Zonnetrein langs kust Zeeuws-Vlaanderen Tholen zette camera's in na bekladdingen Ouderen kunnen met hun tijd mee Kinderlogica Senioren leren werking van 2 ZEELAND Eigenlijk kan niemand meer zonder computer. In Tholen krijgen senioren hulp bij het gebruik van een tablet. COMMENTAAR Het is inmiddels het klassieke grapje van de digibeet: 'Ik hield de muis tegen het scherm'. Achterhaald? Niet als het aan de ouderenorganisatie KBO ligt. Zij signa leert dat veel ouderen bang zijn voor de oprukkende digitalisering en dat er een kloof dreigt te ontstaan tussen de mil joen mensen die helemaal niet op internet zitten en de rest van de maatschappij. Of het nu de belastingaangifte is, het regelen van toeslagen, het afsluiten van verzekeringen, de inzage in de pensioengegevens, het bestellen van medicijnen en natuurlijk de bulk van het moderne sociale verkeer, vrijwel alles gaat tegen woordig online. Papieren informa tie wordt overal afgebouwd. Wie niet mee kan, raakt onherroepe lijk achterop. Daarom pleit KBO voor een vangnet. Gewoon even bellen of langsgaan. Deze oproep klinkt sympathiek. Maar door te accepteren dat mensen internet niet meer onder de knie krijgen, gooit KBO de handdoek te gemak kelijk in de ring. Computerpro gramma's zijn tegenwoordig bijna intuïtief te bedienen. Internet is geen 'onbegaanbare weg' zoals KBO beweert, hooguit een rou te waar je je aandacht bij moet houden. Dat kunnen de meeste ouderen best opbrengen. Dan gaan ze - met een beetje hulp - ge woon met hun tijd mee. Dat moet het eerste doel zijn. Internet is voor ouderen geen onbegaanbare weg, hooguit een route die aandacht vraagt Het initiatief voor die service komt van vijf ondernemers uit Breskens, vertelt Ronald Lohman van supermarkt Plus. „We zijn in werkgroepjes aan het kijken hoe we de winkels in Breskens beter op de kaart kunnen zetten. Eén van de ideeën die daaruit kwam, was het inzetten van een zonne trein tussen vakantieparken en het centrum van Breskens." Het idee van de Bressiaanders sloeg aan en kreeg veel bijval. „Het liep, op een positieve ma nier, een beetje uit de hand", ver telt Lohman. „Er willen zóveel mensen en clubs aanhaken." Het plan is nu om in de zomer maanden minstens twee treintjes te laten rijden: één via Nieuwvliet en Breskens, en één vanuit Cad- zand-Bad via Sluis naar Knokke. „Zo'n internationale verbinding zorgt ervoor dat er wellicht Euro pese subsidie is binnen te halen", geeft Lohman aan. Het eerste voer tuig hebben de ondernemers al op het oog: het zonnetreintje van stichting 'Voor iets gaat de zon op' uit Hulst. Die denkt aan een gro ter exemplaar en verkoopt het hui dige voertuig waarschijnlijk aan de West-Zeeuws-Vlamingen. De zonnetrein moet over de dij ken en duinen gaan rijden, en waar mogelijk buitendijks. „Dat is een grote meerwaarde", geeft Loh- Meerijden met de zonnetrein is gratis voor mensen met een Zeelandpas. Die is voor vier euro te koop. man aan. De dienst moet gratis worden voor houders van een Zee landpas. Die kost 4 euro. „Voor dat geld heb je dus een hele zo mer vervoer langs de kust", consta teert Lohman. De treintjes kun nen ook naar evenementen rijden, en in de winter ingezet worden voor daguitstapjes van bijvoor beeld ouderen. De begroting is bijna rond. Almanak Ze komen in de jonge jaren allemaal voorbij: kleurplaten met Sesamstraat sterren en oude helden als Beertje Paddington en Dikkie Dik. Op die laatste knuffelheld leefde de zesjarige uit Scharendijke zich met overgave uit. Eerst de juiste kleur kiezen uit de wirwar van stiften op tafel. Daarna proberen binnen de lijntjes te blijven en dat helemaal rondom. Toen ze het eindresultaat voor haar moeder op hield, kon die het niet laten een kant tekening te plaatsen. „Roze? Maar Dikkie Dik is toch oranje?", klonk het kritisch. „Nou, niet als-ie roze is", zet te dochterlief moeder op haarplaats. Gamen voor kika: 1013 euro De 24-uurs game-actie voor Kika in Bruinisse heeft in totaal 1013 euro op gebracht. Bij het sluiten van de actie een week gele den stond de voorlopige