6 I (fLD8»M IRENE WEET RAAD VRAGEN ^>0 Wie droomt er niet van de jackpot te winnen? Wij onderzochten bij welke loterij de kans het grootst is, of eigenlijk: het minst klein. m£>- Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties 8? FOTO'S DESIRÉE SCHIPPERS I ILLUSTRATIE NATASJA DE VRIES Staatsloterij De Staatsloterij bestaat al sinds 1726 en is daarmee een van de oudste loterijen ter wereld. De lo terij werd opgericht om illegale lo terijen aan banden te leggen. De Staatsloterij liep vorig jaar forse reputatieschade op omdat de Hoge Raad oordeelde dat de loterij deel nemers in de periode 2000 - 2008 heeft misleid door niet eerlijk te zijn over de winkansen. Kosten: Een heel lot kost 15 euro. Voor de speloptie XL betaal je 2,50 euro extra. Voor de Oudej aarstrek king betaal je meer. Een lot kost dan 30 euro. Hoofdprijs: 1 miljoen bij de maan delijkse trekkingen. Met de Oude- jaarsloterij is het bedrag veel hoger. In december 2015 stond de jackpot op 30 miljoen. Heel fijn: bij de Staatsloterij betaal je geen 29 procent kansspelbelasting. Winkans: De kans datje iets wint is fiftyfifty. Maar de kans dat dit een hoog bedrag is, is aanzienlijk klei ner. De kans op de hoofdprijs bij een maandelijkse trekking is 1 op 2,6 miljoen. De kans op een prijs hoger dan je eigen inleg is iets meer dan 12 procent. Goede doelen: 15 procent van de inleg gaat naar de Nederlandse staat. Daarnaast draagt de Staats loterij sport een warm hart toe. De Staatsloterij is onder meer sponsor van SAIL Amsterdam, de KNVB, het Nederlands voetbalelftal en het NK waterfietsen. Nationale Postcode Loterij De Nationale Postcode Loterij werd in 1989 opgericht en is sinds dien razendsnel gegroeid. Met een omzet van 655 miljoen euro in 2015 is de Postcode Loterij de op een na grootste loterij van Neder land (na de Staatsloterij dus). De Nationale Postcode Loterij is be rucht door haar agressieve marke ting. Ook hun deelnemers blijven ze lastigvallen om meer loten af te nemen. Kosten: Bij de Nationale Postcode Loterij koop je geen losse loten maar sluit je een abonnement af. Je betaalt 12,75 per trekking (in clusief Straatverdubbelaar). Er zijn veertien trekkingen per jaar. Een Vorige week schreef Irene van den Berg over huwe lijkse voorwaarden. Hierbij een selectie uit de reacties van lezers. 11\ pol heek Erfenis kamermeerderheid woensdag 2 maart 2016 GO Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl Jackpot! WAAR HEB JE DE GROOTSTE WINKANS? Wil van Gooi vraagt zich af of het ver standig is dat zijn dochter in gemeen schap van goederen trouwt. „Mijn dochter wil gaan trouwen. Haar part ner heeft onlangs een huis gekocht. Mijn vrouw en ik gaan de verbouwing bekostigen. Nu wil haar partner in ge meenschap van goederen trouwen. Is dat wel slim?" Wanneer ze in gemeenschap van goederen trouwen, delen ze al hun bezittingen en schulden. Jouw doch ter wordt door het huwelijk voor de helft eigenaar van het huis. Maar ze is ook verantwoordelijk voor de hypo theekschuld. Het is aan haar om te bedenken of ze dat wil. Zo niet, dan kunnen ze huwelijkse voorwaarden opstellen. Het is sowieso mogelijk om jullie gift uit de gemeenschap van goederen te houden. Je moet dan schriftelijk vastleggen dat de schen king alleen aan jullie dochter toe komt. Peter Mos wil dat zijn nalatenschap niet naar de 'koude kant' gaat. „Hoe kan ik ervoor zorgen dat de nalaten schap aan mijn kinderen te allen tijde voor hun behouden blijft?" Dat kan door in je testament een uitsluitingsclausule op te nemen. De erfenis komt dan niet in de gemeen schap van goederen terecht. Hier zit een fiscaal nadeel aan. Als je kind overlijdt, valt de erfenis ook onder zijn of haar privévermogen. Daardoor is de schoonzoon of -dochter vaak meer erfbelasting verschuldigd dan wan neer de erfenis gemeenschappelijk bezit is. Je kunt kiezen voor de zachte uitsluitingsclausule. Deze vervalt als je zoon of dochter overlijdt. Maar bij een eventuele echtscheiding blijft de uitsluiting wel gelden. Rick van den Heuvel vraagt zich af wanneer het wetsvoorstel ingaat waarin de gemeenschap van goederen wordt ingeperkt. „Wanneer wordt dit wetsvoorstel behandeld? Kan ik hierop wachten of is het slim om toch naar de notaris te gaan?" PvdA-kamerlid Jeroen Recourt heeft goede hoop dat het wetsvoorstel voor het zomerreces door beide kamers heen is, maar helemaal zeker is dat niet. Een Kamermeerderheid heeft al aangegeven vóór het wetsvoorstel te stemmen maar extra vragenrondes kunnen de boel vertragen. Willen jullie daar niet op wachten dan kun je nu al bij de notaris laten vastleggen dat alles wat voor het huwelijk is opge bouwd van de oorspronkelijke eige naar blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50