tdr &G0I 5 KLEINGELD Als ie zwartgeblakerd is, noem je hem Bretons. Is ie wat in elkaar gekwakt, dan noem je het gewoon boerenappeltaart banken, boffers belasting betalers verse versies worden aangetroffen. Na de aanbevolen ontdooitijd (ruim vijf uur bij kamertempera tuur) voelen ze desondanks nog een tikkeltje koeltjes aan. Tijdens een kort juryberaad wordt zo doende besloten om de twee een paar tellen in de oven van De Juf te zetten, om ze een eerlijke kans te geven tussen de verse appel taarten - eveneens diezelfde dag aangeschaft - van de Albert Heijn, Jumbo en Coop. „Een tip voor thuis: diepvriestaarten moetje ge woon altijd even in de oven zetten om het vocht eruit te halen," on derstreept panellid Corina. „Ook als je ze liever koud eet." Ambach telij k recept Diepvries of niet, geheel volgens de tijdgeest wordt ook in het ap peltaartenschap lustig gestrooid met termen als 'ambachtelijk', 'vol gens grootmoeders recept' en meer van zulks. „Slimme marke ting," oordeelt Corina. „Als je taart in elkaar is gekwakt, noem je het gewoon boerenappeltaart. Is ie een beetje zwartgeblakerd, dan noem je hem Bretons." Het moge duidelijk zijn: het drie- koppige panel leg je niet zomaar in de luren. Zoals archeologen het leven van vroegere beschavingen blootleggen, zo ontrafelen de taarttesters met hun vorkjes feil loos het onderliggende bakproces. Een loszittende korst wijst op te veel lucht tussen bodem en vulling en dus waarschijnlijk een machi naal vulproces. Om nog maar te zwijgen over 'scheermessen': de harde stukjes die achterblijven als het klokhuis niet vakkundig met de hand wordt verwijderd. Een derde valkuil: de bodem kan al gauw te zompig worden. Dat laatste criterium doorstaan alle vijf de supermarktbakkers probleemloos. Bijzonder, aange zien ze volop gebruik hebben ge maakt van een substantie die door het panel achtereenvolgens wordt getypeerd als: 'een soort blubber', 'een prutje', 'dat moesje', 'een grote bruine kwak' en 'het appel papje'. Het blijkt een befaamde truc onder de mindere bakgoden. Corina: „Zo'n prutje zorgt er na melijk voor dat de hele taart toch doordrenkt is van de smaak van appel." Dat dit helemaal geen ramp hoeft te zijn, bewijst de winnende taart van supermarkt Coop. Prima ge kruid, vol smaakvolle appels en - het oog wil ook wat - mooi om te zien. Ook Albert Heijn scoort dankzij een goede smaak met de hakken over de sloot een vol doende. Aldi (te wisselvallig!) en Jumbo (te zoet en slordig!) komen helaas minder sterk uit de test. Maar nog lang niet zo slecht als de 'monstertaart' uit de diepvries van Plus. Overduide lijk de rotte appel van het stel. DE UITSLAG Het panel moest even door de zure appel heen bijten, maar de winnaar maakt veel goed. K Pas op met onveilige mail Zooken naai* niail opgelost 00 BOEK Zijn banken nii wel veilig? EM |3 9 BESPAARTIP Alles over alimentatie f.i:" woensdag 2 maart 2016 Zoals archeologen het leven van vroe gere be schavingen blootleggen, zo ontrafe len de taart testers met hun vorkjes feilloos het onder liggende bakproces. 44 Plus roomboter appeltaart (€2,45) Droog, veel te dik deeg en ronduit smaakloos. Else: „Ik krijg dit bijna niet weg." Fraudehelpdesk.nl waar schuwt tegen mails met een onschuldig lijkend Worddocument eraan. Deze mails kunnen je computer besmetten met kwaadaardige software. miljard deals verkocht Groupon sinds eind 2008. De eenmil jard ste voucher was voor een pizzatent in de VS. A Hoeveel tijd gaat er niet verloren met het organiseren van je mailbox of het zoe ken naar die speld in de berichtenberg? Het slimme Spark (gratis, voor iPhone en iPad) heeft zelf in de smiezen welke mailtjes er voor jou toe doen. En: zonder onnodige meldingen. De vraag of ons banken- stelsel nu veiliger is dan bij het uitbreken van de financiële crisis in 2008, houdt economen en ban kiers nog altijd bezig. En - verrassing - ze zijn het niet met elkaar eens. In Banken, buffers en belas tingbetalers discussies over wat de crisis ons bracht (Amsterdam Uni versity Press, €14,95). Scheiden is al zwaar ge noeg. Maak daarom de afwikkeling zo pijnloos mogelijk. Nibud heeft zijn gids Geldwijzer Alimenta tie Co-ouderschap aan gepast aan de regels van 2016. Verkrijgbaar via nibud.nl (€15,95). Coop RB appeltaart (€3,99) Ietsje te veel prut, maar met afstand de beste ver houdingen. Mooi van uiterlijk, lekker kruidig en een friszure appelsmaak. Jannie: „Dit is een echte appeltaart." Albert Heijn boerenappeltaart (€4,99) Stevige korst en prima smaak. Nadeel: wederom te scheutig met de moes én de gelei bovenop. Corina: „Bij het juiste licht kun je je gezicht erin opmaken." Aldi ambachtelijke appeltaartpun ten (€3,25) Goedgevuld, een mooi dunne bodem, maar te wispelturig qua smaak en textuur van de appels. Else: „De voorge sneden punten zijn ook kolossaal." Jumbo appeltaart (€9,99) Het grootst qua afmeting (26 cm door snede), maar met zijn scheuren en barsten ook het slordigs! Veel te zoet bovendien. Corina: „Je krijgt echt een klap van de zoetheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49