tel ler nog op 750 euro. Julian Brokx, Martijn de Ruijter, Mike Sinke en Arjan Prince sloten zich een etmaal op in de huiskamer om onaf gebroken online spelletjes te spelen voor het goede doel. De opbrengst van de actie wordt gebruikt voor onderzoek naar behande ling van kanker bij kinde ren. Aftrek btw voor crisisopvang 'Onduidelijkheid over de aftrek van btw' is de reden waarom Schouwen-Duive- land nog geen overzicht kan geven van de daadwer kelijk gemaakte kosten voor de crisisopvang van vluchtelingen in Burgh- Haamstede. Alle andere Zeeuwse gemeenten gaven vorige week al wel uitsluit sel. Uit die cijfers bleek dat de rijksvergoeding voor de meesten toereikend was. Het Schouws college laat weten de raad na 8 maart alsnog te zullen informe ren. Ger van de Velde weg bij KNRM De burgemeester van Tho- len, Ger van de Velde, is af gelopen weekeinde afgetre den als voorzitter van de KNRM in Stellendam en Ouddorp. Ze wordt opge volgd door Ada Grooten- boer, huidig burgemeester van Goeree-Overflakkee. Van de Velde was zes jaar plaatselijk KNRM-voorzit- ter en zeven jaar burge meester van Goedereede. Daarvoor was ze zeven jaar wethouder voor de WD in de gemeente Schouwen- Duiveland. Zeeuwland bij Zuidwestwonen Het woningaanbod van Zeeuwland is vanaf giste ren te vinden op Zuidwest- wonen.nl. Acht woningcor poraties uit Zeeland en West-Brabant presenteren zich gezamenlijk via dit platform. Het gaat oor spronkelijk om een initia tief van Stadlander, actief op Tholen, en woningstich ting Dinteloord. Woning zoekenden schrijven zich voor 17,50 euro bij Zuid westwonen. Verlenging kost jaarlijks zo'n zelfde be drag. THOLEN. De inzet van een mo biel camerasysteem is de oor zaak van de hogere kosten die de gemeente Tholen heeft gemaakt voor beveiliging tijdens de crisis- noodopvang van vluchtelingen. Uit een specificatie van de ge maakte kosten door Zeeuwse ge meenten bleek dat gemiddeld zo'n drieduizend euro per dag was uitgegeven aan beveiliging van de noodopvang in sporthal len en zalen. De gemeente Tho len besteedde het dubbele be drag tijdens de opvang in Meul- vliet. De camera's werden neerge hangen naar aanleiding van be kladdingen op verschillende ge bouwen, aldus de gemeente Tho len. „Dat maakt dat wij per saldo hoger uitkomen." Begin oktober werden leuzen tegen de komst van vluchtelin gen en hakenkruizen geklad op onder meer het gemeentehuis, gemeenschapscentrum Meul- vliet, zwembad De Spetter en twee scholen. Dat gebeurde na dat de gemeente ruimte beschik baar had gesteld. Tholen ving uiteindelijk be gin december drie dagen lang bijna tweehonderd vluchtelin gen op in gemeenschapscentrum Meulvliet. THOLEN. Mailen, afspraken ma ken, een spelletje doen, boeken reserveren, dingen opzoeken met Google. Marian Dusink uit Sint Maartensdijk zegt helemaal niks met computers te hebben - 'Ik hield vroeger de muis voor het scherm' - maar gebruikt haar tablet inmiddels al voor veel za ken. „Ze blaffen niet, ze miau- w e n niet, computers hebben niks knuffeligs. Maar een tablet is toch wel gemakkelijk." Harde wind en regen hebben haar en de andere cursisten er niet van weerhouden om naar het Tabletcafé in Tholen te ko men. Henny de Groen van de Bi bliotheek Oosterscheldebekken geeft er uitleg over het gebruik van het apparaat. „Het mooie van een tablet is dat je eigenlijk niets onherstelbaar fout kan doen. Je moet hem alleen niet op de stenen vloer laten vallen. Daar kan een tablet niet tegen." Ben te Kulve helpt Henny door Martijn de Koning BRESKENS. Nog deze zomer rijdt er minstens één elektrisch treintje langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Dat initiatief moet uitgroeien tot een internationale verbinding, die gratis toegankelijk is voor hou ders van een Zeelandpas. Tip? redactie@pzc.nl BRUINISSE BURCH-HAAMSTEDE STELLENDAM ZIERIKZEE Computer door Theo Ciele Marian Dusink, Henny de Groen, Conny Mol, Iny Schot en Ben te Kulve (vlnr) gebogen over de tabiets. foto Leo Adriaanse door Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57