Fietsreizen Onafhankelijk hulpverlener zou zwangeren advies moeten geven Nederlanders willen dat ook alternatieven besproken worden, zoals adoptie, blijkt uit onderzoek. NIEUWS 3 Bestel nu de gratis brochure 2016 DEN HAAG. Nederlanders zijn groot voorstander van legale abor tus, maar we vinden tegelijk dat al ternatieven meer op tafel moeten komen. Uit onderzoek van TNS NIPO, dat vandaag verschijnt, blijkt ook dat mensen behoefte hebben aan onafhankelijke hulp bij die helse keuze: een kind hou den of weg laten halen. Zes op de tien Nederlanders vindt dat abortus niet als dé oplos sing moet worden aangevoerd door huisarts of abortuskliniek bij een ongewenste zwangerschap. Al ternatieven als adoptie of een pleeggezin dienen besproken te worden, zo blijkt uit de peiling. Hoewel bijna driekwart van de ondervraagden vóór de mogelijk heid van abortus is, zijn ze vooral kritisch als de reden ligt in onte vredenheid over het geslacht van het kind, de woonruimte of finan ciële situatie of omdat mensen de komst van een baby niet kunnen combineren met werk. Als het leven van de moeder in gevaar is, de zwangerschap voort komt uit een verkrachting of de vrucht een ernstige medische aan doening heeft of niet levensvat baar is, is beëindigen van de zwan gerschap vanzelfsprekender. FIOM, een instantie die hulp biedt bij ongewenste zwanger schappen, merkt al langer dat abor tus in een negatiever daglicht staat, met name onder jonge vrou wen. Zorgelijk, vindt directrice El len Giepmans, die wil voorkomen dat het taboe op abortus toe neemt. „We zien dat het aantal tie nerzwangerschappen in 2015 voor het eerst sinds jaren licht toe neemt. Dat sluit aan bij de TNS NIPO-peiling waarin je ziet dat jonge mensen minder positief denken over abortus (66 procent) dan ouderen (74 procent). De ba byboomgeneratie heeft gevochten voor anticonceptie en het 'baas in eigen buik'-principe, jongeren hebben daar minder mee." Ze wil dat jonge vrouwen abor tus wel als optie blijven zien, on danks meningen van anderen: „Jong zwanger raken wordt vaak als 'een beetje dom' ervaren. Vrou wen durven er niet over te praten, ook niet over het beëindigen van de zwangerschap." Daar weet Anna (23, wil niet met haar echte naam in de krant) alles van. Ze ontdekte drie jaar ge leden dat ze zwanger was, twee maanden na het beëindigen van haar relatie. „Ik kon het niet met mijn moeder bespreken en durfde het ook niet met anderen te de len." Ze zag geen andere uitweg dan abortus, maar had wel het ge voel dat het 'not done' was. „Hele maal als ik keek op online blogs van leeftijdsgenoten. Abortus is moord, staat daar bijvoorbeeld." Dagmar Hoekstra (21) kreeg ook wel negatieve reacties op haar zwangerschap 'door de pil heen'. „Mensen geloofden dat niet. Ik was eerst huiverig om het tegen mijn ouders te vertellen. Ik stu deer in Groningen, mijn vriend in Zwolle en we waren pas een paar maanden samen." Toch zetten de twee door en vijf maanden gele- 'Babyboomers vochten voor het 'baas in eigen buik'-principe, jongeren hebben er minder mee' den werd dochter Nine geboren. Dagmar heeft geen spijt van haar beslissing. Anna, die ook nog achter haar besluit staat, had met terugwerkende kracht best beter geïnformeerd willen worden. „Ik ben bij de huisarts geweest, maar we hebben het bijvoorbeeld niet over adoptie gehad." Volgens 8r procent van de onder vraagden in de peiling moet een onafhankelijk hulpverlener voor advies worden ingeschakeld, dat is nu nog niet de praktijk. 30.000 vrouwen kiezen jaar lijks voor abortus. Minister Schip pers wil niets aan het beleid veran deren, liet ze recent weten. „Vrou wen die besloten tot een abortus hebben merendeels geen behoefte aan meer hulpverlening bij het be sluitvormingsproces. Vrouwen die besloten de zwangerschap uit te dragen, konden de hulp vinden die ze nodig hadden." Het is de eerste keer in lange tijd dat de Nederlander op zo'n grote schaal is gevraagd naar zijn mening over abortus. TNS NIPO deed het onderzoek in opdracht van christelijke partij SGP, maar heeft onafhankelijkheid gegaran deerd. De SGP wil een discussie starten over abortusen staat vaak alleen bij voorstellen om het aan tal abortussen in te dammen. De wereld is Kras Individuele fietsreizen Het grootste aanbod! 6 dagen v.a. Kras.nl/brochures WOENSDAG 2 MAART 2016 Abortus niet enige optie door Edwin van der Aa en Francine Wildenborg Ellen Griepmans FIOM Dagmar Hoekstra en Kay Wolters kozen niet voor abortus en zijn nu de trotse ouders van Nine, foto Frans Paalman Inclusief verblijf in goede accommodaties, dagelijks ontbijt, NL-talige fietsroutes en indien nodig bagagevervoer. Rond de Bodensee Geniet in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland van een heerlijk klimaat, bloemeneiland Mainau en pastelkleurige stadjes. Klantbeoordeling 8,5. Zie: Kras.nl/fietsen-bodensee Langs de Donau Beleef de populairste fietsroute van Europa! Fiets door stadjes en wijngebieden van Passau naar Wenen. Klantbeoordeling 8,5. Zie: Kras.nl/fietsen-donau Het Münsterland Koninklijke reis met verblijf in een 4* kasteelhotel. Fiets door een parkachtig landschap en geniet van comfort en 2 x diner. Klantbeoordeling 8,4. Zie: Kras.nl/46202 Het Altmühltal Ontdek Duitslands grootste natuurpark, met sfeervolle middeleeuwse stadjes als Rothenburg en Regensburg. Klantbeoordeling 8,1. Zie: Kras.nl/46064 )nau Ober Osterreich Tourismus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3