Jan Joris Midavaine door Marcel Modde Jan Joris Midavaine toont een capsule vol kleine stukjes plastic die in zee drijven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Wethouder Jacqueline van Burg is wel te porren voor het idee van winkeliers om hun klan ten in Zierikzee de eerste twee uur gratis te laten parkeren. Van Burg wil deze 'goede suggestie' opne men in haar beleid, maar dat duurt nog wel even. Jacqueline van Burg, wethouder door Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59