Oproep aan medewerkers La Place naar Zeeuws-Vlaanderen te komen 'Nieuw beleid COA kans voor opvang Vredelust' Handleiding zit tussen Duitse saaiheid en Engelse droom irj Voormalig uitgever en bioloog maken samen 248 pagina's tellende 'encyclopedie' voor wie graag uit eigen tuin eet. ÉljÉliÉH». Knapperig verse sla en ei genhandig geoogste aard appeltjes. Heerlijk zo'n moestuin, maar pech en plagen maken even zo goed deel uit van het leven van moestuin iers. „Denk aan je rug", benoemt Zierikzeeënaar Bram Wolthoorn één van de 'gevaren' van een ei gen moestuin. Hij schreef het Handboek Moestuin, dat dinsdag 22 maart officieel wordt gepresen teerd. Geen simpele 'in de gloria-in structie', maar een 248 pagina's dik boekwerk dat de lezer wil 'gid sen' door moestuinland. Het boek is opgezet als een encyclopedie, doet voormalig uitgever Wolt hoorn de opzet uit de doeken. „Ie dereen kan het lezen, maar niet al les is voor iedereen nodig." Er wordt uitgebreid ingegaan op ver schillende stromingen onder moestuiniers: klassiek, ecologisch, lunalogen. „We leggen een aantal keuzes voor en bevelen warm aan." 'We', want naast Wolthoorn is de Zierikzeese bioloog Maarten van Hassel - samen moestuinier- den ze er jarenlang op los - nauw bij het boek betrokken. Niet al leen de praktijk in de moestuin komt aan de orde, maar juist ook het hoe en waarom er achter. „Er zijn 99 manieren om groenten en fruit te telen. Bijna alle werken, maar de claims zijn vaak wat over trokken. We proberen het kaf van het koren te scheiden aan de hand van de wetenschap." Het barst in de winkels van de moestuinboeken. Veelal vertalin gen uit het Duits en Engels. Die Duitse boeken zijn vaak saai en de gelijk, typeert Wolthoorn. „En de Engelsen verkopen dromen. Dat zijn verhalenvertellers, smaakma kers. Wij zitten er met dit boek zo'n beetje tussenin." Niet met de bedoeling mensen te stimuleren een moestuin aan te leggen. Argu menten vóór zijn er te over: vers, je bent niet overgeleverd aan het assortiment van de supermarkt, je gebruikt minder verpakkingsmate riaal, het is gezond om in de bui tenlucht bezig te zijn. „En het heeft een niet te onderschatten so ciaal element. Pensionado's die leunend op hun hark een praatje maken." Argumenten tegen zijn er echter ook genoeg. „Is je ge zondheid niet voldoende, dan staat dat je plezier in de weg. En heb je geen tijd dan kan een tuin je letterlijk over de kop groeien", somt de schrijver er een paar op. „Iedereen moet zelf de keuze ma ken en dan aan de slag gaan. De natuur is de beste leermeester." Het Handboek Moestuin biedt ook een visueel kijkje in de moes tuin. Fotografe Ernesta Verburg uit Dreischor liep daarvoor een jaar lang de aarde plat van het volkstuinencomplex tussen de Lange Blokweg en de Oudeweg in Zierikzee. HANDBOEK MOESTUIN De brief aan de curatoren is vori ge week al verstuurd, maar giste ren pas naar buiten gebracht. „We leven niet alleen mee met de medewerkers van La Place", laat burgemeester Jan-Frans Mul der van Hulst als voorzitter van Onbegrensd Zeeuws-Vlaanderen allereerst weten, „maar in Zeeuws-Vlaanderen ligt mogelijk ook een toekomst voor een deel van de betrokkenen. Graag infor meren we u over de kansen in on ze regio in de hoop een win-win- situatie te scheppen voor het ho- recapersoneel en onze regio." Onbegrensd Zeeuws-Vlaande ren hoopt met de oproep twee vliegen in één klap te slaan: me dewerkers van La Place aan werk helpen en het personeelsgebrek Goedopgeleid horeca- personeel kan hier zo aan de slag, daar is een groot tekort aan. in de Zeeuws-Vlaamse horeca te rugdringen. De horeca is goed voor zes procent van de werkgele genheid in Zeeuws-Vlaanderen, wat neerkomt op ongeveer 2500 arbeidsplaatsen. Vooral aan goed opgeleid personeel bestaat echter een tekort, volgens Onbegrensd Zeeuws-Vlaanderen. 'Alleen al voor koks bestaan zo'n zestig va catures'. De curatoren wordt gevraagd personeel van La Place erop te wijzen dat zij contact kunnen op nemen met het Werkservicepunt Zeeuws-Vlaanderen. De oproep, een initiatief van burgemeester Annemiek Jetten van Sluis, is ook gestuurd aan de vakbonden en aan Koninklijke Horeca Neder land. Het is niet bekend of zij al gereageerd hebben. Vijf weken geleden diende Jume let een motie waarmee hij het Rei- merswaalse college van B&W aan spoorde om werk te maken van opvang in Reimerswaal en omge ving. In de week ervoor haalde hij het landelijke nieuws, omdat zijn woning werd bekogeld met eieren en vuurwerk. De motie werd door een ruime meerderheid gesteund, maar vol gens het ChristenUnie-raadlid is het sindsdien maar stil. „Nu er door het COA onder druk van enkele burgemeesters ook kleinschalige opvang van vluchtelingen is toegestaan, ligt het toch voor de hand dat het col lege eens gaat weten waar, wan neer en hoeveel vluchtelingen op genomen gaan worden in Rei merswaal?", kondigde Jumelet gis teren zijn vragen aan voor de op- nieraad. Ook wilde hij weten of de gemeente Reimerswaal al con tact heeft gehad met zorggroep Ter Weel, eigenaar van Vredelust. Tijdens het sluiten van de krant, was het college van burge meester en wethouders nog niet toegekomen aan de beantwoor ding van de vragen van Andries Ju melet. WOENSDAG 2 MAART 2016 ZEELAND 5 door Esme Soesman Vlnr: Maarten van Hassel: bio loog, oprichter van huiswerkcen trale Eduqa Zeeland. Ernesta Ver burg: fotograaf, onder meer win naar van de 'Best Portfolio' bij het Master Photographers Network. Bram Wolthoorn: schreef eerder drie tuinboeken voor de jeugd. Wie zich met het handboek in de hand nog verder wil verdiepen kan terecht op de website: www.handboekmoestuin.nl. Het Handboek Moestuin verschijnt 15 maart. Dinsdag 22 maart is de presentatie in boekhandel De Vries in Zierikzee om 16.00 uur. Woensdag 23 maart geven Maarten van Hassel en Bram Wolthoorn een workshop over bodemleven in boekhan del De Vries, om 19.30 uur. De toegang is gratis. door Harmen van der Werf HULST. Kom naar Zeeuws-Vlaande- ren, hier is volop werk in de hore ca. Het samenwerkingsverband Onbegrensd Zeeuws-Vlaanderen heeft die oproep uit laten gaan in de richting van de curatoren van La Place, de horecaketen van het failliete V&D. Jan-Frans Mulder, burgemeester door Joeri Wisse KRUININGEN. 'Waarom wonen er nog steeds geen vluchtelingen in Vredelust?' Gemeenteraadslid Andries Jumelet, warm pleitbezor ger van een tijdelijke opvanglocatie in het leegstaande bejaardenhuis in Yerseke, krijgt deze vraag bijna da gelijks voor z'n voeten geworpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33